OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   * 5  KWIETNIA  2020 * MSZANO

• Przeżywamy dziś Niedzielę Palmową.
• Dziś Msze Święte: w Mszanie o 8.00, 9.30 i 11.30 bez udziału wiernych. W Eucharystii będzie pomagała tylko służba liturgiczna, dorośli panowie.  Bezpośrednią transmisję Mszy Świętej z Mszana o 11.30 będzie można obejrzeć na Facebooku. Gdyby jeszcze ktoś chciał przyjąć komunię świętą w niedzielę to może o to poprosić telefonicznie i od godz.16.30 w Małkach oraz od 17.00 do 18.00 będzie taka możliwość.
• Przypomnę jeszcze raz, że w nabożeństwach i Eucharystiach w naszych kościołach do 11 kwietnia w Polsce może uczestniczyć jednorazowo nie więcej niż 5 osób. Na Mszę Świętą zasadniczo przychodzi rodzina, która zamówiła intencję na dany dzień. Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej obowiązuje do odwołania.
• Codzienne Msze Święte będą odbywały się  o godz. 18.00, a od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu.
• W tym tygodniu  będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej w Mszanie w poniedziałek i wtorek  oraz w Małkach w środę w godzinach od 9.00 do 10.00 oraz od 15.00 do 17.00. Proszę jednak o telefoniczne powiadomienie o przyjeździe na spowiedź. Nie mogą w tym czasie gromadzić się grupy osób w kościele lub przed kaplicą.
Kartki do spowiedzi będą się znajdowały w kościele na stoliku pod chórem, w kaplicy z tyłu na ławce.
Będę spowiadał w kościele i kaplicy,  w tym czasie w środku będzie się znajdowała tylko jedna osoba. Chciałbym, aby zaistniał pewien dystans między kapłanem, a osobą spowiadającą się,  wtedy będzie można spowiadać się głośniej. Reszta czeka przed świątynią. Po spowiedzi udzielę grupie 5-osobowej lub mniejszej komunii świętej.
• Nie będę jeździł do spowiedzi przedświątecznej do chorych naszej parafii. Chyba, że zaistnieje ważna konieczność. Spowiedź i komunia wielkanocna trwa do Uroczystości Trójcy Świętej ( w tym roku do 7 czerwca), będzie więc jeszcze okazja do tej spowiedzi.
• O godz. 20.30 każdy kapłan w Polsce jest proszony, aby sam odmówił w kościele różaniec w intencji chorych, personelu medycznego, prosząc też o pokój serca i łaskę nawrócenia dla nas wszystkich. Każdego dnia będę powierzał Matce Bożej całą naszą parafię i proszę, abyście w tej godzinie, o 20.30 odmawiali codziennie  różaniec w swoich domach, całą rodziną. Osoby, które oglądają transmisje telewizyjne Mszy Świętej, proszę, aby czyniły to w skupieniu  i czynnej, wspólnej, domowej modlitwie.
• Pamiętajmy też o naszych samotnych sąsiadach, pomóżmy im w zakupach. Być może ktoś z naszych sąsiadów choruje i też nie może wyjść do sklepu. Proszę, aby także w takiej sytuacji pomóc bliźniemu. Jeśli ktoś potrzebowałby takiej przysługi to proszę w razie czego o telefon do mnie. Ja przekażę tę prośbę skautom lub innym osobom.
• W środę proszę Was także o dobrowolny ścisły post, a w Wielki Piątek ten ścisły post obowiązuje każdego od 18 do 60 roku życia. Spożywamy wtedy trzy posiłki, w tym raz do syta. 
• Przed nami Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w sobotę w Wigilię paschalną liturgia będzie sprawowana tylko przy udziale dorosłej służby ołtarza. W te trzy dni liturgia będzie transmitowana przez parafialnego Facebooka.
• W Wielki Czwartek liturgia o godz. 18.00. Po Mszy Świętej nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy.
• W Wielki Piątek kościół będzie otwarty od godz. 7.00 do 17.00. Nie będzie ciemnicy, adorujemy Jezusa w tabernakulum. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00. Od godz. 19.30 do 22.00 będzie możliwość adoracja Pana Jezusa Eucharystycznego przy Grobie Pańskim. Przypominam, że na adoracji w kościele w te dni będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób. Nie chcę tworzyć grafiku i planu dla  poszczególnych wiosek, sami dopilnujmy ilości osób przebywających w kościele. Jeśli widzimy, że wchodzi ktoś nowy do kościoła i jest nas więcej niż pięciu to ustąpmy nowym miejsca lub szybko umówmy się ile czasu jeszcze chcemy na modlitwę. Niech to będzie sprawdzian naszej miłości bliźniego!
• W Wielką Sobotę nie ma poświęcenia pokarmów. Obrzęd błogosławieństwa przed posiłkiem wielkanocnym w gronie własnej rodziny zostanie podany w najbliższym czasie na stronie parafialnej. W Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim zaczynamy o 7.00 i kończymy o 19.30. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczną się o 20.30.
• W Niedzielę Wielkanocną Msze Święte: o 8.00, 9.30, 11.30 i 17.00 w Mszanie oraz o 8.00 i 9.30 w Małkach. Według aktualnych rozporządzeń w tych Mszach Świętych wracamy do 50 osób obecnych w kościele lub kaplicy.  Jeśli ta sytuacja się zmieni podam informację na stronie parafialnej. 
• Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnią niedzielę  – 299 zł oraz za ofiary na cele parafialne – 250 zł. W II niedzielę Wielkiego postu do puszek na misje zebraliśmy 350 zł.  Ważniejsze wydatki: 738 zł – tona peletu, 94,45 zł – rachunek za telefon, 62,73 zł – rachunek za Internet, 1172,42 zł – opłata za przyłącze do sieci elektroenergetycznej przy nowej kaplicy w Małkach. Bóg zapłać za artykuły spożywcze na plebanię, płyny dezynfekujące i palmy do kościoła. Dziękuję Wam wszystkim za wszelkie przejawy życzliwości i troski za wspólnotę parafialną, którą okazujecie w tym szczególnym czasie. Bóg zapłać za obsługę strony parafialnej i pomoc w transmisji Mszy Świętej z naszego kościoła.
• Bóg zapłać też za ofiary złożone na budowę kaplicy w Małkach w marcu: z Małk, Pasiek i Niewierza 1590 zł, z Mszana i Szabdy – 870 zł, spoza parafii – 500 zł.
• Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Toruńskiej i Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu, w imieniu personelu medycznego i pacjentów szpitali, zwraca się do wszystkich Diecezjan i tych Osób, którym na sercu leży dobro i ludzkie bezpieczeństwo, o wsparcie zbiórki na zakup sprzętu medycznego w postaci środków ochrony osobistej dla naszych Braci i Sióstr Medyków zmagających się z pandemią koronawirusa.

