DNI MODLITW O URODZAJE - KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W MSZANIE

W poniedziałek 7 maja i wtorek 8 maja 2018 roku w kościele parafialnym w Mszanie były obchodzone Dni Modlitw o Urodzaje. W obchodach uroczystości brali udział: dzieci pierwszokomunijne, rodzice, parafianie, goście. Mszy Świętej  i procesji przewodniczył ks. proboszcz Sławomir Witkowski i  ks. Jan Żymant. O odpowiednią oprawę muzyczną zadbał p. organista Józef Jaranowski.

Tradycje obchodów dni krzyżowych zapoczątkował bp Mamert około roku 470. Zasłynął jako mąż modlitwy za swych wiernych w Vienne, dotkniętych takimi nieszczęściami, jak trzęsienie ziemi, pożar, nieurodzaje. Z myślą o uproszenie urodzajów zainicjował tzw. dni krzyżowe. Podczas nich przez trzy dni, przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, proszono Jezusa wracającego do Ojca, by wstawiał się za biednymi rolnikami. Błagalne modły połączone były z procesjami. Centralnym momentem była procesja z kościoła do innych kościołów, kapliczek i krzyży, gdzie zatrzymywano się na modlitwy. Podczas procesji śpiewano psalmy, wezwania litanijne, a od IX wieku litanię do Wszystkich Świętych. Po procesji sprawowana była Msza Święta, a całość kończyła się wspólnym posiłkiem. Obchody cieszyły się największą popularnością w średniowieczu. W Polsce procesje udawały się do krzyży stojących w polu, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne, stąd nazwa „dni krzyżowe”. W polskich parafiach o charakterze typowo wiejskim w te dni często obchodzi się z procesją pola uprawne - kapłan kropi je wodą święconą i błogosławi. Kolejne „stacje” wyznaczają zazwyczaj polne kapliczki i krzyże ustawione na rozstajnych drogach. Obecnie do modlitw o urodzaje dodaje się modlitwy o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy ( źródło: http://www.niedziela.pl/artykul/50035/nd/Dni-modlitw-o-urodzaje )

Modlitwa wiernych przy kapliczce Matki Bożej w Szabdzie

Galeria zdjęć i film z 7 maja 2018 roku:

Autor: Beata Maria Klonowska