ZAKOŃCZENIE PRAC ZWIĄZANYCH Z ODBUDOWĄ MURU PRZYKOŚCIELNEGO W MSZANIE

       W 2020 r. zakończyły się prace przy odbudowie zabytkowego muru przykościelnego w Mszanie. Ks. proboszcz Sławomir Witkowski dziękuje w imieniu swoim i Rady Parafialnej za wszystkie ofiary złożone na tę odbudowę oraz za wsparcie modlitewne i materialne tego dzieła. Odbudowa muru ogradzającego teren przykościelny rozpoczęła się pod koniec czerwca 2018 r. Stary płot z powodu upływu czasu uległ zniszczeniu i stał się brzydki. Straszył nie tylko mieszkańców Mszana, ale z pewnością i przejeżdżających przez wieś innych ludzi. Powyższe powody oraz zachęta Parafian do zmian spowodowały podjęcie decyzji o budowie nowego ogrodzenia mówi ks. proboszcz Sławomir Witkowski. Poniżej link do wcześniejszego artykułu:

http://www.parafiamszano.pl/archiwum-2018/310-trwa-budowa-ogrodzenia-kosciola-parafialnego-w-mszanie

Prace trwały przeszło dwa lata. Rozebrano starą ścianę muru od strony ulicy i parkingu. Wylano fundament i wykonano odpowiednie zbrojenia. Następnie odbudowano wał z kamieni polnych. Ponad ścianą z kamieni polnych wymurowano nowe słupki ogrodzeniowe z cegły i założono kute przęsła.
Krajobraz wsi ulega ciągłym zmianom. Znikają z niego nie tylko stare zagrody i charakterystyczny układ architektoniczny. Jedną z najstarszych form ogrodzenia był wał ziemny sypany wokół terenu przykościelnego lub wał wznoszony z kamieni polnych.  Wał oddzielał teren grzebalny od pól uprawnych, tworzył także naturalną barierę dla zwierząt. Kolejny typ stanowiło ogrodzenie drewniane,  popularne na wsiach. Wznoszono ogrodzenia z  żerdzi, prostych lub ozdobnych sztachet.  Do trwałych, powszechnie  stosowanych ogrodzeń należał mur kamienny. Z czasem wykonywano go z cegły, betonu czy znacznie później z elementów prefabrykowanych. Często łączono elementy kamienne z prętami metalowymi, tworząc ogrodzenie ażurowe. Ogrodzenie stanowiły także żywopłoty z krzewów formowanych lub nieformowanych.

ROZPOCZĘCIE PRAC - FRAGMENT OGŁOSZEŃ PARAFIALNYCH:
17 CZERWCA  2018 * MSZANO
Od jutra, od godz. 8.00  rozpoczynamy prace przy rozbiórce starego muru wokół kościoła. Zwracam się z prośbą do parafian o pomoc przy tej pracy.  Rozbiórka może potrwać do środy. Proszę o przyjście ze swoim młotem.
24 CZERWCA  2018 * MSZANO
Na poniedziałek i wtorek proszę jeszcze do pomocy przy rozbiórce starego muru przy kościele. Bardzo dziękuję też wszystkim, którzy pomagali w minionym tygodniu. Łącznie  zaangażowanych było około 15 osób. Bardzo dziękuję też za wypożyczenie ciągników, ładowarki i ciężkiego sprzętu. Przed nami dokończenie rozbiórki starego muru, zalanie nowej ławy (szerokość pół metra) oraz wybudowanie nowej ściany kamiennej i wylanie żelbetonowego muru oporowego z tyłu za kamieniami. Co cztery metry od fundamentu, przy słupach ceglanych, będą odchodziły w stronę kościoła, w kształcie litery L, wzmocnienia betonowe.

WIDEORELACJA - BUDOWA OGRODZENIA PRZYKOŚCIELNEGO W MSZANIE.

MUR PRZYKOŚCIELNY PRZED ROZBIÓRKĄ I ODBUDOWĄ:

NOWY MUR KOŚCIELNY PO ODBUDOWIE:

Galeria zdjęć z odbudowy muru przykościelnego w Mszanie:

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u