Szczegóły:
| Utworzono: 15 grudzień 2022
| Odsłony: 164
INFORMACJA KS. PROBOSZCZA: Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
Jutro, 4 grudnia w kościołach w Polsce obchodzony będzie "Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie". Po Mszach Świętych zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek. W tym roku szczególnie wspomagamy Ukrainę.


W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.
Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.
Ofiary zebrane w II niedzielę Adwentu, a także napływające od stałych ofiarodawców indywidualnych przez cały rok służą bezcenną pomocą katolikom we wszystkich tamtejszych diecezjach.
Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą Polski posługuje 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.
Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża TChr w liście przeznaczonym na ten dzień zaznacza, że w tym roku szczególną troską została objęta Ukraina:
„Nasze wsparcie, poprzez parafie, zgromadzenia zakonne czy instytucje takie jak Caritas Spes Ukraina, kierowane jest przede wszystkim do ludzi mieszkających na obszarach szczególnie dotkniętych skutkami wojny. Dotychczas, na pomoc Ukrainie z funduszy Zespołu wydaliśmy 1 504 000 zł. Z tych pieniędzy zakupiliśmy żywość, artykuły medyczne, środki czystości a także generatory prądotwórcze, a w ostatnim czasie finansujemy zakup piecyków do ogrzewania i płyt do zabezpieczenia okien. Pokrywamy też koszty transportu pomocy humanitarnej – takich transportów zorganizowaliśmy 26! Ponadto wspieramy też finansowo funkcjonowanie domów seniora, domów dziecka i wielu wspólnot parafialnych, które przyjęły uchodźców wewnętrznych. Pomogliśmy też w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci, które dzięki temu mogły, choć na chwilę oderwać się od wojennej rzeczywistości. Na wsparcie uchodźców, którzy przybyli do Polski przeznaczyliśmy 156 000 złotych – na doraźną pomoc oraz dla ośrodków, które ich przyjmowały”.

Więcej informacji pod: