"SZUKANIE BOGA - WIELKA PRZYGODA" - REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. DYWIZJONU 303 W MAŁKACH

        W dniach 18-20 marca 2019 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach. Rozpoczęły się one od krótkiej modlitwy, a następnie dzieci oglądały filmy. Młodsze dzieci ( klasy 0  -IV ) obejrzały film religijny ,, Tam, gdzie mieszka Bóg". Pierwszy na świecie film kinowy z osobistym udziałem Papieża Franciszka! to oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie. Starsza młodzież ( V - VIII ) natomiast oglądała z zachwytem i niecierpliwością kolejną część ,, Opowieści z Narnii": Podróż ,,Wędrowca do Świtu". W powieści obraz wciąga Łucję i Edmunda Pevensie, wraz z ich pedantycznym kuzynem Eustachym Scrubbem, do Narnii. Kiedy już tam są, dołączają do wyprawy Kaspiana, mającej na celu odszukanie siedmiu lordów wygnanych w czasach, kiedy Miraz objął tron.Ta niebezpieczna podróż w kierunku, znajdującego się na początku świata, kraju Aslana staje się dla nich szansą stanięcia twarzą w twarz z wieloma cudami i niebezpieczeństwami, jakie oferuje Narnia. C.S. Lewis, autor książki był osobą, która nawróciła się na chrześcijaństwo. W filmie pojawiają się wielokrotne odwołania do chrześcijaństwa i wskazówki świadczące o tym, iż Aslan, syn Wielkiego Władcy zza Morza jest uosobieniem Chrystusa. Ilustruje to chociażby scena ofiarowania się Aslana na kamiennym stole za człowieka, „syna Adama i Ewy” – Edmunda. Aslan na końcu części Podróż „Wędrowca do Świtu” widziany jest, przez dzieci, jako mały baranek, jagnię, co również jest symbolem chrześcijańskim  Jezusa. Po obejrzanym fragmencie filmu danego dnia ks. Sławomir Witkowski objaśnił dzieciom przesłanie religijne filmowej ekranizacji. Młodzież aktywnie brała udział w dyskusji i wyrażała swoje odczucia na temat fabuły. Było też śpiewanie piosenek religijnych przy akompaniamencie gitary księdza proboszcza. Poniżej fragment dyskusji i wspólnego śpiewania:

Pierwszego dnia rekolekcji szkolnych uczniowie klas starszych VII - VIII zaczęli wyznaczać na działce pod budowę w Małkach obwód nowej kaplicy. Była to dla nich niesamowita atrakcja i dodatkowo lekcja matematyki w terenie. Swoją pracę kończyli trzeciego dnia rekolekcji. Po dokładnym naniesieniu wymiarów i wbiciu drewnianych palików trzeba było jeszcze dobrze wszystko obwiązać taśmą , następnie sznurkiem. Nad całością wstępnych prac projektowych czuwał ks. proboszcz Sławomir Witkowski.

Po zajęciach w szkole nastąpiła Droga Krzyżowa pod tytułem: „Pan Jezus prosi: Pokochaj!”przygotowana przez p. katechetkę Marzenę Kopczyńską. Piękne nabożeństwo z udziałem dzieci odbyło się w kaplicy p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Małkach. Poniżej fragment rozważań:

Drugi dzień rekolekcji szkolnych to nie tylko uczta dla ducha, ale także wspólna zabawa, rozwiązywanie zagadek biblijnych i ruch na świeżym powietrzu. Społeczność szkolną odwiedzili Skauci Króla szczep nr 8 w parafii Mszano. Nad całością zajęć czuwała p. komendant Skautów Króla druhna Ewa Walczewska oraz instruktorzy: druhna Karolina Dąbkowska i druh Andrzej Jankowski. Skauci zachęcali uczniów do bycia w skautingu. Opowiadali o swoich przeżyciach z obozów. Przybliżyli dzieciom ideę spotkań, wyjazdów oraz wzajemnej współpracy.

Uwielbianie Pana Boga śpiewem - to fragment drugiego dnia rekolekcji:

Dzień trzeci to uroczysta Msza Święta z darami oraz podsumowanie rekolekcji szkolnych:

Wzajemne podziękowania i życzenia:

      Oprócz nauk rekolekcyjnych, śpiewu, oglądania filmów, zabaw ruchowych uczniowie układali puzzle z widokiem kościoła w Mszanie, nowej kaplicy w Małkach i z wycieczki do Grudziądza oraz tworzyli różnorodne budowle kaplicy za pomocą słomek konstrukcyjnych. Dzieci mogły przystąpić do Sakramentu Pojednania, pomodlić się w różnych intencjach.
            W czasie Mszy Św. wszyscy aktywnie uczestniczyli , chętne dzieci czytały Słowo Boże, śpiewały Psalm, przedstawiały różne prośby podczas Modlitwy Wiernych oraz niosły dary ofiarne.Tegoroczne rekolekcje wielkopostne prowadzili: ks. proboszcz Sławomir Witkowski, Skauci Króla oraz aktywnie angażowała się cała społeczność szkoły pod kierunkiem pani katechetki Marzeny Kopczyńskiej. Wszystkim za wszystko z całego serca ogromne Bóg zapłać.

Ksiądz proboszcz Sławomir Witkowski dziękuje Dyrekcji, nauczycielom, pani katechetce Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach oraz Skautom Króla za pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji szkolnych.

"SZUKANIE BOGA - WIELKA PRZYGODA", Boga możemy znaleźć wszędzie, jeśli oczywiście tego pragniemy. Trzydniowe rekolekcje szkolne były owocnym czasem duchowego wypoczynku. Zatrzymaniem i przypomnieniem, że kiedyś nasze życie ziemskie dobiegnie kresu: "Memento mori" - pamiętaj o śmierci.
Poniżej galeria zdjęć z rekolekcji:

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u