OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   * 21 LIPCA  2019 * MSZANO

• Przeżywamy dziś  XVI  Niedzielę Zwykłą w ciągu roku. Trwają wakacje dla dzieci i młodzieży, niektórzy z nas korzystają z urlopów. Taki czas jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Potrzeba nam odpoczynku, dystansu do codziennych  spraw oraz regeneracji sił. Wielu odpoczywa aktywnie inni potrzebują spokoju, zwykłego poleżenia na plaży. Życzę, by każdy znalazł dla siebie taką formę odpoczynku, by z nowymi siłami i zapałem powrócić do swojej codzienności, w której przecież także obecny jest Bóg ze swoją miłością i swoimi darami.
• Rozpoczynają się żniwa. Przypominam także, że jeśli te prace, w myśl I przykazania kościelnego,  nie są konieczne, to nie wykonujmy ich w niedzielę. Jeśli jednak pogoda lub inne ważne okoliczności zmuszają nas do pracy na polach to możemy ją podejmować. W modlitwach pamiętajmy o rolnikach i ich pracy. Niech dobry Bóg wspiera wszystkich pracujących w tym czasie. Nie zapominajmy o niedzielnej Eucharystii.
• W poniedziałek rano na godz. 8.00 zapraszam tych, którzy mogą przyjść na uroczyste rozpoczęcie budowy kaplicy w Małkach. Spotykamy się na miejscu budowy w Małkach, po odmówieniu modlitwy i poświęceniu placu budowy będziemy mogli symbolicznie wbić pierwsze łopaty na miejscu budowy. Każdy chętny będzie mógł to uczynić. Po uroczystym rozpoczęciu Rada Budowy Kaplicy zaprasza na kawę i ciasto do świetlicy wiejskiej w Małkach. 
• Również jutro po wieczornej Mszy Świętej spotkanie grupy biblijnej.
• We wtorek o godz. 6.00 wyruszamy spod kościoła jednodniową wycieczkę do Władysławowa. Mszę Świętą po drodze odprawię w Piasecznie, w sanktuarium Matki Bożej. Wpłat na wyjazd – 45 zł-  proszę dokonać do jutra.
• W czwartek od godz. 9.00 do 13.00 zapraszam skautów na „ nieformalną, wakacyjną zbiórkę”. Będzie trochę pracy na terenie przykościelnym i zbiórkowym, trochę zabawy i jakiś deser. Wieczorem natomiast zapraszam na godz. 19.00 skautów i nie tylko na ognisko. Zabieramy kiełbasy.
• Również w czwartek, w dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, poświęcenie pojazdów po Mszy Świętej w Małkach. Ofiary zebrane podczas tej Mszy Świętej będą przeznaczone dla polskich misjonarzy.
• W czwartek i piątek od 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi.
• W sobotę o godz. 8.00 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mszanie.
• Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnią niedzielę: 998,50  zł, za ofiary złożone na remont muru – 50 zł. Bóg zapłać  za dary spożywcze na plebanię. Ważniejsze wydatki w ostatnim czasie: 4 243,50 zł – ostatnia rata dla projektanta kaplicy,  400 zł – geodeta za wytyczenie wymiarów kaplicy, 100 zł – deski dla geodety, 697,20 zł – opłaty na seminarium duchowne. Bóg zapłać wszystkim – dorosłym i młodzieży, którzy w tym tygodniu pomagali przy fugowaniu muru przykościelnego. Dziękuję za pomoc w kaplicy i kościele.
• Bóg zapłać także za wszystkie ofiary zebrane na kaplicę z całej parafii na przełomie czerwca i lipca – 28 441 zł oraz 210 zł od księży, a także 600 zł od kajakarzy, dla których w Boże Ciało odprawiłem Mszę Świętą na Bachotku. Bóg zapłać także wszystkim radnym, którzy przeprowadzili  tę zbiórkę. Wiem, że jeszcze jakieś ofiary napłyną. Cały czas tę budowę polecam wsparciu parafian. Ofiary można też składać na konto parafialne. Numer konta na stronie parafialnej.
• Proszę o pomoc przy budowie muru przykościelnego, szczególnie przy fugowaniu. Zwracam się też z prośbą o finansowe wsparcie budowy nowego ogrodzenia.
• W dniach od 27 września do 5 października organizowana jest przez Grudziądz pielgrzymka do Medziugorje. W programie: Codzienna Msza Święta • Wspólny różaniec na Górze Objawień • Wspólna droga krzyżowa na Górze Kriżevac • Udział w Mszach Świętych, nabożeństwach wieczornych i adoracjach w Medziugorje • Wizyta we wspólnocie Cenacolo –osób uzależnionych • W miarę możliwości spotkania i konferencje oraz zwiedzanie Mostaru, jeden dzień nad Adriatykiem, wyjazd do Vepric ( chorwackiego Lourdes) oraz nad wodospady Kravica. Wstępnie proszę o zgłoszenia już do jutra. Od liczby uczestniczących w pielgrzymce parafian uzależniłbym w niej swój udział. Cena 650 zł i 155 euro – czyli około 1300 zł. Są jeszcze wolne miejsca na tę pielgrzymkę. Dotychczas zapisało się 9 osób.
• Do sakramentalnego związku małżeńskiego przygotowują się: Judyta Weronika Martewicz, stanu wolnego z Szabdy oraz Mikołaj Mateusz Matusiak, stanu wolnego z Torunia. Zapowiedź I.
Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach dotyczących zamiaru zawarcia tego związku jest zobowiązany w sumieniu do poinformowania o tym miejscowego proboszcza. 
• Można przynosić fanty na festyn parafialny na plebanię do Mszana lub do p. Mirosławy Załęskiej do Małk. Festyn 11 sierpnia w Małkach.
• Od soboty do piątku 2 sierpnia będzie mnie zastępował ks. Jan Żymant - tel: 506675820.

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek  22 lipca
18.00 Mszano: 1) +Feliks Babiżewski w 2 r. śm.
2) +Stefania Borucińska ( int. od Marioli z rodziną)
 Wtorek 23 lipca
18.00 Mszano:  +Krzysztof Szymborski (int. od Iwony z rodziną)
Środa 24 lipca
18.00 Mszano:1) +Krzysztof Jastrzemski
2) +Jan i Gertruda Ciechańscy, Benedykta i Benedykt Kalinowscy ,zmarli z rodziny Kalinowskich i Ciechańskich
Czwartek 25 lipca
18.00 Małki: +Krzysztof Jaskowski
Piątek  26 lipca
18.00 Mszano: +Helena Szymańczyk, Anna i Antoni Liszewscy
Sobota 27 lipca
18.00 Mszano: +Stanisława i Józef, Regina i Jarosław Kalińscy
 Niedziela 28 lipca
8.00 Mszano: + Stanisław w 9 r. śm. Janina i Stanisław, Tomasz Dąbkowscy
9.30 Małki: +Antonina, Czesław i Mieczysław Wiśniewscy
11.30 Mszano:  +Jerzy Kopaczewski 
w intencji parafii odprawię Mszę Świętą na wyjeździe
Mogę odprawić Msze Święte podczas pobytu w górach: 29,30, 31 lipca i 1 sierpnia

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u