OBKŁADANIE KAMIENIEM POLNYM FUNDAMENTÓW NOWEJ KAPLICY

     Trwa budowa nowej kaplicy w Małkach. Z początkiem wiosny nasz parafianin p. Dariusz Jarecki zaczął obkładać kamieniem polnym fundament nowej kaplicy w Małkach. Bóg zapłać wszystkim osobom, które przekazały kamień oraz pomogły w przetransportowaniu go na plac budowy.

Ciężka praca przy kamieniach: dźwiganie, kucanie, szczypiące opuszki palców, obolałe od zimnej wody dłonie… Po godzinie wpadasz jednak w trans i ból ustępuje miejsce dziwnej euforii. Kamienie zaczynają do siebie pasować, już za pierwszym razem, bez poprawek. Gdy widzisz kamień z daleka już wiesz gdzie go ułożysz, którą stroną będzie pasował. Uwielbiam kamienie układać, przekładać, czyścić po zimie myjką. Jeżeli to odczuwasz to oznacza, że “kamienie do Ciebie mówią”.

Kamień polny to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Łatwo dostępny i tani jest praktycznie niezniszczalny. Kamień polny wykorzystuje się zarówno przy budowie domów, jak i w ogrodzie.

Kamienie polne i głazy to pamiątka po działalności lądolodu na terenie Polski. Mają różne wielkość i kształt. Mogą być nieregularne albo obtoczone w okrągławe kształty na skutek obróbki przez wodę. Kiedyś z kamieni polnych wznoszono całe budynki gospodarcze. W starych dworach drewnianych znajdziemy takie podmurówki.

TRANSPORT KAMIENIA NA PLAC BUDOWY NOWEJ KAPLICY - MAŁKI, 30.03.2020

Galeria zdjęć z placu budowy nowej kaplicy w Małkach:

Opracowanie: Administrator

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u