ROZŁADUNEK PIERWSZEGO TRANSPORTU DREWNIANYCH ELEMENTÓW KAPLICY Z GÓR ORAZ ICH IMPREGNACJA ŚRODKIEM FIRESTOP NA PLACU BUDOWY W MAŁKACH

    Dzień 9 lipca 2020 to historyczny moment w życiu naszej parafii. Do Małk z gór dotarł pierwszy transport drewnianych elementów z nowej kaplicy. Już od samego rana na placu budowy rozpoczęły się intensywne prace. Każda para rąk była potrzebna. Wczesnym rankiem rozładowany został tir z drewnem na kaplicę.

Około godz. 10.00 zebrali się pierwsi mieszkańcy parafii do impregnacji drewnianych bali z gór. Rozkładano drewno, szlifowano i odkurzano, a następnie poddawano impregnacji. Mężczyźni opryskiwali 2 razy z przerwami drewno mechanicznym rozpylaczem, następnie malowali jeden raz dokładnie każdą część bali pędzlami. Przy malowaniu drewna niezastąpione były panie, które z wielką dokładnością malowały każdy element. Przy pracy rodziców wspierały dzieci. Po każdej impregnacji specjalnym środkiem drewno schło, następnie zostało ułożone ponownie w sztaple i czeka na wykonawców. Dzięki ułożeniu w sztaple możliwe jest obsychanie zgromadzonego drewna i łatwy pomiar jego kubatury.

W międzyczasie był pyszny obiad oraz dwukrotna przerwa na swojskie ciasno i kawę. Na placu budowy panowała rodzinna atmosfera. Podczas robót impregnacyjnych rozmawiano o wszystkim, żartowano, był czas na odbudowę i wzmacnianie więzi sąsiedzkich. Można było dowiedzieć się o przepisach kulinarnych, pielęgnacji roślin w ogrodzie, chorobach, powspominać czasy szkolne i nie tylko. Wszyscy ubrani byli po gospodarsku, tak jak kiedyś pracowano przy wożeniu słomy w żniwa. Impregnacja pierwszej partii drewna trwała 2 dni.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które użyczyły swój sprzęt do rozładunku i impregnacji drewna, podpory do położenia bali. Pomogły zorganizować całą akcję malowania drewna i nie tylko... Dziękujemy za pyszne posiłki, podarowane ciasta, obsługę kulinarną. Za każde wsparcie materialne, słowne, duchowe, religijne składamy serdeczne Bóg zapłać.  Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom za poświęcony czas na rzecz budowy nowej świątyni. Zdajemy sobie sprawę, że większość parafian pracuje zawodowo w tygodniu i nie mogła wziąć udziału w akcji malowanie. Niektórzy nastawili się na sobotę do pomocy. Będzie jeszcze okazja by włączyć się w akcję, bowiem kolejny transport drewna z gór do Małk przewidziany jest w najbliższym czasie.

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

Drewniane elementy zostały zaimpregnowane 3 razy ( 1 razy sprysk elektrycznym opryskiwaczem, następnie pędzlowanie  i znowu po przerwie sprysk ) impregnatem PPOŻ, bezbarwnym do drewna FIRESTOP.

GALERIA ZDJĘĆ Z ROZŁADUNKU ORAZ PRAC MIESZKAŃCÓW PARAFII PRZY IMPREGNACJI ŚRODKIEM FIRESTOP PRZYWIEZIONYCH Z POŁUDNIA POLSKI DREWNIANYCH ELEMENTÓW NOWEJ ŚWIĄTYNI.

WIDEORELACJA Z IMPREGNACJI DREWNA:

OPIS IMPREGNATU:

FIRESTOP to impregnat czterofunkcyjny do drewna. Spełnia następujące funkcje: ogniochronny, przeciw grzybom, przeciw pleśniom, przeciw owadom.

Środek przeznaczony do zabezpieczenia drewna budowlanego, montowanego w przestrzeniach uniemożliwiających wymywanie, przed działaniem ognia, owadów, grzybów domowych (powodujących głęboki rozkład drewna) oraz pleśni.

FIRESTOP :

ZABEZPIECZA PRZED OGNIEM, czyniąc drewno niezapalnym
CHRONI PRZED OWADAMI DREWNOŻERNYMI, zachowując konstrukcyjne cechy drewna na lata
ZWALCZA OWADY JUŻ OBECNE W DREWNIE, zatrzymując ich destrukcyjne działanie
ZAPOBIEGA POWSTAWANIU ZAGRZYBIEŃ, chroniąc strukturę i wygląd drewna
PRZECIWDZIAŁA BIOKOROZJI, zapobiegając rozpadowi struktury i utracie właściwości technicznych drewna

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u