Zachęcamy wszystkich do wyciągnięcia pomocnej dłoni, by chronić życie tych, którzy z oddaniem i wielkim zaangażowaniem niosą ratunek innym. Wpłat darowizny można dokonywać na numer celowego subkonta Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu: 36 1240 4009 1111 0010 9804 6376 w opisie przelewu podając: darowizna dla Izby Lekarskiej – koronawirus.

Ks. Dariusz Zagórski - Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia
Wojciech Kaatz - Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
Wesprzyjmy, Kochani, tę ważną akcje! – ks. Sławomir Witkowski

INTENCJE MSZALNE
Poniedziałek  6 kwietnia
18.00 Mszano: +Danuta ,Eugeniusz, Wiktoria Klonowscy, Małgorzata Lisek
 Wtorek  7 kwietnia
18.00 Mszano: +Krzysztof Jaskowski
Środa 8 kwietnia
18.00 Mszano: +Przemysław Szostakowski ( int. od cioci Mirosławy z synami i ich rodzinami)
 Czwartek 9 kwietnia
18.00 Małki: +Michalina i Aleksander Brzóskiewicz, Gertruda i Bernard Wisińscy
(nie ma tego dnia ks. Jana – druga intencja zostanie odprawiona w inny terminie)
 Piątek  10 kwietnia – Wielki Piątek
 
Sobota 11 kwietnia
20.30 Mszano: 1) +Anna Sienkiewicz w 20 r. śm. i zmarli z rodziny Sienkiewiczów
2) +Marcin, Bronisław, Stefania Badaczewscy 
Niedziela 12 kwietnia
8.00 Mszano: +Henryk w 34 r. śm. i Genowefa Siwiec
8.00 Małki: +Roman Wolski w 3 r. śm.
9.30 Małki: +Alfons i Barbara Nadolscy
9.30 Mszano: +Henryka Kiczińska ( int. popogrzebowa)
 11.30 Mszano: +Jan Cichocki, Urszula i Jan Cichoccy, Kunegunda i Józef Kopaczewscy
17.00 Mszano: w int. parafii- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u