POŚWIĘCENIE WIEŃCA I OZDOBY DOŻYNKOWEJ 2019

       Dożynki to największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż.
Uroczystości dożynkowe na terenie gmin powiatu brodnickiego rozpoczęły się od poświęcenia wieńców i ozdób dożynkowych oraz Mszy św. Eucharystii w tym dniu ( 25 sierpnia 2019 r. ) przewodniczyli księża: ks. M. Kowalkowski oraz proboszcz parafii  ks. S. Witkowski. O godz. 8.00 w kościele parafialnym poświęcona została ozdobna łódź w wykonaniu pań z KGW z Niewierza oraz o godz. 9.30 w kaplicy wieniec w wykonaniu pań z KGW Małki. Panie z KGW z Niewierza z ozdobą dożynkową zajęły II miejsce na dożynkach powiatowo - gminnych w Cichem ( dożynki Gmina Zbiczno ). Wieniec z Małk zajął III miejsce w kategorii wieńce na dożynkach gminnych w Nieżywięciu ( dożynki Gmina Bobrowo ). Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych owocnych pomysłów. Bo to trudna i misterna praca. Najpierw trzeba zebrać plony, zbudować konstrukcję. Przy budowaniu wieńca warto zachować tradycję. Można jakieś innowacje dodawać, ale z umiarem.

Choćby Tobą, Chryste Panie
pogardzały obce ludy,
to po polskim zawsze łanie
chłop Ci skłoni się jak wprzódy
Chłop zostawi Bożą mękę,
u wtór wioski na rozstaju,
byś wyciągnął, Jezu rękę
i włodarzył w naszym kraju.

FILMIK ZE ŚWIĘCENIA:

AUTOR: ADMINISTRATOR

GALERIA ZDJEĆ:

ZDJĘCIA AUTORSTWA ADMINISTRATORA, PANI ANNY KRAMER, CZĘŚCIOWO UDOSTĘPNIONE ZE STRONY GMINY BOBROWO.

OPRACOWANIE:

BEATA MARIA KLONOWSKA

 

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u