REALNA OBECNOŚĆ, RELIKWIE ŚW. JANA PAWŁA II W PARAFII MSZANO

    W dniu 16 lutego 2020 r. ks. Marek Kowalkowski przywiózł na Msze Św. relikwie św. Jana Pawła II.  Obecnie ks. Marek pełni posługę duszpasterską wśród Polonii w diecezji Waterford and Lismore w Irlandii.

Relikwie z krwi św. Jana Pawła II, ofiarowane zostały przez ks. kard. Dziwisza dla Duszpasterstwa Polaków w diecezji Waterford and Lismore w Irlandii.

Najcenniejsza krew

       Krew uznawana jest za jedną z najcenniejszych relikwii. W Kościele zaliczana jest do tych pierwszego stopnia, bo związanych bezpośrednio z ciałem świętego. Skąd się biorą? W przypadku Jana Pawła II pochodzenie to jest udokumentowane medycznie. Krew pobierano Karolowi Wojtyle kilkakrotnie, zawsze przy okazji hospitalizacji, na wypadek transfuzji — tak było np. przed śmiercią Papieża 2 kwietnia 2005 r. Tuż przed beatyfikacją w specjalnej nocie Watykan poinformował: „W ostatnich dniach choroby Ojca Świętego personel lekarski pobierał krew do dyspozycji Centrum Transfuzji Krwi szpitala Bambino Gesu w celu ewentualnej transfuzji”. Do transfuzji jednak nie doszło, krew zamknięto w czterech kapsułkach. Dwie oddano do dyspozycji kard. Dziwisza, a dwie pozostały w szpitalu Bambino Gesu. To właśnie ta krew trafiła do relikwiarza, który zobaczyliśmy podczas beatyfikacji w 2011 r.
       Po co relikwie? Wielu zada pytanie, czy współczesnemu światu potrzebne są relikwie. Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki mówi, że relikwie mają nam przypominać o nieustającej obecności wśród nas świętych i błogosławionych. Mają nam uświadamiać pewną więź między nami, możliwość bliskości ze świętym. W tradycji Kościoła istotne jest przekonanie, że oni orędują za nami w niebie. Modlitwa przy ich relikwiach i zwyczaj ich całowania staje się wyrazem pokory, wdzięczności, ale i naszej pobożności — w ten sposób uświadamiamy sobie też, że jest to znak obecności innej rzeczywistości.

Więcej na https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/niedziela201548-relikwie.html

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u