PODSUMOWANIE AKCJI KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH 2019/2020 - WOŁANIE O POMOC DLA DZIECI Z AMAZONII

   W tym roku w Ogólnopolską Akcję Kolędników Misyjnych z naszej parafii zaangażowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Małkach oraz Skauci Króla. Mali i więksi misjonarze kolędowali w 10 grupach. Przez cały adwent duchowo i fizycznie przygotowywali się do tej misji. Poznawali sytuację dzieci w Amazonii, modlili się biorąc udział w roratach a następnie przygotowali scenkę kolędniczą, odpowiednie stroje, gwiazdę, skarbonki  ze specjalnym błogosławieństwem udzielonym przez ks. proboszcza Sławomira Witkowskiego wyruszyli w drogę. Kolędowanie misyjne w naszej parafii odbyło się pierwszy raz. Dzieci były życzliwie przyjmowane w domach. Parafianie nie tylko składali ofiary do skarbonki, ale też obdarowywali kolędników słodyczami i dobrym słowem. Skauci Króla jako kolędnicy misyjni zebrali na pomoc dzieciom w Amazonii 6 stycznia w Mszanie kwotę 1000 zł. Kolędnicy misyjni kolędowali również w Małkach, Pasiekach, Chojnie, Tylicach, Słoszewach, na Florenciji i Wymokłem oraz w centrum Szabdy ( kolędowali Skauci Króla ). Zebrano na ten szlachetny cel kwotę 4 396,68 zł. Łącznie zebrano kwotę w wysokości 5396,68 zł. Bóg zapłać p. Marzenie Kopczyńskiej, wszystkim dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Małkach, rodzicom, Skautom Króla i wszystkim, którzy zaangażowali się w to piękne przedsięwzięcie.      W Misyjny Dzień Dziecka, czyli 6 stycznia 2020 r. odbyło się podsumowanie tej akcji w kaplicy w Małkach. Kolędnicy przygotowali oprawę liturgiczną Mszy Świętej, czytania, psalm i procesję z darami, w której w swoich kolędniczych strojach przynieśli skarbonki z zebranymi ofiarami. Pieniądze te zostały przelane na konto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzieci w Amazonii żyją skromnie, w bardzo trudnych warunkach. Często nie chodzą do szkoły, gdyż od najmłodszych lat muszą pracować. Zajmują się handlem, pomagają w pracach gospodarskich. Od dorosłych dowiadują się przydatnych informacji np. jak polować, łowić ryby, które rośliny są lecznicze albo, co zrobić, żeby przetrwać w lesie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dzieciom w Amazonii. Mali misjonarze pojechali do Jabłonowa Pomorskiego na podsumowanie tegorocznej akcji Kolędników Misyjnych. Przywieźli ze sobą pieniądze zebrane na pomoc rówieśnikom z Ameryki Południowej, które zbierali w swoich parafiach w czasie misyjnej inicjatywy.


       Dnia 11 stycznia 2020 r. w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbyło się IV Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Na zaproszenie ks. Grzegorza Tworzewskiego - Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Toruńskiej odpowiedziało aż 51 grup kolędniczych! Kolędnicy przybyli z: Drużyn, Małk, Nieżywięcia, Kruszyn, Brudzaw, Bobrowa, Unisławia, Lidzbarka, Wrock, Brodnicy i Jabłonowa Pomorskiego. Spotkanie otworzyli: ks. Grzegorz Tworzewski oraz dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. prałat Tomasz Atłas, który opowiedział zebranym o pracy misjonarzy przedstawiając filmy i zdjęcia. Kolędnicy obejrzeli też przygotowane przez Dyrektor CKiS Justynę Prajs przedstawienie pt. „Przez wszystkie dni aż do skończenia świata”, w którym wystąpili licealiści i uczniowie technikum z Jabłonowa Pomorskiego. Następnie Kolędnicy przeszli do kościoła pw. Chrystusa Króla, aby wziąć udział w mszy świętej pod przewodnictwem ks. prałata Tomasza Atłasa, na którą liturgię przygotowała grupa z Kruszyn. Wszystkie grupy wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą gwiazdę kolędniczą oraz najlepiej ubraną grupę kolędniczą. Nie wszyscy mali misjonarze uczestniczyli w spotkaniu w Jabłonowie Pomorskim.

Galeria zdjęć ze spotkania w Jabłonowie Pomorskim. Zdjęcia udostępnione z Facebooka Gmina Jabłonowo Pomorskie     Pan Bóg, jako nasz najlepszy Ojciec uczy nas być dobrymi i chce, abyśmy otrzymane od Niego dobro ciągle pomnażali. Miłość nie polega tylko na mówieniu o niej bliskim osobom. Jeśli kogoś się kocha, trzeba to też okazać również czynem. Puste słowa i obietnice nic w naszym życiu nie znaczą, jeżeli nie mają pokrycia w naszym postępowaniu. Dzieci, które kolędują po domach, uczą się wrażliwości na drugiego człowieka, ale też mają świadomość, że Kościół, to ludzie na całym świecie, a nie tylko w najbliższym otoczeniu.


