OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   * 31  MAJA  2020 * MSZANO
• Przeżywamy dziś Uroczystość  Zesłania Ducha Świętego. Niech Duch Święty napełnia nas pokojem i radością. Niech umocni nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Dziś jeszcze majowe o 16.45 w kościele oraz przyjadę na nabożeństwo majowe do figury w Szabdzie Tyvoli  na godz. 19.00.
• Jutro święto Matki Bożej Kościoła, w czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
• W nabożeństwach i Eucharystiach można uczestniczyć już bez wyraźnych ograniczeń i limitów. Jesteśmy jednak zobowiązani do zachowywania bezpiecznego dystansu także w kościele i kaplicy oraz zakładania maseczek. 
• W związku z wciąż trwającą pandemią proszę, abyśmy nie zaprzestawali naszej modlitwy o oddalenie od nas tego niebezpieczeństwa.
W naszej parafii nadal będą się odbywały się codzienne adoracje Najświętszego Sakramentu od godz.17.00, a także 24-godzinna adoracja ze środy na czwartek. Gorąco Was zachęcam do tej wspólnej modlitwy, a także do odnawiania modlitwy w Waszych domach i rodzinach. Podczas każdej adoracji okazja do spowiedzi świętej.
• W czerwcu o 17.45 odmawiamy nabożeństwo czerwcowe. 
• W poniedziałek o godz. 8.00, spod kościoła w Mszanie wyruszamy na pielgrzymkę rowerową do Wardęgowa, miejsca kultu Matki Bożej. Trasa w dwie strony to około 70 km. Dawniej pielgrzymki do Wardęgowa były masową manifestacją wiary i religii, która brała się z dawnych podziękowań brodniczan za ustanie epidemii cholery. Brodnica pielgrzymuje tam w II Dzień Zielonych Świąt od ponad 300 lat.
• W poniedziałek spotkanie dla grupy Focolare po wieczornej Mszy Świętej.
• We wtorek po wieczornej Mszy Świętej spotkanie dla w kościele dla Rady Duszpasterskiej, Gospodarczej i Rady Budowy kaplicy.
• W środę po wieczornej Mszy Świętej nasza cotygodniową, 24-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji oddalenia epidemii Wystawienie Najświętszego Sakramentu w Mszanie rozpocznie się w środę po wieczornej Mszy Świętej  i będzie trwało do godz. 12.00 w południe w czwartek. Potem od 12.15 do wieczornej Mszy Świętej adoracja będzie odbywała się w Małkach.
• W pierwszy piątek miesiąca odwiedzę chorych naszej parafii z komunią świętą. Proszę jednak o osobiste potwierdzenie i zgłoszenie chorej osoby.
• Również w pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi w Małkach od 15.30 – o 16.00 Msza Święta, w Mszanie spowiedź święta od 17.00. Za tydzień w niedzielę kończy się czas komunii i spowiedzi wielkanocnej. Proszę Was o przyjście do sakramentu pokuty i pojednania, jeśli koś jeszcze tego nie uczynił.
• W piątek o 18.45 spotkanie w kościele dla kandydatów do bierzmowania ze szkoły średniej. Przychodzimy w maseczkach i zachowujemy odpowiednie odległości w kościele.
• W piątek także spotkanie dla instruktorów Skautów Króla o 19.30 w kościele.
• Skautom przypominam o zapisach na nasz letni obóz, który w tym roku chcemy zorganizować w formie spływu kajakowego  od 29 czerwca do 1 lipca. Proszę o zadeklarowanie swojego udziału w tym obozie do dzisiejszego wieczoru. Koszt obozu wynosi 140 zł. Skauci niepełnoletni wracają na noclegi do domów.
• W sobotę Godzinki ku czci Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Małkach o godz. 8.00.
• W sobotę o godz. 12.00 spotkanie dla dzieci pierwszokomunijnych i rodziców w kościele.
• Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnią niedzielę – 1488,13 zł oraz za ofiary podczas chrztu – 88,50 zł. Ważniejsze wydatki w ostatnim czasie: 1476 zł – 2 tony peletu, 420 zł – namiot ogrodowy ( potrzebny do Mszy Świętej polowej), 260 zł – rachunek za wywóz śmieci z cmentarza, 62,72 zł – rachunek za Internet.  Bóg zapłać za kwiaty do kościoła i kaplicy, wszelkie wsparcie materialne, za artykuły spożywcze i pomoc kulinarną. Dziękuję także za pomoc przy budowie kaplicy i za skoszenie trawy na miejscu odprawiania Mszy Świętej. 
• Do sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się:
Adam Piotr Radomski , stanu wolnego z Mszana oraz Sylwia Brokos, stanu wolnego z Kominów. Zapowiedź I.
Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach dotyczących zamiaru zawarcia tego związku jest zobowiązany w sumieniu do poinformowania o tym miejscowego proboszcza.
• Pielgrzymka do Medjugorie jest odwołana. Można odbierać wpłacone zaliczki.
• 12 lipca planuję zorganizowanie pieszej pielgrzymki na Jasną Górę w małej grupie, do 10 osób. Jeśli są osoby chętne, które chciałyby uczestniczyć w takiej pielgrzymce to proszę o zgłoszenie. W tym roku nie jest planowana żadna kilkudniowa pielgrzymka autokarowa. Potrzeba nam jednak modlitwy i pątniczego trudu w intencji oddalenia od nas epidemii, a także o łaski w intencji naszej parafii. Taka piesza pielgrzymka trwałaby około 12 dni Trasa i szczegóły do uzgodnienia. Pielgrzymka wyruszy jeśli zgłoszą się przynajmniej 4 osoby. Niepełnoletni muszą iść z jakimś dorosłym opiekunem. Czekam na chętnych.
    Drodzy Diecezjanie!
Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim bardzo dziękuję za odpowiedzialną i pełną wiary postawę w czasie epidemii. Był to trudny czas dla nas wszystkich, również w wymiarze duszpasterskim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy odważnie i roztropnie pomagali innym. Wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych, sanitarnych, wolontariuszy i osób zaangażowanych w ochronę życia i zdrowia. Obejmuję modlitwą chorych, a miłosierdziu Bożemu polecam zmarłych.

