SETNA ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II                        
     W tym roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II - dokładnie 18 maja.

Artykuł pochodzi ze strony Diecezji Toruńskiej.

Papież Polak jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego też na jego terenie - jak również w całej naszej diecezji - odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających jego postać i nauczanie.

KONCERT
Już 17 maja w miastach, które Ojciec Święty odwiedził w trakcie podróży apostolskich, będzie miał miejsce potrójny koncert: w katedrze pw. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przy akompaniamencie organów wystąpi tenor Piotr Buszczewski, z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy usłyszymy utwór w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej , a w Toruniu na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego zobaczymy projekcję multimedialną, ukazująca ważne wydarzenia z życia Papieża. Wysłuchamy także słów lekarza, syna Francesco Crucittiego - chirurga, który operował Papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku. Całość wydarzenia będzie transmitowana przez TVP Bydgoszcz. Jego celem - prócz upamiętnienia Jana Pawła II - jest również okazanie solidarności narodowi włoskiemu, który przez blisko 27 lat tworzył dla niego drugą ojczyznę, a obecnie jest boleśnie doświadczany przez epidemię koronawirusa.
MSZA ŚW.
18 maja o godz. 12.00 w toruńskiej katedrze Świętych Janów będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Tego dnia odbędzie się również uroczysta sesja plenerowa sejmiku województwa, a mieszkańcy miasta będą mieli okazję zobaczyć przed Urzędem Marszałkowskim wystawę fotografii autorstwa
Arturo Mari i fotografów z naszego regionu, prezentującą wizyty Jana Pawła II w naszym województwie.

KONKURSY
Obchodom towarzyszyć będzie kampania społeczna "Urodziny papieża w moim domu” polegająca na przystrajaniu domów i ulic jak podczas wizyt apostolskich Papieża. Zdjęcia dekoracji można wysłać (wraz z podpisanym oświadczeniem) do 19 maja na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując nazwę kampanii. Dla autorów najpiękniejszych dekoracji zostaną przygotowane nagrody.
Urząd Marszałkowski zaprasza również do dzielenia się osobistymi wspomnieniami związanymi z Janem Pawłem II. Do poniedziałku 18 maja (wraz z podpisanym oświadczeniem) można nadsyłać zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, związane z jego pielgrzymkami i pontyfikatem, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując „Mój przyjaciel Jan Paweł II”.
LEKCJE ONLINE
Zapowiadają się także wydarzenia edukacyjne. Doktoranci z Laboratorium św. Jana Pawła II, działającego przy Wydziale Teologicznym UMK, przygotowali lekcje online, które można udostępniać uczniom w dniach 18-22 maja z profilu Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły.
Szkoła podstawowa klasy 5 - 8
Temat: ŚWIĘTOŚĆ - WYSIŁEK CZY ŁASKA? KAROL WOJTYŁA - DROGA DO ŚWIĘTOŚCI.
Szkoła ponadpodstawowa
Temat: LABIRYNT JANA PAWŁA II. CO POWODUJE, ŻE W ŻYCIU DAJEMY RADĘ?
Zachęcamy do lektury artykułów publikowanych na stronie internetowej Tygodnika Katolickiego "Niedziela", w których przybliżane są związki papieża z diecezją toruńską.
Poniżej linki do artykułów:

POŚRÓD PRZYJACIÓŁ W TORUNIU
BŁOGOSŁAWIŁ ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI
O APOSTOLSTWIE ŚWIECKICH W TORUNIU
PIELGRZYMKA DO TORUNIA
DOKTOR HONORIS CAUSA
HONOROWY OBYWATEL
DĘBY PAPIESKIE

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u