WIGILIA PASCHALNA – ŚWIĘTO ZMARTWYCHWSTANIA W NASZEJ PARAFII

W tym roku Wielka Sobota w naszej parafii nabrała wyjątkowo uroczystego i głęboko duchowego wymiaru dzięki celebracji Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się tuż po godz. 22.00, przy ognisku przy naszym kościele w Mszanie. Początek uroczystości uświetnili swoją obecnością Skauci Króla. Skauci przeszli korowodem z zapalonymi pochodniami. To właśnie w tych chwilach, wśród płomieni poświęconego ognia, zapłonął paschał – wielka świeca, będąca symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Słowa księdza Sławomira „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega” rozbrzmiały jako potężne przypomnienie o wieczności i obecności Chrystusa w życiu każdego z nas.

Liturgia Światła: następnie, w procesji do wnętrza kościoła, kapłan zatrzymywał się trzykrotnie, ogłaszając „światło Chrystusa”, na co zebrani wierni odpowiadali z wdzięcznością: „Bogu niech będą dzięki”. Te momenty, pełne symboliki i głębokiej wiary, prowadziły nas do wspólnego przeżywania tajemnicy Zmartwychwstania.
Orędzie Wielkanocne: w sercu ceremonii znajdowało się wyśpiewane przez księdza proboszcza Orędzie Wielkanocne. Ten starożytny hymn celebrujący zwycięstwo życia nad śmiercią wprowadził nas w medytacyjne wsłuchiwanie się w słowo Boże, przez serię siedmiu czytań i psalmów, które opowiadały wielką historię zbawienia ludzkości. w tej części widać było wielkie duchowe zaangażowanie wielu Parafian i Gości.
Poświęcenie Wody i Eucharystia: kulminacyjnym momentem liturgii było poświęcenie wody, która następnie została obficie użyta przez proboszcza parafii Mszano: ks. Sławomira Witkowskiego do pokropienia zgromadzonych wiernych, symbolizując odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i oczyszczenie. Następnie Eucharystia – punkt, w którym nasza wspólnota mogła duchowo połączyć się z Chrystusem Zmartwychwstałym, celebrując Jego obecność wśród nas.
Radosne życzenia: na zakończenie, ksiądz Sławek złożył wszystkim życzenia, przypominając, że Chrystus zmartwychwstał w nocy, w godzinie nieznaną, i że ta noc jest najważniejszym momentem w roku liturgicznym, inaugurującym Zmartwychwstanie Pańskie. Niech Chrystus Zmartwychwstały podnosi Was, każdego dnia, z grobów grzechów, smutków, niepewności jutra, lęku, a także z nadmiernej troski o doczesność. Powstawajmy razem z Nim do prawdziwego Życia.

Wigilia Paschalna w naszej parafii jest przypomnieniem o ciągłej obecności Boga w naszym życiu i Jego niekończącej się miłości. Zapraszamy wszystkich parafian do dalszego świętowania tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego w ciągu następnych dni. Niech ten czas będzie dla nas wszystkich okresem odnowy duchowej, radości i wspólnoty.


Odwiedzin dzisiaj: 0
Odwiedzin w sumie: 93

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Polityka Prywatności
Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