MAŁA ARABKA I MATRIX. ŚWIĘTA MARIA OD JEZUSA UKRZYŻOWANEGO - film do obejrzenia.

Gorąco polecamy poruszający film dokumentalny pt. Mała Arabka i Matrix (scenariusz i realizacja Jarosław Mytych i Rafał Tichy). Mariam Baouardy, czyli święta Maria od Jezusa Ukrzyżowanego – mniszka z karmelu w Betlejem, znana jako Mała Arabka, choć nie potrafiła czytać ani pisać, pozostawiła po sobie natchnione Duchem Świętym pisma mistyczne. Sama siebie nazywała „Maleńka Nic”, a całe jej życie było przenikaniem się pokornej codzienności i świata nadprzyrodzonego, pełnego wspaniałych cudów i walki duchowej.Ta drobna, młoda karmelitanka z Betlejem doświadczyła w swym życiu tylu niezwykłych wydarzeń, że można by nimi obdarzyć kilku wielkich mistyków Kościoła. W mistycznych wizjach widziała Pana Jezusa i Maryję, a także czyściec i piekło. Miała objawienia dotyczące przyszłych wydarzeń. Była obdarzona wieloma nadprzyrodzonymi darami. Otrzymała stygmaty i doświadczyła uporczywych ataków Złego. Jej świętość promieniowała na wszystkich, a liczne cuda miały miejsce za jej życia i trwają do dziś. Jest czczona nie tylko w Ziemi Świętej, ale również na całym Bliskim Wschodzie. Dla wielu osób Mała Arabka stała się przewodniczką, orędowniczką i wspomożycielką w najtrudniejszych sprawach.„Film Mała Arabka i Matrix jest oparty na prostym, ale pięknym pomyśle – pisała o nim s. Maria Lucyna od Krzyża OCD, karmelitanka z klasztoru w Betlejem – Rafał Tichy i Jarosław Mytych, odwołując się do bogactwa jej postaci, tak naznaczonej pięknem Ziemi Świętej, pokazują, że pośród naszej zwykłej codzienności, usianej tysiącami problemów, trosk i radości, istnieje czwarty wymiar, świat ducha. Jest on tak samo naturalny jak chleb, wino, szum ulicy, płacz dziecka, spracowane dłonie, kwiat w ręku młodej dziewczyny.”W książce zamieszczono świadectwa twórców filmu, tekst reżysera filmu Rafała Tichego o nadprzyrodzonym życiu Małej Arabki oraz szkic o duchowości świętej Małej Arabki, pióra jej współsiostry, polskiej karmelitanki z klasztoru w Betlejem.

Poniżej do obejrzenia cały film:

Film poleciła p. katechetka Marzena Kopczyńska