OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE * 15 WRZEŚNIA 2024 * MSZANO

Świętujemy XXIV niedzielę zwykłą w ciągu roku.

• Wczoraj, 13 września, Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim dotychczasowego biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Ksiądz Arcybiskup Nominat prosi o modlitwę w intencji własnej oraz nowego biskupa toruńskiego.
  • Wystawienie Najświętszego Sakramentu w poniedziałek i piątek od godz. 17.00.
  • W poniedziałek, po wieczornej Mszy Świętej spotkanie grupy Focolare.
  • W środę po wieczornej Mszy Świętej wyruszy pielgrzymka piesza z Mszana do kaplicy w Małkach. Będziemy modlić się w intencji naszej Ojczyzny. Do Małk dotrzemy około 20.30.
  • W czwartek o 5.45 wyruszamy na jednodniową pielgrzymkę do Warszawy. W programie zwiedzanie Muzeum św. Jana Pawła II i bł. kardynała Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej oraz Pałacu w Wilanowie, a także czas wolny w Starym Mieście. Powrót około 20.00. Koszt – 85 zł osoby dorosłe, dzieci i młodzież do 26 roku życia 60 zł. ( osoby do 26 roku życia mają tańsze bilety w Świątyni Bożej Opatrzności). Zapisy u p. Anny Glabiszewskiej ( tel: 690 074 654). Mamy jeszcze 9 miejsc wolnych.
  • W piątek po wieczornej Mszy Świętej spotkanie dla młodzieży z klas IV i V szkoły średniej ( czyli maturzystów). Zapraszam na rozmowę przy herbacie.
  • W sobotę na godz. 9.00 zapraszamy na zbiórkę Skautów Króla. Mogą przychodzić nowe osoby spośród dzieci i młodzieży. Liczymy też na nowych opiekunów ( instruktorów).
  • Bóg zapłać za ofiary złożone w niedzielę – 2046,10 zł oraz za ofiary złożone podczas jubileuszu małżeństwa – 303 zł. Bóg zapłać za ofiary na malowanie kościoła 1300 zł oraz za ofiary złożone na kaplicę w sierpniu – 950 zł Ważniejsze wydatki w ostatnim czasie: 2662,40 zł – roczna opłata za odrolnienie ziemi pod kaplicę w Małkach ( spłacamy odrolnienie w ratach przez 10 lat), 836,40 zł – wynajem koparki do rozpoczętych prac przy budowie fragmentu chodnika przy kaplicy, 1520 zł – beton na chudziak do chodnika, 803,29 zł – rachunek za prąd na plebanii. Bóg zapłać za dary do kuchni na plebanię oraz za kwiaty do kościoła i kaplicy.
  • O sprzątanie kościoła proszę mieszkańców Szabdy 87a, kaplicy mieszkańców Chojna 24a2.
  • Do końca września proszę o przyjście do biura parafialnego rodziców dzieci klas III Szkoły Podstawowej oraz rodziców młodzieży klas I Szkoły Średniej i zapisanie ich na listę przygotowań do I komunii świętej i bierzmowania. Proszę o wcześniejsze, telefoniczne umówienie się. Proszę o przyjście obojga rodziców.
  • Chciałbym jeszcze raz prosić o uczestnictwo w katechezie szkolnej dzieci i młodzież naszej parafii. Dla każdego katolika te kwestie powinny być naturalną konsekwencją wyznawanej wiary. Wypisanie się z religii to pewna decyzja, za którą powinniśmy brać też pełną odpowiedzialność. Chcę zatem powiadomić wszystkich młodych, już po bierzmowaniu, że jeśli zostaną poproszeni o dostąpienie zaszczytu bycia ojcem lub matką chrzestną to poproszę ich także o zaświadczenie uczestniczenia w katechezie szkolnej. Jeśli ponadto, uczniowie szkół średnich po bierzmowaniu przestają uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i nie praktykują swojej wiary to także nie otrzymają zgody na bycie matką lub ojcem chrzestnym. Matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, przypominam, nie może być też osoba żyjąca w niesakramentalnym związku, także młodzi mieszkający ze sobą przed ślubem. Drodzy Parafianie, bycie dojrzałym katolikiem wymaga bardzo konkretnych postaw, to oczywiste. Udział w szkolnej katechezie to dalszy etap rozwoju wiary. Piszę o tym jako kapłan, z troską o młode pokolenie. Życzę wam, Droga Młodzieży, życzę żywej i wiary.
  • Proszę o wstępne zadeklarowanie się do 22 września na przyszłoroczną pielgrzymkę do Włoch. Pielgrzymka odbyłaby się w dniach od 5 do 14 maja 2025. Pielgrzymkę organizujemy w związku z Rokiem Jubileuszowym Chrześcijaństwa. Oprócz Rzymu w planie byłaby do zwiedzenia: Padwa, Florencja, Asyż, Cascia i Ostia. Jeden dzień byłby tez przeznaczona na odpoczynek nad Morzem Adriatyckim. Koszt około 4400 zł. Proszę o telefoniczne zgłoszenia – ks. Sławomir Witkowski, tel: 601 830 517. Zapisało się do tej pory 9 osób. Pierwszeństwo w zapisach przez te dwa tygodnie mają nasi parafianie. Pozostali pielgrzymi pojadą z „naboru” biura pielgrzymkowego.
  • Do 20 września na Wydziale Teologicznym w Toruniu trwa II nabór na studia teologiczne oraz studia nauki o rodzinie.
  • Od października rusza nowa edycja Toruńskiej Szkoły Biblijnej. Jest to ciekawa propozycja dla tych, którzy na spokojnie, bez presji egzaminacyjnej i innych zaliczeń chcieliby zgłębić tę cudowną Księgę, przez którą Bóg przemawia do nas żywym SŁOWEM. „Toruńska Szkoła Biblijna to miejsce gdzie odkryjesz bogactwo Słowa Bożego i jego praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Pod okiem profesorów akademickich, biblistów będziesz mógł zgłębiać tajemnice Biblii i poszerzać swoją wiedzę teologiczną w przyjaznej atmosferze. Nie ma egzaminów ani nie wymagana jest żadna specjalistyczne wiedza tylko Twoje chęci! Dołącz do nas w Toruniu lub w Grudziądzu!” Więcej informacji na www.biblijnytorun.pl.

Poniedziałek 16 września
1) o Boże błog. dla Marleny i jej rodziny
2) +Mirosław, Feliks, Franciszek Koźmińscy, Łucja i Stanisław Tomela
Wtorek 17 września