Jedźmy na Jasną Górę!

Drodzy parafianie!

2 października planujemy pielgrzymkę na Jasną Górę. Nietypową, można by powiedzieć, bardziej wymagającą, ale mającą w sobie smak wyzwania. Wielu z nas było w tym sanktuarium nie jeden raz. Wiemy jednak, że w pielgrzymkowym tłumie czasem trudno było znaleźć  miejsce i czas na spokojną modlitwę, choć, na pewno, każda z tych wcześniejszych pielgrzymek była cenna.

Zapraszam Was jednak do pielgrzymki, prawie z wyłącznym nastawieniem na czuwanie i modlitwę. Są takie momenty naszego życia, które potrzebują szczególnego spotkania z Bogiem. Są chwile, w których jest mocno pod górę ze wszystkim. Czasami trzeba też coś na nowo poukładać w duchu wiary i modlitwy. W końcu są też inni, nam bliscy, którzy potrzebują na dziś wyjątkowego wsparcia, bo są chorzy, mają kłopoty, a może zagubili się w życiu. Oni właśnie potrzebują naszej modlitwy.  Stańmy przy Matce Bożej także jako parafia, konkretna wspólnota z Mszana, Małk i pozostałych wiosek. Jako parafianie chcemy być razem z Maryją i uczyć się od Niej: zawierzenia, wytrwałości, miłości. Słowa Maryi z Kany Galilejskiej:   „ nie maja już wina”, będą zawsze aktualne. A dziś Maryja mówi do Syna: „ Nie mają pracy, czasu dla rodziny, własnego mieszkania, zdrowia, nadziei, entuzjazmu wiary…” Czy jest coś, o czym Ona nie wie? A może trzeba to w ciszy modlitwy usłyszeć od Niej?  Co nam rzeczywiście jest dziś najbardziej potrzebne?

Jasna Góra to nasza narodowa Kana Galilejska. To w Kanie Galilejskiej, jak wspomina św. Jan Ewangelista, Jezus objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. To także w Częstochowie: w ciszy kaplicy cudownego obrazu, podczas dróg krzyżowych, przy konfesjonałach, czy na wielkich uroczystościach, Jezus niejednokrotnie objawił swoją chwałę. Pragniemy by tak było także podczas naszej pielgrzymki, chcemy poczuć się jak goście weselni z Kany i zobaczyć jak dobry jest Bóg.

Pojawiła się jeszcze jedna, kochani, okoliczność. 8 września na Jasnej Górze zainaugurowano jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiej ikony koronami papieskimi. Przed trzystu laty, w 1717 roku, koronę dla cudownego obrazu przekazał  papież Klemens XI. Koronacji natomiast dokonał bp chełmski Krzysztof Szembek.  Według kronikarzy w uroczystości uczestniczyło około 200 tys. pielgrzymów.

Ojcowie paulini zapraszają w tym roku Polaków, i nie tylko,  do uczczenia tego wydarzenia, ale też zachęcają, by nałożyć  Matce Bożej, w naszym narodzie, duchowe korony. Nasza pielgrzymka wejdzie zatem w ramy tego niezwykłego jubileuszu. Poczujmy się więc także częścią tej wielkiej wspólnoty czcicieli Bogarodzicy i Jej duchowymi synami i córkami.


  Ks. Sławomir Witkowski

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u