W Wielką Sobotę od samego rana Kościół gromadzi się przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani. Wierni modlą się i w miarę możliwości zachowują post w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pana.
Jest to dzień ciszy spoczywającego w grobie Chrystusa, dzień milczenia Kościoła. Tego dnia, podobnie jak w Wielki Piątek, zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła, nie sprawuje się Eucharystii. Inaczej niż poprzedniego dnia Triduum, nie udziela się nawet Komunii św., z wyjątkiem Wiatyku.
W Wielką Sobotę nie odprawia się żadnych nabożeństw, można natomiast odmówić modlitwę brewiarzową – jutrznię z Wielkiej Soboty.
Przez cały dzień wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament Grobie Pańskim.
ZWYCZAJE I OBRZĘDY WIELKIEJ SOBOTY
Z Wielką Sobotą tradycja wiąże kilka zwyczajów, które są popularne i zachowywane do dnia dzisiejszego. Nikt z nas nie wyobraża sobie tego dnia bez odwiedzenia choćby jednego kościoła, w którym najważniejszą dekoracją jest grób Pański czy pójścia do kościoła z tzw. święconką, w której obowiązkowym elementem są kolorowe pisanki.
Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej.
Odwiedzin dzisiaj: 0
Odwiedzin w sumie: 57
Część galerii: