W dniach od 19-23.08.2024 r. odbyła się parafialna, autokarowa pielgrzymka do KRAKOWA – KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ – WADOWIC – WIELICZKI – NIEPOŁOMIC – CZĘSTOCHOWY. W pielgrzymce na południe Polski uczestniczyło prawie 90 osób ( dwa autokary ). „Życie jest pielgrzymką”. Pielgrzymi składają serdeczne podziękowania Organizatorom za trud przygotowania wspólnej, jak zawsze wspaniałej wyprawy. Gdy rozpoczynamy pielgrzymkę religijną, czy to krajową, czy zagraniczną, to zawsze przyświeca nam myśl, by dotrzeć do jej celu. I o to samo chodzi w ziemskim życiu. W nim także mamy cel, do którego dążymy – zbawienie.
Przewodnikami duchowymi tej wyjątkowej pielgrzymki byli ks. Sławomir Witkowski – proboszcz parafii Mszano, ks. Marek Skok – proboszcz parafii w Cichem. Uczestniczyli w niej wierni z parafii Mszano i sąsiednich parafii. Organizatorzy pielgrzymki to: p. Anna Glabiszewska, Ks. Sławomir Witkowski – proboszcz. Ks. Sławek obdarował dzieci upominkiem w postaci książki w podziękowaniu za trud pielgrzymowania. Ks. proboszcz podziękował również p. Annie Glabiszewskiej za trud współorganizacji wyjazdu. Słowa podziękowania otrzymał również ks. Marek Skok za opiekę duchową, wesołą atmosferę podczas wspólnego pielgrzymowania. Pielgrzymowanie choć zakłada trud i wyrzeczenie, niesie ze sobą bliskość Boga i Maryi, a także radość i poczucie przynależności do wspólnoty Kościoła. Bogu i ks. Sławkowi – naszemu proboszczowi i zarazem wspaniałemu kapłanowi dzięki za ten cudowny czas.
Opracowanie: Beata Maria Klonowska
Odwiedzin dzisiaj: 0
Odwiedzin w sumie:232
DZIEŃ I – 19.08.2024
Wspólny wyjazd zaczęliśmy Mszą Świętą o godz. 4.30. Po Mszy Świętej wsiedliśmy do autokarów i pojechaliśmy najpierw do Krakowa. W międzyczasie, podczas podróży był odmawiany różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego. Wspólnie z duszpasterzami śpiewaliśmy pieśni religijne. W Krakowie grupa chętnych osób zwiedziła Wawel, pozostali postawili na zwiedzanie zabytków wokół Rynku, inni delektowali się przy kawie krakowskimi klimatami, piosenkami i całym tym gwarem charakterystycznym dla tego miejsca. Wieczorem dotarliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po rozlokowaniu w pokojach czekała na nas pyszna obiadokolacja.
Zdjęcia: Beata Maria Klonowska
DZIEŃ II – 20.08.2024
Drugi dzień pielgrzymki był bardzo urozmaicony. Niespełna 30 – osobowa grupa chętnych osób wybrała się w góry – trasa piesza: Szczyrk – Skrzyczne: 1257 m n.p.m. – Barania Góra: 1215 m n.p.m. – szczyt w Beskidzie Śląskim. Jest drugim, po Skrzycznem, pod względem wysokości wzniesieniem w tym paśmie górskim. Ze zboczy Baraniej Góry wypływają źródła, które dają początek najdłuższej w Polsce rzece – Wiśle. Pobyt w górach świetnie działa na nasze zdrowie. Przebywanie na dużej wysokości wpływa na zmianę struktury czerwonych krwinek, co zostało potwierdzone badaniami. Co więcej, tego typu wyjazd często wiąże się z większą niż zwykle aktywnością fizyczną, dzięki czemu wzrasta odporność. Górski klimat poprawia również zdrowie psychiczne, dostarczając endorfin. Dużą zaletą górskich wycieczek jest czyste, świeże powietrze. Fantastycznie wpływa ono na naszą skórę i dotlenia organizm. Wyprawa w góry była niesamowitym przeżyciem.
Inni pątnicy po wjeździe kolejką na Skrzyczne i zjeździe kolejką z powrotem pojechali do Żywca ( miasto powiatowe w województwie śląskim, położone u zbiegu rzek Soły i Koszarawy w Kotlinie Żywieckiej, nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345-350 m n.p.m.).