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na zniesienie przez władze świeckie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Pozwala to na udział w liturgii wszystkim wiernym, którzy przynależą do żywej wspólnoty Kościoła. Dlatego z dniem 6 czerwca br. odwołuję dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych i serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy! Jednocześnie proszę o ostrożność, odpowiedzialność i rozwagę! Przypominam, że osoby chore oraz wszyscy, którzy zauważą u siebie objawy infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura, itp.) są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Dziękuję Bogu, że prowadzi nas przez trudny czas epidemii! Zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Bardzo proszę o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
bp Wiesław Śmigiel
Biskup Toruński

INTENCJE MSZALNE
Poniedziałek  1 czerwca
18.00 Mszano: 1) +Józef i Zofia Lorenowiecz ,Walenty i Anna Hala
2) o zdrowie dla Krzysztofy w dniu 40 urodzin
 Wtorek  2 czerwca
18.00 Mszano: 1) +Łucja i Kazimierz Isajew
2) +Wojciech Wiśniewski
Środa  3 czerwca
18.00 Mszano: 1) +Eugeniusz Milewski
20 +Irena i Kazimierz Kahl
 Czwartek 4 czerwca
18.00 Małki: +Michał Wardzyński
 Piątek  5 czerwca
16.00 Małki:…………………………………………………………………….
 18.00 Mszano: 1) +Klemens i Stanisława Klabiszewscy, zmarli z rodziny
2) o zdrowie i błog. Boże dla Kingi z okazji urodzin
Sobota 6 czerwca
16.00 Mszano: o Boże błog. dla Janiny i Mariana Dychów w 50 r. ślubu
18.00 Mszano: +Jerzy Kozicki w 10 r. śm.
Niedziela 7 czerwca
8.00 Mszano: 1) +Leokadia i Bolesław Bledziewscy, Łucja i Edmund Ziemlewicz
8.00 Małki, kaplica: +Edmund Kowalkowski, Kazimiera i Franciszek Rutkowscy
9.30 plac budowy nowej kaplicy - Małki: +Józef Zdrojewski w 17 r. śm. 
9.30 Mszano: +Longin, Andrzej Wasielewscy, Sylwia Leśniewska, rodzice Marta i Stanisław Mieszczak 
11.30 Mszano:  1) w int. parafii
2) +Daniela i Zygmunt Olszewscy
Nie będzie Mszy Świętej o godz. 17.00

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u