KONSERWACJA STAREJ, BARDZO CENNEJ POLICHROMII W KOŚCIELE W MSZANIE

Prace konserwatorskie mają na celu zachowanie i odnowienie cennych polichromii w kościele. Polichromie kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Mszanie stanowią niezwykle cenną część dziedzictwa kulturowego regionu. Jednak, jak wiele innych zabytków, polichromie wymagały pilnej konserwacji i restauracji, aby przetrwać dla przyszłych pokoleń. Dzięki konserwacji polichromia na ścianach i sklepieniu prezbiterium ( nad ołtarzem) kościoła uzyska nowy blask i doda piękna świątyni.

Zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskim w kościele w Mszanie i możemy oglądać już ich efekt. Prace powinny teraz przyspieszyć. Zwracam się z ogromną prośbą o dalsze wsparcie naszych prac w kościele przez rodziny naszej parafii. W I półroczu 2024 r. nie odbyła się tradycyjna zbiórka pieniędzy na cele remontowe, którą przeprowadzali radni naszej parafii. Razem z Radą Parafialną podjęliśmy decyzję o parafialnej zbiórce na cele parafialne: malowanie kościoła (zaległe zobowiązanie) i spłatę kredytu na kaplicę. Zbiórka będzie prowadzona do końca października. Dziękuję Radnym za podjęcie się tego zadania i z góry dziękuję wszystkim Parafianom za zrozumienie naszych parafialnych potrzeb. Zbiórkę w poszczególnych wioskach przeprowadzą Radni parafialni.

Dziękuję wszystkim, którzy już do tej pory wspierali swoimi ofiarami odnowę starej polichromii naszej świątyni. Ofiary na powyższe cele można również wpłacać osobiście w biurze lub na konto parafialne: 12 9484 1150 2200 0029 4438 0001 ( Bank Spółdzielczy w Brodnicy).

KONTAKT:
Mszano 29
87-300 Brodnica
ks. Sławomir Witkowski – proboszcz parafii
tel./fax +48 56 498 19 12 – tel. stacjonarny do biura
tel. kom +48 601 830 517 – tel. komórkowy

Ta bardzo znacząca inwestycja, możliwa dzięki wsparciu  Rządowego Program Odbudowy Zabytków i nadal wymaga wielu nakładów finansowych.

W dniu 30 sierpnia 2024 r. p. Adam Zalewski – Wójt Gminy Brodnica podpisał umowę dotacji z ks. Sławomirem Witkowskim, proboszczem parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mszanie, na kwotę 150010,90 zł. W tym 147000 złotych pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i zostanie przeznaczone na prace konserwatorskie i restauratorskie przy polichromiach w prezbiterium kościoła, które częściowo odkryto podczas prac w 2023 roku.
Wykonawcą prac jest firma prowadzona przez panią profesor Jadwigę Łukaszewicz.
To ważny krok w kierunku ochrony dziedzictwa kulturowego i Gmina Brodnica w tym aktywnie uczestniczy. Parafianie i ks. proboszcz bardzo radują się z tego faktu.

Autor: Beata Maria Klonowska