PIELGRZYMKA AUTOKAROWA NA JASNĄ GÓRĘ

    W dniu 17 sierpnia 2023 r. w naszej parafii odbyła się autokarowa pielgrzymka do Częstochowy. Przybywając na Jasną Górę mieliśmy okazję kolejny raz uczestniczyć w nabożeństwie przed Cudownym Obrazem Królowej Polski.

Pątnicy dotarli autokarem do Częstochowy na 10.00. Msza Święta odbyła o godz.11.00.  Prawie 50 - osobowa grupa pielgrzymów modliła się za parafię, ale i też w osobistych intencjach. O godz. 15.00 zakończyli wspólną modlitwę Drogą Krzyżową na wałach jasnogórskich.

Zdjęcie z archiwum prywatnego udostępniła p. Gabriela Seliwiorstow.

Obrona Jasnej Góry miała miejsce w czasie potopu szwedzkiego, za panowania króla Jana Kazimierza. Augustyn Kordecki – zakonnik, przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze postanowił uchronić ją przed zniszczeniem, przez wojska szwedzkie. W tym celu ukrył obraz Matki Bożej Częstochowskiej i wywiesił jego kopię. Wysłał też list do Karola X Gustawa, w którym deklarował poddanie klasztoru za gwarancję jego nienaruszalności. Kiedy jej jednak nie otrzymał, zdecydował się zbrojnie bronić Jasnej Góry. Oblężenie trwało 40 dni - od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku.

Późniejszy papież Karol Wojtyła nazwał heroicznego zakonnika tym, który "na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha".

Więcej informacji: pod linkiem: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THW/o-augustyn-kordecki-obronca-jasnej-gory

Tekst: Beata Maria Klonowska, ks. Sławomir Witkowski, zdjęcie: p. Gabriela Seliwiorstow.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u