PATRIOTYCZNO-RELIGIJNY WIECZÓR PIEŚNI I POEZJI W MAŁKACH. PRELEKCJA PANA RADOSŁAWA STAWSKIEGO O PRZYŁĄCZENIU POMORZA DO POLSKI.

         W dniu 17 listopada 2019 r. odbył się w świetlicy wiejskiej w Małkach patriotyczno-religijny wieczór pieśni i poezji. Swoją obecnością wieś Małki zaszczycił chór parafialny z Mszana. W skład którego weszli: Parafianie, Skauci Króla - różne grupy wiekowe, Instruktorzy Skautów Króla, p. komendant Ewa Walczewska, ks. proboszcz Sławomir Witkowski, organista p. Józef Jaranowski, dyrygent p. Izabela Tęgowska. Występ prowadziła p. Justyna Kaniecka, instruktorka we wspólnocie Skautów Króla szczep nr 8 w Mszanie. Pani Justyna jest nauczycielką j. polskiego, sympatykiem parafii Mszano, mieszka w Brodnicy. Wiersze zarecytowały uczennice Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach: Angelika Boczek, Zofia Wydźgowska, Magdalena Klonowska. Dla publiczności po raz kolejny wystąpiła Agnieszka Bieżuńska z Małk z piosenką z filmu pt. ,, Zimna Wojna": ,, Dwa serduszka, cztery oczy", absolwentka miejscowej szkoły. Patriotyczne piosenki zespołowo śpiewały skautki, wiersze recytowały parafianki z chórku. Całość wieczoru w wykonaniu chóru przeplatały piosenki patriotyczno - żołnierskie: ,, My Pierwsza Brygada", ,,Rozkwitały pąki białych róż", ,, O mój rozmarynie", ,, Już dopala się ogień biwaku", ,, Ballada o Rotmistrzu Pileckim", ,,Modlitwa końca mojego wieku", ,,Taki Kraj", ,,Polskie Kwiaty ", ,, Na drugi Brzeg".

         Gościem specjalnym wieczornicy patriotycznej był p. Radosław Stawski ze Zbiczna. Pan Radek, nauczyciel historii i wos w III Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy przedstawił historię powrotu Pomorza do Polski. Na spotkanie w Małkach przybył wraz z małżonką. Była to bardzo ciekawa prelekcja składająca się z prezentacji multimedialnej oraz filmu pt.: animowana ,,Historia Polski " ( autorstwa Tomasza Bagińskiego ). Pan Radosław Stawski  pokazał zgromadzonym w prezentacji min. : stare zdjęcia Brodnicy, kościoła we Mszanie, zasłużonych polskich patriotów, ważne daty z historii naszej Ojczyzny oraz omówił szczegółowo historię przyłączenia Pomorza do Polski. Ksiądz proboszcz Sławomir Witkowski  na dowód wdzięczności podarował p. Radosławowi Stawskiemu prosto z drukarni książkę "Ocalić od zapomnienia". Autorem książki opisującej życie i działalność księży z dawnej diecezji chełmińskiej jest Wojciech Wielgoszewski, wieloletni współpracownik toruńskiej edycji Tygodnik Katolicki Niedziela. Obchody Święta Niepodległości nie byłyby możliwe bez Koła Gospodyń Wiejskich z Małk i Wymokłego na czele z p. przewodniczącą Izabelą Gołembiewską. Nad całością przygotowań wieczorku czuwała p. sołtys Mirosława Załęska. Z góry dziękujemy za przygotowane ciasta, kawę, herbatę paniom z KGW oraz parafianom za podarowane słodkie wypieki i inne przekąski. Akcent patriotyczny wieczorku podkreślił piękny wystrój świetlicy w barwach biało-czerwonych. Dekorację sali przygotowała p. Beata Klonowska, nauczycielka historii i wos w miejscowej szkole.
        Wszystkim artystom, którzy zaprezentowali się w tej pięknej lekcji historii – w imieniu publiczności i nauczycieli  – należą się słowa wielkiego podziękowania – DZIĘKUJEMY. Wieczornica patriotyczna stała się już tradycją w parafii Mszano. Zakończyła się ona modlitwą w intencji naszej Ojczyzny i zmarłych parafian. Co roku inicjatorem tej pięknej uroczystości są nasi parafianie i sympatycy wraz z ks. proboszczem. 11 listopada to dla nas Polaków przede wszystkim dzień dziękczynienia Bogu i poprzednim pokoleniom za dar wolności oraz okazja do rachunku sumienia z naszego stosunku do tego, co nazywamy dobrem wspólnym. Warto sobie w tym momencie także uświadomić stojące przed naszym krajem wyzwania, których nie podejmując możemy przypłacić ponowną utratą niepodległości . Jako katolicy, jako ludzie wierzący, powinniśmy nieustannie pamiętać o najwyższych ideałach i wartościach, które budują wolność.
       

        Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią nieustanie się troszczyć. Polska to my, to drzewo, rosnące od wieków, utożsamiające się z tym ludem i z tą ziemią.”  – Jan Paweł II.

 

UWAGA: Wykład historyczny o przyłączeniu Pomorza do Macierzy w 1920 r.  w miejscowości Szabda poprowadził p. Wojciech Żbikowski. Więcej informacji w odrębnym artykule już wkrótce, patrz: Wieczornica patriotyczna w Szabdzie.

FRAGMENTY WIECZORNICY PATRIOTYCZNEJ

1. POWITANIE, PIOSENKI PATRIOTYCZNE, RECYTACJA WIERSZY

2. WSPÓLNE ŚPIEWANIE

FRAGMENT WYKŁADU PANA RADOSŁAWA STAWSKIEGO O PRZYŁĄCZENIU POMORZA DO POLSKI

PIOSENKA RELIGIJNA PT.: ,,NA DRUGI BRZEG" - PAMIĘTAJMY O OJCZYŹNIE NIEBIESKIEJ...

CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA!

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u