SKAUCI KRÓLA W AKCJI SADZENIA LASU POD PATRONATEM PREZYDENTA RP

W dniu 25 kwietnia 2019 r. grupa 10 skautów wraz z ks. proboszczem Sławomirem Witkowskim wyjechała z parafii Mszano, aby wsiąść udział w ogólnopolskiej akcji sadzenia lasu w Nadleśnictwie Rytel ( woj. pomorskie ) - Bory Tucholskie. Wspólne spotkanie zapoznawcze grup sadzących las rozpoczęło się już w Technikum Leśnym w Tucholi. Na miejscu przed noclegiem skauci uczestniczyli w  apelu organizacyjnym, była wymiana wspólnych doświadczeń oraz czas na przygotowanie się do akcji sadzenia dębów następnego dnia od rana. Na zaproszenie Prezydenta RP do Rytla przyjechali nie tylko nasi skauci, ale pracownicy administracji publicznej, studenci, harcerze ( ok. 150 harcerzy:  Skauci Króla szczep nr 8 z parafii Mszano, harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ), studenci, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi, przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody.

Na fotografii opiekunowie harcerzy i skautów. Zdjęcie udostępnione z https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,367,para-prezydencka-sadzimy-las.html

Następnego dnia ( 26 kwietnia 2019 r. ) w akcji sadzenia lasu wzięło udział ponad tysiąc osób. Zaplanowano, że łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys. sztuk. Skauci w składzie: Paulina Kozicka, Agnieszka Bieżuńska, Maria Sadowska, Nicol Łapińska, Kamila Gumienik, Mateusz Kułakowski, Karol Kułakowski, Bartosz Janowski, Radosław Dąbrowski wraz z druhem ks. Sławomirem Witkowskim w parach posadzili 300 sztuk dębów szypułkowych. Dwa razy tyle, ile przewidywał przydział. Dzielnie, w pocie czoła podczas dusznej pogody i niełatwym gruncie dziewczyny i chłopacy sadzili drzewka dębu szypułkowego.