„Z KOLĘDĄ W DOM” ( artykuł p. Marzena Kopczyńska ).
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia wolontariusze Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci stają się małymi misjonarzami i wędrują od domu do domu. Celem tej wędrówki jest głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się radością z Narodzenia Syna Bożego, wiarą oraz zachęcanie do zaangażowania się w dzieło misyjne. W tym roku dzieci z naszej szkoły wędrowały w 9 grupach, przedstawiały krótki scenariusz pt. „Z kolędą w dom” o rówieśnikach z Amazonii i ich trudnej sytuacji. Oprócz dzieci w to dzieło zaangażowali się też członkowie rodzin kolędników przez zapewnienie opieki podczas wędrowania, przygotowanie gwiazd kolędniczych, strojów, skarbonek, przez pomoc w podwożeniu dzieci samochodem, przygotowanie posiłków, wiele innych form pomocy.  Wszystkim za każdy miły gest, dobre słowo, za otwartość i dary na misje, za mnóstwo słodyczy i owoców bardzo dziękujemy.


Bogata galeria zdjęć i filmów:

KOLĘDNICY GRUPA FLORENCJA - 28.12.2018 r.

Opiekunowie: P. Angelika Błach i P. Sylwia Świeczkowska – Zając
Kolędnicy: Vanessa Konera kl. VIII, Ewa Naguszewska kl. V, Marcin Świeczkowski-Zając kl. IV, Wiktoria Błach kl. II, Izabela Złotopolska kl. I, Alicja Świeczkowska-Zając kl. 0

Autor filmu: p. Sylwia Świeczkowska - Zając

KOLĘDNICY GRUPA PASIEKI - 28.12.2019 r.

Opiekunowie – P. Janusz Klonowski i P. Katarzyna Kłosińska
Kolędnicy: Anna Wolska kl. VII, Zuzanna Malinowska kl. VI, Szymon Malinowski kl. IV, Antoni Nowakowski kl. III, Martyna Nowakowska kl. I, Weronika Kłosińska kl. 0

Autor filmu p. Beata Klonowska

KOLĘDNICY GRUPA MAŁKI II - 28.12.2019 r.

Opiekun – P. Marzena Kopczyńska
Kolędnicy: Magdalena Klonowska kl. V, Zofia Wydźgowska kl. IV, Anna Jakubowska kl. IV, Anna Winnicka kl. II, Aleksandra Wydźgowska kl. 0, Monika Łęgowska kl. 0, Filip Heinrich kl. 0,

Autor filmu p. Beata Klonowska

KOLĘDNICY GRUPA MAŁKI I - 28.12.2019 r.

Opiekun – P. Katarzyna Wiśniewska
Kolędnicy: Marta Wiśniewska kl. V, Dorota Kosakowska kl. V, Łukasz Winnicki kl. V, Emilia Wiśniewska kl. III, Oliwia Winnicka kl. IV, Agatka Wiśniewska - przedszkole Bobrowo

KOLĘDNICY GRUPA SŁOSZEWY - 28.12.2019 r.

Opiekunowie- P. Emilia Matuszewska i P. Magdalena Pajączkowska
Kolędnicy: Marcelina Pajączkowska kl. IV, Wiktoria Olszewska kl. III, Martin Amlicki kl. III, Roksana Pajączkowska kl. II, Wiktor Matuszewski kl. II, Mikołaj Cegłowski kl. II,  Kaja Pajączkowska kl. 0

KOLĘDNICY GRUPA TYLICE - 28.12.2019 r.

Opiekun – P. Monika Wolska
Kolędnicy: Julia Łapkiewicz kl. V, Wiktoria Irwan kl. V, Marcel Wenderholm kl. V, Julia Witkowska kl. IV, Magdalena Irwan kl. I, Jagoda Wolska kl. 0

KOLĘDNICY GRUPA CHOJNO I - 28.12.2019 r.

Opiekunowie – P. Izabela Majkowska i P. Renata Potorska
Kolędnicy: Zuzanna Lenkiewicz kl. V, Weronika Stefańska kl. V, Łukasz Przekaza kl. V, Jakub Gumienik kl. V, Maja Majkowska kl. III, Aleksandra Majkowska kl. 0

KOLĘDNICY GRUPA CHOJNO II - 28.12.2019 r.

Opiekun - P. Lidia Szostakowska
Kolędnicy: Bartłomiej Głodowski kl. VI, Aleksander Romanowski kl. VI, Sylwia Łagód kl. IV, Maria Głodowska kl. III, Mikołaj Romanowski kl. III,  Antoni Gumienik kl. II, Kowalkowska

KOLĘDNICY GRUPA WYMOKŁE - 29.12.2019 r.

Opiekunowie P. Marzena Kopczyńska i P. Maria Sadowska
Kolędnicy: Dorota Kosakowska kl. V, Magdalena Klonowska kl. V, Marta Wiśniewska kl. V, Oliwia Winnicka kl. IV, Anna Winnicka kl. II

KOLĘDNICY - SKAUCI KRÓLA SZCZEP NR 8 W MSZANIE - 6.01.2020 r.

Opracowanie: Administrator, zdjęcia częściowo przekazane przez opiekunów grup.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u