Zesłanie Ducha Świętego - co to za święto? Czym są Zielone Świątki?

Zesłanie Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe.

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym…” 
Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. Bóg został objawiony w Starym Testamencie, Syn nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało Zesłanie Ducha Świętego, którego obiecał.

Zielone Świątki z kolei to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, którego geneza związana jest z przedchrześcijańskimi - pogańskimi - obrzędami wiosennymi o charakterze płodnościowym (siła drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej wegetacji) oraz zaduszkowym (kult przodków, dziady wiosenne).
Zesłanie Ducha Świętego jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc wypada również w niedzielę. W 2020 roku jest to 31 maja.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele Katolickim okres wielkanocny. Uroczystości na placu budowy nowej kaplicy w Małkach przewodniczył ks. Jan Żymant.

Msza Święta polowa w Małkach - galeria zdjęć.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u