ŚWIĄTECZNY KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK W KAPLICY W MAŁKACH. WYSTĘP CHÓRU PARAFIALNEGO I SCHOLI DZIECIĘCEJ.

Autor: Beata Maria Klonowska

      W dniu 26 grudnia 2022 r. ( II dzień Świąt Bożego Narodzenia ) w parafii Mszano odbył się już tradycyjnie, po raz kolejny Koncert Kolęd i Pastorałek.
W ten niezwykły klimat wprowadzili nas: CHÓR PARAFIALNY Z MSZANA i SCHOLA DZIECIĘCA Z MAŁK.


Koncert rozpoczął ks. proboszcz Sławomir Witkowski i p. Sylwia Świeczkowska - Zając ( opiekun scholi dziecięcej z Małk ) od krótkiego wprowadzenia, życzeń i  zachęcając jednocześnie do wspólnego śpiewania.


Pięknie wykonane kolędy pokazują, że możemy chwalić Pana Boga nie tylko przez codzienną modlitwą, ale również przez piękno – muzyki i śpiew, które zachwyciły wszystkich obecnych na koncercie Parafian i Gości.
Repertuar był różnorodny. Grane były kolędy wesołe oraz nostalgiczne, żywe i spokojniejsze – każdy na pewno wysłuchał swoich ulubionych utworów. Uroku temu wydarzeniu dodawały ozdoby świąteczne, a także po prostu klimat drewnianej kaplicy w Małkach.
Jako pierwsza swój Bożonarodzeniowy repertuar zaprezentowała schola dziecięca z Małk prowadzona przez p. Sylwię Świeczkowską – Zając, p. Macieja Czupryńskiego, p. Rafała Jakubowskiego.

Z powodu epidemii grypy dzieci wystąpiły w okrojonym składzie.  W koncercie zaprezentowały  się: Weronika Roman z Brodnicy - kl... , Anna Jakubowska z Małk - kl. 7, Monika Łęgowska z Małk - kl. 3, Magdalena Klonowska z Małk - kl. 8, Alicja Świeczkowska - Zając z Małk - kl. 3. Występ scholi rozpoczęła Weronika Roman grą na skrzypcach. Weronika zagrała kolędę "Wśród nocnej ciszy", natomiast dziewczyny ze scholi wspomogły koleżankę śpiewem. Młodzi artyści zaśpiewali również swoją, piękną kolędę pt.: "Do Betlejem", autorstwa p. Macieja Czupryńskiego.

Na koniec koncertu dziewczynki ze scholi otrzymały upominki świąteczne od p. Sylwii. Dzieci, rodzice i opiekunowie scholi dziękują wszystkim osobom wielkiego serca za przekazane fundusze, wszelkie działania, słowa uznania oraz za poświęcony czas na rzecz młodych artystów.

 

Chór parafialny i schola dziecięca z Małk śpiewali również razem:

"GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI" - WYK. CHÓR PARAFIALNY Z MSZANA I SCHOLA DZIECIĘCA Z MAŁK - 26.12.2022

Swój przepiękny repertuar zaprezentował chór parafialny z Mszana pod kierownictwem dyrygentki p. Anny Stóżyńskiej. Głównym celem chóru jest upiększanie śpiewem liturgii w kościele parafialnym oraz podnoszenie walorów estetycznych uroczystości parafialnych i środowiskowych. Członkowie chóru poprzez rozwijanie swojej pasji do muzyki czynnie służą wspólnocie Kościoła, a śpiew swój wznoszą na chwałę Boga.


Wielkie kolędowanie w Małkach rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą prowadzoną przez ks. proboszcza. Dało także okazję do spotkania z rodziną, sąsiadami i znajomymi.

Każdy, kto ma słuch muzyczny i dobry głos może należeć do naszego chóru parafialnego i scholi dziecięcej – ZAPRASZAMY.

Ksiądz proboszcz Sławek Witkowski, urodzony muzyk, korzystając z różnych okazji, w radosny sposób zachęca zawsze dzieci, młodzież i dorosłych do śpiewania. Psychologia twierdzi, że gdy człowiek śpiewa poprawia się samopoczucie.

„ Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie Aniołom, jest duchową ozdobą niebiańskiej republiki”. Święty Bazyli Wielki

W życiu dziecka muzyka pojawia się wcześniej niż mowa. Już w okresie prenatalnym dzieci reagują na dźwięki płynące z otoczenia. Od najwcześniejszych chwil życia dziecko reaguje nie tylko na śpiew matki, ale również na inne dźwięki płynące z otaczającego go świata. Już u bardzo małych dzieci można zaobserwować spontaniczną reakcję na muzykę. Wzbudza ona u nich niejednokrotnie uśmiech i radość. Pod jej wpływem dzieci zaczynają wykonywać rytmiczne ruchy, klaszczą, przytupują. Bardzo ważne jest, aby obcowanie dziecka z muzyką rozpoczęło się od najwcześniejszych lat jego życia. Słuchanie odpowiedniej muzyki może prowadzić do stanu odprężenia psychicznego, rozluźnienia mięśni oraz może przyczyniać się do regulowania układu autonomicznego. Z medycznego punktu widzenia muzyka wywiera silny wpływ na psychikę człowieka, gdyż potrafi ona wniknąć do najgłębszych warstw jego osobowości. Ma działanie aktywizujące lub osłabiające czynności mózgu. Sprawia, że akcja serca zostaje spowolniona, obniża się ciśnienie krwi, normuje się oddech, mięśnie rozluźniają się.
ZAPRASZAM DO FILMÓW I GALERII ZDJĘĆ!

WYSTĘP SCHOLI DZIECIĘCEJ Z MAŁK, WYBRANE UTWORY:

"CICHO, CICHO PASTUSZKOWIE" - ŚPIEW MAGDALENA KLONOWSKA, AKOMPANIAMENT MACIEJ CZUPRYŃSKI - 26.12.2022

WYSTĘP CHÓRU PARAFIALNEGO Z MSZANA, WYBRANE UTWORY:

''O GWIAZDO BETLEJEMSKA" - FRAGM. WYK. P. MACIEJEWSKA I CHÓR PARAFIALNY Z MSZANA- MAŁKI, 26.12.2022

''A WCZORA Z WIECZORA" - WYKONANIE CHÓR PARAFIALNY Z MSZANA - KAPLICA W MAŁKACH - 26.12.2022

CHÓR PARAFIALNY Z MSZANA I SCHOLA DZIECIĘCA Z MAŁK ŚPIEWAJĄ RAZEM:

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u