ŚWIĄTECZNO-DYNGUSOWY PONIEDZIAŁEK W KAPLICY W MAŁKACH

    Poniedziałek, 18.04.2022 r. to drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, a w ludowej tradycji wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci śmigus-dyngus, lany poniedziałek. 
Śmigus-dyngus, to pradawny obyczaj słowiański, który z czasem został skojarzony z drugim dniem Świąt Wielkanocnych. Według dawnych wierzeń miał zapewnić zdrowie i dobrobyt, a młodym pannom zamążpójście.

Jest to tradycja jednak niewymierająca w parafii Mszano, głównie w gm. Bobrowo. Od samego rana dziewczęta i chłopcy dzwonili do drzwi, by psikać wodą i smagać po nogach witkami brzozy. Oczywiście trzeba było się wykupić, ofiarowując pieniądze i słodycze. Tradycyjnie po Mszy Św. w kaplicy nasi parafianie p. Janusz Klonowski i p. Roman Wydźgowski polewali i smagali po nogach płeć piękną. Śmiechu było przy tym bardzo dużo i radości, że pamiętają o kobietach i tradycja w naszej parafii nie upadła. Nawet ks. proboszcz Sławomir Witkowski nie wrócił w zupełnie suchych ubraniach na plebanię

Galeria zdjęć i krótki filmik:

Autor: Beata Maria Klonowska

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u