OBJAŚNIENIE SYMBOLIKI IKONY MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

Pierwsze spotkanie z ikoną Matki Bożej Fatimskiej:

       Są takie ikony, które gdy raz zobaczymy, długo zostają w naszych umysłach i sercach. Dla nas mieszkańców parafii Mszano jest nowa ikona Matki Bożej Fatimskiej, która pozostanie na stałe w nowo wybudowanej kaplicy na terenie Małk.

 Ikonę MB Fatimskiej dla parafii Mszano namalowała Pani Ludmiła Wagner z Torunia

Poniżej objaśnienie symboliki  ikony MB Fatimskiej:

Na większości ikon znajduje się wycięte na powierzchni zagłębienie. W języku cerkiewno-słowiańskim (liturgicznym języku słowiańskiego prawosławia) nosi ono nazwę KOWCZEG co oznacza arkę. Owa arka zawiera w sobie świętość czyli to co jest  obramowanym przez nią przedstawieniem .

    Bogurodzica na ikonach podpisywana jest monogramem MP ΘY, będący skrótem od greckiego:
ΜΗΤΗΡ ΘΕΟΥ (Matka Boga).
         

Reszta tekstu jest pisana w języku cerkiewno-słowiańskim ligaturą  to oznacza, że kilka liter łączy się w jeden znak, część jest w ogóle pominięta i tak na ikonie mamy:

  -po lewej stronie: Bogurodzica Fatimska, po prawej: Obraz Przenajświętszej Władczyni Naszej 

    -W Tobie Jedność.

Jeżeli chodzi o napis SERCE znajdujący się w okręgu na szacie to nawiązuje on bezpośrednio do pierwotnej figury Matki Boskiej Fatimskiej , na której widać serce otoczone koroną z ciernia:

 

Kolor złoty symbolizuje Boską obecność, duchową światłość. Złote tło natomiast odzwierciedla słowa św. Pawła: „W Nim bowiem żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.”(Dz 17,28)

Niebieski to kolor nieba, a więc oznacza niebiosa i boskość; niebieska szata Matki Bożej oznacza Jej udział w boskości Chrystusa za sprawą wcielenia.

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u