5 pomysłów na dobry Adwent w czasie pandemii

     W dniu 29 listopada rozpoczęliśmy szczególny Adwent. Przeżywać go będziemy wśród wielu ograniczeń. Jak dobrze przeżyć ten czas, by przygotować się należycie do świąt Bożego Narodzenia, które również będą miały w tym roku wyjątkowy charakter?

Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) jest okresem w roku liturgicznym, rozpoczynającym się od I nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia okresu zwykłego (w tym roku przypada ona 29 listopada), a kończącym się przed I nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego, a więc w wieczór 24 grudnia. Cały okres, który jest jednocześnie pierwszym okresem w każdym roku liturgicznym, obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Dzieli się jednak jeszcze na dwa mniejsze okresy: pierwszy to czas, w którym uświadamiamy sobie nasze oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa w chwale, a drugi to czas bezpośredniego przygotowania do przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia.

W tym roku, kiedy na świecie szaleje pandemia, przeżywanie Adwentu będzie nieco inne niż do tej pory. Ograniczenia w kościołach mogą wielu osobom utrudnić przeżywanie Eucharystii na miejscu w parafii. O spowiedzi warto będzie pomyśleć wcześniej, niż, jak to często bywało, na ostatnią chwilę przez Wigilią. Co będzie z roratami? Już teraz zapowiadane są akcje przeżywania rorat na wydarzenia w mediach społecznościowych.

Jak dobrze wykorzystać czas, który w dużej mierze spędzimy w domach? Jak go nie zmarnować? Oto 5 pomysłów na dobry Adwent:

1. Słowo Boże na każdy dzień

Jak można lepiej poznawać Boga?  Trzeba sięgnąć do źródła, a więc do Słowa Bożego. W czasie Adwentu bardzo mocno towarzyszy nam motyw światła, oczekiwania. Słowo Boże jest światłem na ludzkiej ścieżce. Codzienne czytanie fragmentu Ewangelii przeznaczonej na dany dzień Adwentu ubogaci naszą wiarę. Można pomodlić się w intencji Kościoła, Ojczyzny i naszej wspólnoty parafialnej, naszych rodzin, dzieci, młodzieży, osób starszych, chorych oraz innych stojących na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Postanowienie, aby codziennie rozważać czytania z danego dnia, może być jednym z najlepszych postanowień na ten czas. Można skorzystać także z cyklu #ZaczynamDzieńZEwangelią, w którym codziennie pojawiają się komentarze do liturgii.

2. Czas z bliskimi w domu oparty na Panu Bogu

Praca w pandemii nie jest łatwa. Choć wiele osób wciąż dojeżdża na miejsca pracy, to obecnie spora część społeczeństwa pracuje zdalnie, próbując pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. Szczególnie jest to trudne, kiedy dzieci mają w domach zdalne nauczanie. Mimo wielu obowiązków, warto w Adwencie znaleźć czas na oderwanie się od tego wszystkiego, co wywołuje w nas zmęczenie. Znaleźć czas na rodzinny odpoczynek przy Panu Bogu. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie rodzinnego kalendarza adwentowego, zawierającego zadania na każdy dzień. Niech to będą dobre, miłe zadania, które będzie można wykonać z uśmiechem skierowanym ku bliskim, jak i ku Panu Bogu. Dobrze wymyślić takie rzeczy, które pomogą drugiej osobie znaleźć czas na modlitwę, wyręczą ją w czymś, pomogą odpocząć, czy też wspólnie cieszyć się ze swojej obecności.

3. Prośba o prawdziwą radość

Adwent to czas radosnego oczekiwania. Warto więc wzbudzić w sobie prawdziwą radość, wynikającą z wiary, mimo tak trudnego czasu, jakim jest niewątpliwie pandemia. Aby odkryć głębię radości, trzeba znaleźć też czas dla siebie. Czas na osobistą, pogłębioną modlitwę. Jeśli trudno nam się teraz radować, to warto modlić się codziennie, wytrwale, przez cały czas tego Adwentu, prosząc o to, aby Bóg rozradował nas prawdziwie swoją obecnością w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ta prawdziwa radość, to coś więcej niż uśmiech na twarzy. To świadomość Bożej obecności. I to właśnie będzie najlepszym prezentem pod choinką.

4. Piękno Eucharystii

Nawet jeśli trudno będzie pójść na Eucharystię do kościoła, to warto podkreślić jej piękno w domu. Postawić na stole krzyż, wieniec adwentowy, obraz... Wieniec adwentowy to niemiecki zwyczaj znany jest w Polsce od ponad 160 lat. Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece. Cała Rodzina gromadząc się w niedzielny wieczór przy wspólnej modlitwie zapala kolejne świece jako znak czuwania i gotowości na przyjście Jezusa. Wieniec adwentowy posiada bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają wspólnotę oczekującą w miłości i radości na przyjście Pana. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznajmiają przyjście Jezusa, który jest światłością świata. Warto zadbać o piękno przeżywania liturgii z rodziną przed ekranem telewizora czy przed komputerem. Jeśli w domu są dzieci, będzie to dla nich najlepsze świadectwo ze strony rodziców. Dzieci są uważnymi obserwatorami. Ponadto, trzeba pamiętać, że kościoły pozostają otwarte. Nawet jeśli ktoś ma obawy przed zarażeniem, czy z powodu limitu osób, nie zmieści się w kościele na Mszy Św., a nie przeżywa kwarantanny, to warto pójść do świątyni w ciągu dnia na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, przed tabernakulum. W Adwencie gromadzimy się na Mszy Świętej zwanej Roratami. W związku z trwającą pandemią i reżimem sanitarnym dobrze by było choć dwa lub  trzy razy uczestniczyć w takiej Eucharystii adwentowej w kościele lub kaplicy. Adwent przypomina nam, że całe nasze życie jest czekaniem. Zawsze do czegoś dążymy. Człowiek, który w życiu już na nic nie czeka jest nieszczęśliwy. Nasze życie staje się piękne, dlatego, że jest czekaniem, jest dążeniem do czegoś, czekaniem na Kogoś, czekaniem na przychodzącego Chrystusa. To czekanie wierni najwymowniej wyrażają, na Roratach. Przez 9 pierwszych dni Adwentu można podjąć jakąś dowolną formę postu i modlitwy.

5. Rekolekcje internetowe

Można obejrzeć rekolekcje adwentowe na naszym parafialnym Facebooku ( zakładka: filmy ).

Obecnie jest bardzo dużo przeróżnych rekolekcji internetowych, np. na kanale YouTube lub wystarczy wpisać w przeglądarkę Google: Internetowe rekolekcje adwentowe 2020

Niechaj zatem i tegoroczny Adwent będzie czasem owocnego poszukiwania Chrystusa w liturgii, w modlitwie, w słowie Bożym, w sakramentach, w życiu codziennym i w drugim człowieku.

Artykuł opracowano na podstawie informacji:

- ze strony internetowej - https://opoka.news/5-pomyslow-na-dobry-adwent-w-czasie-pandemii

- z ogłoszeń parafialnych, opublikowanych w dniu 29 listopada 2020 r.

Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u