NASI PARAFIANIE Z PIELGRZYMKĄ U PANI WARDĘGOWSKIEJ

       Od trzystu lat przybywają do kaplicy w Wardęgowie czciciele Maryi. Przed wyobrażeniem Matki i Syna przy niewielkiej rzeźbie zginają się kolana wiernych proszących o Boże wsparcie w najróżniejszych ludzkich sprawach.

       Wardęgowo należy do sięgającej początku XIV wieku parafii p.w. św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem blisko Jabłonowa Pomorskiego. Stoi tu kaplica zbudowana w 1946 r. na miejscu wcześniejszych. Z biegiem lat do tego cudownego miejsca przybywały coraz liczniejsze pielgrzymki. Wielu wiernych przyjeżdża różnymi środkami lokomocji, najczęściej własnymi samochodami.

       Każdego roku gromadzi się tu kilka tysięcy ludzi. Do pieszo wędrujących Brodniczan dołączają parafianie z Jabłonowa Pomorskiego, Płowęża,  Góral, Lipinek, Łąkorza, Cichego, Ostrowitego oraz innych miejscowości. Okoliczne drogi w dni odpustu są pełne pątników. Ciągną nimi barwne korowody z feretronami, gitarami, megafonami w rękach, ze śpiewem na ustach, z radością na twarzach, a w sercach z miłością i ufnością do Matki Bożej.

        Przy kaplicy zbudowany jest polowy ołtarz , na którym odbywają się nabożeństwa. Plac koło kaplicy wypełnia się tłumem wiernych, zaś sąsiadujący teren mnóstwem pojazdów i kolorowych straganów, które przyciągają głównie dzieci.  Podczas głównych Mszy Świętych odbywają się uroczyste procesje wokoło kaplicy, w których biorą udział między innymi dzieci pierwszokomunijne w białych szatkach, dziewczynki sypiące kwiaty ubrane w piękne sukienki, dziewczęta niosące różaniec, młodzież i dorośli z feretronami, mężczyźni z baldachimem, pod którym ksiądz niesie monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a za nimi podążają wierni.Tegoroczne uroczystości były związane z rocznicą 300-lecia objawień wardęgowskich.

        Rzesza pielgrzymów przybyła do Sanktuarium Matki Boskiej Wardęgowskiej. Tradycyjny odpust  co roku przyciąga kilka tysięcy osób z okolicznych miejscowości.

FOTO: Msza Święta na ołtarzu polowym - 2019 R. 

Nasi Parafianie uczestniczyli w uroczystościach w dniach od 9-11czerwca 2019 r.
Uroczystą sumę odpustową odprawił pomocniczy Biskup toruński Józef Szamocki.

        W procesji darów parafianie przekazali biskupowi monstrancję, która została ufundowana przez wiernych na okazję 300 lat objawień. Po zakończeniu Mszy świętej, wokół sanktuarium przeszła procesja, w której szli duchowni przybyli na uroczystość oraz wierni z najbliższych okolic oraz odległych miejscowości. Cudowny wizerunek Matki Wardęgowskiej w kaplicy odwiedzili z modlitwą liczni wierni. Jako mała dziewczynka wspólnie z rodzeństwem odwiedzałam to miejsce zawsze co roku.

Tekst: ADM., zdjęcia: P. Jolanta Badaczewska, częściowo udostępnione z Internetu.

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u