WITAJ SZKOŁO! OBRZĘD POŚWIĘCENIA TORNISTRÓW

      W niedzielę, 1 września 2019 r. w parafii Mszano gościł ks. dr hab. Zbigniew Wanat, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ksiądz dr przedstawił krótko historię i sytuację Polaków podczas II wojny światowej oraz postawę człowieka również dzieci w obliczu konfliktu zbrojnego. W tym roku obchodziliśmy 80 - rocznicę wybuchu konfliktu. Ludzie podczas wojny musieli walczyć o przetrwanie i suchą kromkę chleba. To kazanie było bardzo budujące, trafiło do naszych serc. Teraz żyjemy w wolnym kraju i śpiewamy „Rotę” jako pieśń wyrażającą nasz patriotyzm. Swoim postępowaniem, nauką, pracą możemy pokazać jakimi jesteśmy patriotami.


W czasie Mszy Św. ks. dr hab. Zbigniew Wanat pobłogosławił tornistry i przybory szkolne dzieciom rozpoczynającym nowy rok szkolny oraz życzył młodym parafianom sukcesów w nauce.


       ,,Wszechmogący Boże, prosimy Cię, pobłogosław przybory szkolne, pobłogosław tych, którzy będą nimi się posługiwać, wzrastając w mądrości i w wierze, spełnij to, czego pragną i daj im radość z oczekiwanych wyników i duchowego wzrostu. Napełnij ich serca światłem Ducha Świętego i umocnij na drodze wiary. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen"       Wszystkim pierwszoklasistom życzymy: by pilnie uczyli się zdobywając jak najwięcej wiedzy, mieli wielu kolegów i koleżanek, pokochali swoją szkołę, poznawali życie i działalność Pana Jezusa, pogłębiali swoją wiarę oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień nauki w szkole.

        II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym historii.

"Ludzie ludziom zgotowali ten los".

1 września 1939 r. agresja Niemiec na Polskę, 17 września atak Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę. W dniu 23 sierpnia 1939 r. przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw - minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera), Wiaczesław Mołotow - podpisali w Moskwie w obecności Stalina sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski. Te 6 lat, to był bardzo trudny okres dla Polaków. Tragiczne wspomnienia na zawsze pozostawiły piętno na psychice ludzi, ale możemy mówić o nich jak o bohaterach, ponieważ trzeba mieć wiele szczęścia i siły, aby wyjść cało z wojny. Zginęły miliony ludzi, wielu zaginęło, innym nigdy nie było dane zobaczyć bliskich. Wszędzie widać było dowody straszliwych zbrodni. Świat potrzebował czasu, aby wszyscy zaczęli normalnie funkcjonować. II wojna światowa trwała do 2 września 1945 r. (w Europie do 8/9 maja 1945 r.).

Galeria zdjęć z Mszy Świętej:

Opracowanie:

BEATA MARIA KLONOWSKA
 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u