,,W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW” – AKCJA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS DZIAŁAJĄCEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. DYWIZJONU 303 W MAŁKACH

W dniu 14 października 2018 r. Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach włączyło się w akcję:,, Bezpieczny senior ,,ŚWIECI PRZYKŁADEM". Opaski odblaskowe dla osób starszych i małych dzieci rozdawane były przy kaplicy filialnej w Małkach. W akcję zaangażowały się uczennice klasy VII: Angelika Boczek i Vanessa Konera. Koordynatorem akcji i zarazem opiekunem SK Caritas w naszej parafii jest p. katechetka Marzena Kopczyńska.

Poniżej filmik i galeria zdjęć:

Trochę informacji na temat akcji:

Pieszy jako tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest najbardziej zagrożony na drodze. - Okres jesienno-zimowy to dla uczestników ruchu drogowego szczególnie trudny czas. Zmienne warunki atmosferyczne, coraz krótszy dzień, opady deszczu czy śniegu powodują, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. Przy niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego. Zwłaszcza jeżeli ubrany jest on w ciemną odzież. Szczególnie narażone są tutaj osoby starsze. Nie mają one wyrobionego nawyku zakładania elementów odblaskowych na odzież…

Toruńska Caritas rozpoczęła program ,,Świeć przykładem". Jak co roku, odblaskowe elementy otrzymali najmłodsi mieszkańcy regionu, ale w tym roku trafiły one także do osób starszych. Wszystko po to, by na drogach nie dochodziło do wypadków z udziałem pieszych.
Przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas w tzw. miasteczku ruchu drogowego poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze.

"Jestem widoczny jestem bezpieczny" - akcja pod takim hasłem odbywa się już od dekady. W tym roku w zajęciach z policjantami, strażnikami miejskimi i pracownikami toruńskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wzięło udział pół tysiąca najmłodszych. Toruńska Caritas idzie o krok dalej i w tym roku w walkę o bezpieczeństwo chce zaangażować także seniorów. - Jesteśmy przekonani, że seniorzy rzeczywiście będą świecić przykładem, będą używać elementów odblaskowych i w ten sposób przypominać innym uczestnikom ruchu komunikacyjnego młodszym i dzieciom, że warto być widocznym, ponieważ daje to bezpieczeństwo - mówi ks. prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ( źródło: Internet ).

Więcej informacji na:

Beata Maria Klonowska