WIECZORNICA PATRIOTYCZNA W SZABDZIE. WYKŁAD HISTORYCZNY PANA WOJCIECHA ŻBIKOWSKIEGO O PRZYŁĄCZENIU POMORZA DO MACIERZY W 1920 ROKU

       W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości we wsi Szabda odbył się wieczór poezji patriotycznej połączony z wykładem historycznym parafianina pana Wojciecha Żbikowskiego. Prelekcja historyczna o przyłączeniu Pomorza do Macierzy w 1920 r. była rzetelna i bardzo ciekawa.To była ważna i pouczająca lekcja historii i patriotyzmu lokalnego. Pan Wojciech Żbikowski przedstawił swoją prelekcję również na wieczornicy patriotycznej w Niewierzu.Panie z koła Gospodyń Wiejskich w Szabdzie na czele z p. przewodniczącą Grażyną Krajnik przygotowały pyszne słodkości oraz zadbały o wyjątkowy wystrój sali. Świetlicę wiejską zdobiły biało-czerwone flagi i zapalone świece podkreślające wyjątkowy nastrój wieczoru poezji. W myśl powiedzenia, iż dobry gospodarz nigdy nie próżnuje przez cały wieczór pani sołtys wsi Szabda czuwała nad miłą atmosferą spotkania. Całość dopełnił swoim występem chór parafialny złożony z parafian, różnych wspólnot działających w naszej parafii oraz sympatyków naszej parafii. Śpiewano od najmłodszego do najstarszego polskie piosenki patriotyczne i żołnierskie oraz recytowano wiersze polskich poetów. Wieczorek patriotyczny krótkim przemówieniem powitalnym rozpoczął ks. proboszcz Sławomir Witkowski. Ks. proboszcz podarował p. Wojtkowi, naszemu parafianinowi za wyjątkową lekcję historii książkę pt.: "Ocalić od zapomnienia". Autorem książki opisującej życie i działalność księży z dawnej diecezji chełmińskiej jest Wojciech Wielgoszewski, wieloletni współpracownik toruńskiej edycji Tygodnik Katolicki Niedziela.Był to miły, uroczysty, patriotyczny wieczór, który dostarczył chwil wzruszenia i refleksji nad trudną przeszłością naszego narodu.

( Szabda, 11 listopada 2019 r.).

FRAGMENT PREZENTACJI PANA WOJCIECHA ŻBIKOWSKIEGO - STARY, DREWNIANY KOŚCIÓŁ W MSZANIE

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE ZESPOŁU Z WIECZORNICY PATRIOTYCZNEJ W SZABDZIE

PAN WOJTEK ŻBIKOWSKI PROWADZI WYKŁAD O PRZYŁĄCZENIU POMORZA DO MACIERZY W 1920 ROKU

 FRAGMENT WIECZORNICY PATRIOTYCZNEJ W SZABDZIE - 11.11.2019

FRAGMENT WYKŁADU HISTORYCZNEGO PANA WOJCIECHA ŻBIKOWSKIEGO O PRZYŁĄCZENIU POMORZA DO MACIERZY W 1920 ROKU - SZABDA - 11.11.2019

GALERIA ZDJĘĆ:

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u