·         OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   * 25  PAŹDZIERNIKA 2020 * MSZANO

 

  • Przeżywamy dziś w Kościele Katolickim XXX Niedzielę Zwykłą w ciągu roku. Kościoły obchodzą także rocznice poświęcenia i konsekracji czyli wyłącznego przeznaczenia świątyni do sprawowania kultu religijnego.
  • APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią. W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji. W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

 

ks. abp. Stanisław Gądecki

 

  • Drodzy Parafianie!

 

W związku z apelem, który wystosował także prymas Polski, ks. bp. Wojciech Polak, w dzień Wszystkich Świętych Msze Święte i modlitwy za zmarłych będą się odbywały tylko w kościele. Groby naszych bliskich nawiedzamy indywidualnie. Przypominam, że biskup Toruński, Wiesław Śmigiel udzielił  dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej wszystkim przebywającym na terenie Diecezji Toruńskiej.

 

Pamiętajmy też, że dyspensa nie oznacza zakazu uczestniczenia w Eucharystii.  W kościele możemy zachowywać przecież środki ostrożności. Z dyspensy korzystajmy zatem roztropnie. Osoby, które nie uczestniczą we Mszy Świętej w kościele niech łączą się duchowo na modlitwie oglądając transmisje Eucharystii w telewizji.
Niech trwa modlitwa w kościele, kaplicy czy w naszych domach o oddalenie pandemii. Modlitwa przynosi nam też to Boże Światło, które pozwala lepiej zrozumieć ten szczególny czas próby naszej wiary.

 

Od soboty w kościołach w strefie czerwonej, w której się znajdujemy, może przebywać 1 osoba na 7 m2. Oznacza to, że w kościele w Mszanie może znajdować się 35 osób, a w Małkach 17.

 

  • Zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych. Różaniec w niedziele – 40 minut przed każdą Mszą Świętą, razem z wypominkami, w dni powszednie w Małkach o 16.15, w Mszanie o 17.30, a o 18.00 Msza Święta. W czwartek natomiast różaniec w Mszanie o 16.15, a w Małkach o 17.30, o 18.00 Msza Święta. W październiku adoracje Najświętszego Sakramentu razem z różańcem.

  • W sobotę Godzinki w Mszanie i Małkach o 8.00.
  • Bóg zapłać  za ofiary złożone w ostatnią niedzielę na misje  - 1170 zł. Ważniejsze wydatki w ostatnim czasie: 1082,40 zł – rachunek za beton zużyty na naprawę zniszczonych chodników wokół kościoła, 250 zł – wino mszalne, 2740 zł – rachunek za noclegi dla wykonawców kaplicy, 738 zł – tona peletu. Bóg zapłać za artykuły spożywcze na plebanię. Dziękuję za kwiaty oraz udekorowanie i posprzątanie kaplicy i kościoła.
  • Kończy się powoli, jesienna zbiórka na budowę kaplicy w Małkach. Zbiórkę na terenie parafii przeprowadzają radni. Mimo trwającej pandemii bardzo Was proszę, Drodzy Parafianie, o wsparcie tego naszego wspólnego dzieła. Ofiary można przelewać także na konto parafialne. Numer konta pomocniczego na budowę kaplicy w Małkach: 82 9484 1150 2200 0029 4438 0002. Na placu budowy jest też skarbona. Jak już wcześniej informowałem, potrzebna nam jest jeszcze kwota  około 100 tys. do zapłacenia III raty – do listopada tego roku.  Dziękuję bardzo p. Majkowskim za nagranie pięknego filmu z drona, przedstawiającego naszą kaplicę.
  • Można składać kartki z wypominkami rocznymi. Ofiary z wypominek będą przeznaczone na budowę kaplicy.
  • O posprzątanie kościoła w najbliższą sobotę proszę mieszkańców z Niewierza nr 34 kaplicy z Małk 14.
  • Skautów Króla proszę o uporządkowanie w dowolnym czasie grobów księży przy kościele, rodziny Wybickich na cmentarzu oraz innych opuszczonych grobów. W związku z pandemią róbcie to z zachowaniem zasad ostrożności.  

 


                                              INTENCJE
MSZALNE

 

 

 

Poniedziałek  26 października
18.00 Mszano: +Regina i Tadeusz Wiśniewscy, Janina i Bolesław Malinowscy
 Wtorek 27 października
18.00 Mszano: + Krystyna w 5 r. śm. i Mieczysław Brzezińscy
2) +Małgorzata Amlicka
Środa 28 października
18.00 Mszano: +Grzegorz Korczyński w 3 r. śm.
 Czwartek 29 października
18.00 Małki: +Józef Gredecki ( int. od wnuka Łukasza)
2) o Boże błog. dla Anny i Michała Musierowiczów w 15 rocznicę ślubu
Piątek  30 października
 18.00 Mszano: +Tadeusz Żbikowski, Wanda i Józef Sobiech  
Sobota 31 października
 18.00 Mszano:  +Czesława i Władysław Ulanowscy, Przemysław Ulanowski  
Niedziela 1 listopada
8.00 Mszano: +Janina i Sylwester Izraelscy, Przemysław Ulanowski  
8.00 Małki : +Franciszek i Kazimiera Rutkowscy, Edmund Kowalkowski
9.30 Małki: +Andrzej Łęgowski, zmarli z rodziny Łęgowskich i Piotrowicz
9.30 Mszano: +Stefania i Marian Borucińscy, Janina i Stanisław Dąbkowscy (int. od córki Marioli z rodziną)  
 11.30 Mszano: w int. parafii
17.00 Mszano: +Andrzej, Bronisława, Józef Romanowscy ,Janina i Kazimierz Proch, Bernadeta i Grzegorz Czupryńscy

 

·   

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u