DROGA KRZYŻOWA INNA NIŻ ZWYKLE. WSPÓLNE NABOŻEŃSTWO W INTENCJI MŁODEGO POKOLENIA    

       W dniu 26 marca 2021 r. po Mszy Św. ok. godz. 18.00 z kościoła parafialnego w Mszanie wyruszyła wyjątkowa Droga Krzyżowa drogami naszej parafii. Kilkudziesięcioosobowa grupa wiernych wytrwale podążała wraz z ks. Sławkiem Witkowskim do kolejnych stacji. Nabożeństwo rozpoczęło się na cmentarzu parafialnym krótkim wprowadzeniem ks. proboszcza, min. modlitwą za zmarłych i odczytaniem słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży w 1997 r. w Poznaniu.
...,, Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was. Liczę na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi „cywilizację miłości".
Słowa wypowiedział papież 24 lata temu. Ci młodzi, którzy słuchali Ojca Świętego to dzisiejsze pokolenie czterdziesto i pięćdziesięciolatków. To historia bardzo odległa, ale wciąż aktualna. W obecnym czasie mnożą się pytania o dzisiejszą młodzież, o ich wiarę i miłość wobec Boga i drugiego człowieka. Podczas Drogi Krzyżowej prosiliśmy Pana Jezusa, aby młode pokolenie otworzyło swoje serca na naukę Ewangelii, a także o to, abyśmy tę Ewangelię potrafili przekazywać.

Ta niecodzienna droga krzyżowa przeszła przez mszańską parafię już po raz kolejny i niejako wpisała się w tradycję tej parafii. Wyruszyliśmy z Mszana idąc kolejno przez Szabdę, Budy, Chojno, Pasieki, Małki, Florencję i doszliśmy z powrotem do kościoła w Mszanie. Droga Krzyżowa odbywała się w całkowitym skupieniu i milczeniu. Kolejne rozważania stacji Drogi Krzyżowej były odczytywane przez różne grupy osób – od lektorów, ministrantów, przez ojców, matki, dziadków, młodzież. Około godz. 21.00 dotarliśmy do nowej kaplicy w Małkach. Po 20-minutowej przerwie najbardziej wytrwała grupa pielgrzymów ruszyła w dalszą trasę do Mszana. Nabożeństwo zakończyło się przed godz. 24.00 w kościele parafialnym.

Bóg zapłać wszystkim, którzy dali świadectwo wiary uczestnicząc w tym nabożeństwie. Oby Droga Krzyżowa, którą przeszliśmy obok naszych domów i gospodarstw przypomniała nam, że Chrystus chce być obecny właśnie w tych miejscach w każdym dniu naszego życia.

Do obejrzenia film: wybrane fragmenty Drogi Krzyżowej w intencji dzieci i młodzieży:

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.

Do obejrzenia film edukacyjny:

"Jan Paweł II - Papież Młodych"

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u