LISTOPAD - MIESIĄC SZCZEGÓLNEJ PAMIĘCI O NASZYCH ZMARŁYCH BLISKICH

         Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych bliskich, krewnych, znajomych. Zachęcamy wszystkich by nie był to miesiąc samej tylko zadumy nad śmiercią i przemijaniem, ale także czas czynnej pomocy wszystkim duszom oczekującym w czyśćcu na osiągnięcie pełni radości w Niebie. Pamiętajmy o modlitwie za Polskę, za tych, którzy nią rządzą, ale i za tych, którzy polegli w jej obronie.
          Od wieków, Kościół modli się za zmarłych podczas Eucharystii, wiedząc, jak bardzo ta pomoc jest potrzebna i skuteczna.
Papież Jan XI w 935 r. ustanowił święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości.
         Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych od 998 r. Kościół obchodzi 2 listopada. Modlitwy za dusze wszystkich zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.
Te dwa wyjątkowe święta nie przez przypadek są obok siebie. Wszyscy Święci wstawiają się u Boga za nami, czym przypominają nam o Jego Miłosiernej Miłości, a my ufając Jego Miłosierdziu, możemy wstawiać się za zmarłymi, bo dla nich skończył się czas zasługi na wieczność. Sami już sobie pomóc nie mogą.
         Kościół wskazuje nam różne formy tej pomocy jak: ofiara Mszy Św., modlitwy, nabożeństwa wypominkowe, odpusty, jałmużna, cierpienie, dobre uczynki, Droga Krzyżowa, Różaniec.
  

Wieczne odpoczywanie, Racz im dać Panie, A Światłość Wiekuista niechaj im świeci. Amen

FOTOGRAFIA PRZEDSTAWIA CMENTARZ PARAFIALNY W MSZANIE

      W codziennym, zabieganym życiu doczesnym często zapominamy o osobach nam bliskich. Ważniejsza jest praca, pogoń za pieniędzmi, internet, telewizja. A czasami ta zwykła herbata, sucha babka typu zebra z cukrem pudrem, uśmiech, miłe słowo tak wiele znaczy. Czekamy, może  Ktoś nam bliski wyśle do nas słoneczko na fejsie, czekamy.........Czasami może być za późno.....

Film udostępniony z internetu.

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u