MAJ...MIESIĄC POŚWIĘCONY MARYI
     Przeżywamy najpiękniejszy miesiąc w roku - maj - miesiąc maryjny, to znaczy szczególnie poświęcony Matce Bożej. Rozpoczniemy go od Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski - 3.V, tego dnia szczególnie będziemy dziękować Maryi za jej opiekę nad naszą Ojczyzną, za to, że zawsze troszczyła się o Polskę, wspierała Polaków w walce o Ojczyznę i nadal ma nas w swojej opiece.
Przez cały maj możemy oddawać cześć Maryi poprzez śpiew Litanii Loretańskiej, czy to przy figurze Matki Bożej, czy przy Jej obrazie. W naszym kraju bardzo popularne jest gromadzenie się przy różnych przydrożnych kapliczkach i wspólne śpiewanie Litanii do Matki Bożej. Pamiętajmy, że tak samo ważne jest nasze osobiste jej odmawianie w domu z rodziną. Zachęcamy całym sercem do tego, aby w tym miesiącu podjąć w swojej rodzinie codzienne odmawianie Litanii, aby powierzać Maryi siebie, swoich najbliższych i całą naszą Ojczyznę, z jej wszystkimi troskami i problemami. Pamiętajmy, że Maryja jest mamą każdego z nas i tak jak matka kocha nas całym sercem!
Nabożeństwo majowe
Pieśń „Chwalcie łąki umajone” nawiązuje do budzącej się do życia przyrody. Kiedy rozkwitają kwiaty, świat się zieleni i czuć powiew wiosennej świeżości, doświadczamy piękna Bożego stworzenia. Dlatego w maju, miesiącu poświęconym Matce Bożej, modlitwy i pieśni ku Jej czci rozbrzmiewają w kościołach i przy kapliczkach. Po raz pierwszy maj nazwano miesiącem Maryi w 1549 r. w książeczce wydanej w Niemczech pt. „Maj duchowy”. Najbardziej popularną formą oddawania czci Matce Bożej jest nabożeństwo majowe, tzw. majówka, którego początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza. W połowie XIX w. nabożeństwo to przyjęło się prawie we wszystkich krajach, w tym również w Polsce. Odprawiane wówczas pierwsze nabożeństwa majowe, po 30 latach stały się bardzo popularne w całym kraju. I tak jest do dziś. Polacy chętnie gromadzą się na nabożeństwach majowych, by śpiewem pieśni i litanii oddawać cześć Maryi.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u