Pozostała ponad 40 – osobowa grupa pielgrzymów wybrała się do miejscowości Pszczyna. Zwiedzili oni piękny zamek i miasteczko. Pszczyna jest jednym z najładniejszych miast w województwie śląskim. Często nazywane Perłą Górnego Śląska.
Zdjęcia: Beata Maria Klonowska, ks. Sławomir Witkowski, Barbara Przeracka, Stanisław Ziemba
Wyprawa w góry to wspaniały czas owocnych rozmów. Pomimo zmęczenia to wielka radość i przyjemność z możliwości spędzenia wspólnego czasu na łonie dzikiej i czystej natury. I te piękne widoki pozostają w pamięci na zawsze…
DZIEŃ III – 21.08.2024
W dniu 21.08.2024 r. od rana zwiedzaliśmy z przewodnikiem Kalwarię Zebrzydowską. Jest to tętniące miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga dwóch milionów rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryjskiej. Modlitwa i zwiedzanie Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego, wpisanego na listę UNESCO.
Następnie odwiedziliśmy Wadowice: „Tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło” – powiedział Jan Paweł II odwiedzając rodzinne miasto 16 czerwca 1999 r.
Podzieleni na trzy grupy zwiedziliśmy z przewodnikiem muzeum – dom Jana Pawła II. Z ks. proboszczem udaliśmy się do kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Był czas wolny na zakup kremówek i pamiątek.
Wieczorem, na miejscu w Kalwarii Zebrzydowskiej wspólnie z kapłanami i p. Organistą odmówiliśmy różaniec z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej. Wieczorem wybraliśmy się na krótki spacer dróżkami kalwaryjskimi.
Zdjęcia: Beata Maria Klonowska
DZIEŃ IV – 22.08.2024
Rozpoczęliśmy ten dzień wczesną poranną Mszą św. Homilię do zgromadzonych pielgrzymów wygłosił ks. Sławomir Witkowski.
W tym dniu wybraliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. Wieliczka do niewielkie miasteczko, znane przede wszystkim z Kopalni Soli. Kopalnia Soli w Wieliczce to bezcenny zabytek. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świadczy to o tym, że jest miejscem, które zasługuje na wyjątkową uwagę.
Przez lata górnicy drążyli w ścianach solnych liczne korytarze i komory. Znajdują się w nich kaplice solne będące świadectwem religijności górników. Podczas wycieczki po kopalni, mogliśmy zobaczyć wspaniałe wnętrze Kopalni. A także liczne rzeźby świętych. W tym wykuty w soli pomnik Świętego Jana Pawła II. Oraz wyjątkową płaskorzeźbę, która jest kopią Ostatniej Wieczerzy Leonadra da Vinci. Do Kopalni Soli w Wieliczce turystów przyciąga jedna z najbardziej znanych podziemnych kaplic. To kaplica świętej Kingi. To wyjątkowe miejsce na modlitwę. Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci!
Zwiedziliśmy również Zamek Królewski w Niepołomicach. Zamek w Niepołomicach, zwany „drugim Wawelem”, stanowił przez wieki miejsce wypoczynku i pracy królów i książąt z dynastii Piastów, Jagiellonów i elekcyjnych władców Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Miał też pełnić rolę obronną. Stąd też wyruszały królewskie polowania do Puszczy Niepołomickiej. Powstał jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego.
Po powrocie z kopalni i zamku, na miejscu w Kalwarii odbyliśmy przepiękną Drogę Krzyżową poprowadzoną przez kleryka Dyzmę z miejscowego seminarium.
Zdjęcia: Beata Maria Klonowska, Przemysław Seliwiorstow
DZIEŃ V – 23.08.2024
Po śniadaniu dwoma autokarami wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na trasie zatrzymaliśmy się w Częstochowie, aby pokłonić się Pani Jasnogórskiej i przez Jej dłonie oddać Bogu wszystkie intencje i sprawy.
Pielgrzymka była dla nas czasem odrodzenia duchowego i odpoczynku od codziennej rutyny.
Centrum każdego dnia i zwieńczeniem naszej pielgrzymki była Eucharystia, sprawowana przez ks. Sławka – naszego proboszcza i ks. Marka Skoka.
Zdjęcia: Beata Maria Klonowska
Ks. Słąwek obdarował dzieci książkami w podziękowaniu za za trud pielgrzymowania. Na zdjęciu Lidia i Pola Seliwiorstow z babcią.