REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W SP MAŁKIW dniach 15 – 17 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla uczniów pod hasłem:
,, OD BAŚNI DO EWANGELII – OPOWIEŚCI Z NARNII”.    

                                                                       
Zajęcia rekolekcyjne prowadził ksiądz proboszcz Sławomir Witkowski we współpracy z panią katechetką Marzeną Kopczyńską. Spotkania zaczynały się o godz. 7.30 modlitwą. Ksiądz Sławek grał na gitarze i zachęcał dzieci do wspólnego śpiewu piosenek religijnych.  Podczas nauki rekolekcyjnej mówił o miłości Boga do ludzi. Prawdziwa miłość pochodzi od Boga. Jeśli człowiek nie kocha wystarczająco Boga, nie jest zdolny kochać innej ludzkiej istoty pełnią prawdziwej miłości. Przez trzy dni od 9.30 do 10.15 uczniowie oglądali kolejno trzy części filmu: „Opowieści z Narnii”. Uczniowie klas III – VI po obejrzeniu filmu mieli za zadanie w ostatnim dniu rekolekcji zaprezentować wybraną scenkę, a być aktorem, to nie takie proste. Było przy tym dużo humoru i dobrej zabawy. Sceny przygotowane przez dzieci  uatrakcyjniły ciekawe stroje i  rekwizyty. Natomiast uczniowie klas 0-II uczestniczyli w konkursie plastycznym ze znajomości obejrzanej powieści. Oprócz udziału w przedstawieniach starsze dzieci mogły wykazać się w różnych zadaniach wiedzą ze znajomości Pisma Świętego oraz znajomością „ Opowieści z Narnii.” Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk  ks. proboszcza nagrody książkowe i różańce. Po skończonych rekolekcjach  w szkole dzieci udały się wraz z opiekunami do kaplicy  i  uczestniczyły: w środę w krótkim Nabożeństwie, w czwartek w Mszy świętej, w piątek w Drodze Krzyżowej. Na koniec rekolekcji  ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za udział  w rekolekcjach szkolnych i rozdał pamiątkowe obrazki z postacią  św. Jana Pawła II. Tegoroczne rekolekcje były bardzo ciekawe i udane. Zajęcia w szkole uświadomiły uczniom, że uczyć można się też poprzez zabawę i udział  w konkursach. Pokazały wielkie wartości moralne, którymi powinien kierować się każdy człowiek.                                                                          

Ks. proboszcz Sławomir Witkowski dziękuje panu dyrektorowi, nauczycielom, pani katechetce ze Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach za pomoc w organizacji rekolekcji szkolnych dla dzieci.

„Lew, czarownica i stara szafa” rozpoczyna się mottem:  W rezultacie jesteś już za stara na bajki, a kiedy tę książkę wydrukują i oprawią, będziesz jeszcze starsza. Pewnego dnia będziesz jednak dostatecznie stara, aby znowu do bajek powrócić , w którym sam Lewis pozwala zauważyć, że bajka nie jest jedynie rozrywką, czy nawet sposobem dydaktyki przeznaczonym wyłącznie dla dzieci. Choć to one są ich głównym adresatem (dowodem na to są chociażby: użycie nieskomplikowanego języka, prostota fabuły, zwroty skierowane bezpośrednio do młodego czytelnika, czy odwoływanie się do typowych, dziecięcych doświadczeń, używanie stereotypów) nie oznacza to przekreślenia możliwości odczytania owych bajek przez dorosłego.
                                                                                                           
Podczas II Wojny Światowej Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja zostają wysłani na wieś. Zamieszkują w dużym domu będącym własnością starego Profesora. Pewnego dnia dzieci znajdują dziwną starą szafę, a w jej wnętrzu odkrywają przejście, które prowadzi do magicznej krainy Narnii, gdzie żyją mówiące zwierzęta i takie mityczne stworzenia, jak fauny czy karły. Jednak władzę w Narnii sprawuje zła Biała Czarownica, która sprawia, że zawsze jest zima, ale nigdy nie ma Bożego Narodzenia. Dzieci, chcąc przywrócić krainie wiosnę, muszą walczyć z okrutnymi stworami i uporać się ze zdradą, zdobywając jednak równocześnie wiernych przyjaciół.                                                                                                                                       

Co mają wspólnego "Opowieści z Narnii" z "Biblią"?
Autor "Opowieści z Narnii"- Clive Staples Levis był angielskim dżentelmenem wiernym całe życie jednej miłości... miłości do książek. Nawrócił się dzięki książkom i przyjaźni, dzięki spotkaniom z Tolkienem autorem "Władcy Pierścieni".
Po swoim nawróceniu napisał "Opowieści z Narnii" dla niewierzących bliźnich. Opisał Niebo jako Narnię - cudowną krainę czarów, stworzeń fantastycznych i mówiących zwierząt. Anglik, ukazując historię  Narnii i bohaterów tej magicznej krainy w siedmiu tomach, inspirował się Biblią, która go zachwyciła i stała się  skarbem, którym chciał się dzielić ze światem. I tak w postaci Białej Czarownicy - przedstawił diabła, w postaci Aslana – Jezusa, Władcy Zza Morza – Boga, Edmunda – grzesznika, armii Aslana – ludzi wierzących, zgrai czarownicy – ludzi złych, czwórki rodzeństwa – czterech Ewangelistów.
Poszczególne momenty pokazują części historii z Biblii, śmierć Aslana – śmierć Jezusa, spotkanie Edmunda z Białą Czarownicą – wejście w grzech. Tajemnicza szafa to Biblia, która otwiera drzwi do nieba, a zabawa czasem to "życie wieczne w Niebie".

"Opowieści z Narnii"-  powieść,  która tłumaczy najgłębsze tajemnice chrześcijaństwa. C. S. Levis  twierdził, że tak naprawdę nie pragniemy niczego innego prócz Nieba. "Opowieści  z Narnii" jak mało która książka przybliża nam Niebo.

Opracowanie: Administrator
- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u