ODPUST KU CZCI ŚW. BARTŁOMIEJA - DOŻYNKI PARAFIALNE W MAŁKACH

      W niedzielę, 23 sierpnia 2020 r. Parafia Mszano przeżywała swoje podwójne święto: odpust parafialny ku czci św. Bartłomieja i parafialne dożynki. Od kilku lat te dwie uroczystości skupiają mieszkańców okolicznych wiosek należących do parafii. Tegoroczny odpust i dożynki miały inny charakter z powodu pandemii koronawirusa. Mszy św. odpustowej w Małkach przewodniczył ks. dr Stanisław Adamiak przy wsparciu naszego proboszcza Sławomira Witkowskiego. Ks. dr Stanisław Adamiak pochodzi z Torunia. Obecnie jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w mieście Mikołaja Kopernika. Uroczystość miała wyjątkową oprawę muzyczną i liturgiczną dzięki naszym parafialnym muzykom oraz Skautom Króla. Mieszkańcy Małk byli od rana  bardzo aktywni i chętni do pracy na rzecz dobra wspólnego. Przy krzyżu na działce budowy nowej kaplicy wykonali  niezwykłą dekorację z plonów lata. Panie z Koła Gospodyń Małki - Wymokłe wykonały piękną ozdobę dożynkową. Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Podczas nabożeństwa odbyła się uroczysta procesja z darami, podarowanymi przez parafian. Po raz pierwszy w Małkach stanął również stragan odpustowy. „Odpust to zawsze było ogromne święto, zjeżdżali na nie ludzie z całej okolicy, odwiedzając kościół, krewnych i, oczywiście, kramy” Jeszcze nie tak dawno marzeniem każdego chłopca był korkowiec albo pistolet na kapiszony, zaś dziewczynki - piłeczka na gumce wypchana trocinami. Na straganach sprzedawano też drewniane zabawki: ptaszki z klapiącymi skrzydełkami, koniki na biegunach, krzesełka, itd. Powodzeniem do dzisiaj cieszą się obwarzanki oraz wata cukrowa. „Nigdy nie zapomnę jej smaku. Watę cukrową trzeba było zjeść na odpuście, potem lepiły się palce i buzia cała, ale to było najlepsze i dzisiaj miło powspominać. Natomiast lizaki, żelki, ciastka, cukierki - słodkości na straganach to frajda zwłaszcza dla najmłodszych.    

      Na koniec uroczystości ks. Sławek - proboszcz podziękował wszystkim za organizację tego wyjątkowego święta. Dożynki to piękna tradycja, która ukazuje jak bardzo mocno trud rolniczy związany jest z ziemią, z porządkiem natury i Bożą obecnością w człowieku i w przyrodzie. Bóg oddał nam ziemię jak ogród do uprawy a wszystko co stworzył było dobre więc nie należy niczego zmieniać ani poprawiać! Bo to Stwórcy zawdzięczamy rośliny zielone, zwierzęta, ryby morskie i ptaki powietrzne... Stwórca zawarł w nich potężne życiodajne moce które sprawiają, że przez historię naszej planety wszystkie stworzenia służą człowiekowi, który jest ich koroną. Bez ingerencji w naturę, bez modyfikacji i innych działań człowieka służyły niezliczonym pokoleniom ludzkim. I jeśli człowiek tego wszystkiego nie zniszczy burząc porządek natury, będą trwały nadal i służyły ludzkości.

FRAGMENTY MSZY ODPUSTOWEJ W MAŁKACH:

GALERIA ZDJĘĆ Z DOŻYNEK PARAFIALNYCH:

autor: Beata Maria Klonowska

GALERIA ZDJĘĆ Z WYKONYWANIA OZDOBY DOŻYNKOWEJ NA ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W MAŁKACH ORAZ FOTOGRAFIE Z UDEKOROWANIA KAPLICY NA ODPUST PARAFIALNY:

autor:p. Marzena Kopczyńska

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u