SKAUCI KRÓLA NA X NOCNYCH MANEWRACH PATRIOTYCZNYCH W BRODNICY - Z MIŁOŚCI DO OJCZYZNY

         W dniu 9 listopada 2018 r. rozpoczęły się „X Manewry Patriotyczne” zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 3 oraz  „Stowarzyszenie na Wiejskiej” w Brodnicy. W manewrach uczestniczyli przedstawiciele Skautów Króla szczep nr 8 z parafii Mszano. Rozpoczęcie wspólnych obchodów 100- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nastąpiło o godz. 17.20 w koszarach 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego, następnie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta na Duży Rynek. Na rynku nastąpił capstrzyk z udziałem wojska i zaproszonych gości. Po uroczystości skauci udali się pod pomnik na ul. Paderewskiego, a później na uroczystą Mszę Świętą w Klasztorze Franciszkanów w Brodnicy. Msza sprawowana była w intencji naszej Ojczyzny. Po nabożeństwie zgromadzeni uczestnicy manewrów dowiedzieli się o punktach, zlokalizowanych na terenie całego miasta, które były do zaliczenia. Były to punkty następujących instytucji : Straży Pożarnej,  Lasów Państwowych, LOK-u, Pałacu Anny Wazówny, ,,Galerii Brama”, Rycerzy Kolumba ( kościół farny ), CKZiU, skauci odwiedzali siedziby, wykonując przy tym rozmaite zadania i bawiąc się znakomicie.  Była to pouczająca lekcja historii w terenie dla młodych Polaków. O godzinie 24.00 młodzi wędrownicy udali się do Szkoły Podstawowej nr 3, w której otrzymali dyplom i ceramiczną statuetkę  za pomyślne ukończenie trasy. Na trasie poczęstowano młodych patriotów słodkościami i gorącymi napojami, na sam koniec był do zajadania swojski, przepyszny bigos. A wszystko to z miłości dla Ojczyzny. Ojczyzna ma nas kosztować.       

       Jan Paweł II pozostawił nam w testamencie pamiętne słowa wygłoszone na krakowskich Błoniach: „I dlatego - zanim stąd odejdę, proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym”.
To wielkie zobowiązanie, zwłaszcza dla młodych, w sytuacji, gdy jesteśmy w Unii Europejskiej. Jak bumerang wracają słowa Jezusa, który uczył nas swoim życiem, byśmy przyjęli z miłością i wdzięcznością dar Boga, jakim jest ziemska Ojczyzna.

„Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” - wołał do nas Jan Paweł II.

Poniżej krótki filmik z X Nocnych Manewrów Patriotycznych w Brodnicy.


Autor: uczestnik manewrów i sympatyk Skautów Króla

 

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u