POŚWIĘCENIE IKONY CHRYSTUSA PANTOKRATORA - KAPLICA MAŁKI

     W dniu 22 grudnia 2019 r. w kaplicy w Małkach po komunii św. ks. proboszcz poświęcił nową ikonę Chrystusa Pantokratora. Ikona będzie stać na stałe w nowej kaplicy w Małkach. Nowa świątynia zostanie wykonana w stanie zamkniętym prawdopodobnie pod koniec 2020 r. Ikona jest darem od państwa Ludmiły i Tomasza Wagnerów, parafia pokryła koszt materiałów. W parafii mamy ikonę Chrystusa Pantokratora i ikonę Matki Bożej Fatimskiej. Trochę parafialnej historii:

...Na koniec Mszy Świętej pierwszego dnia rekolekcji adwentowych ( 07.12.2018 r.) w kościele parafialnym w Mszanie ks. Paweł Borowski dokonał uroczystego poświęcenia ikony MB Fatimskiej. Przed aktem poświęcenia krótką historię ikonografii, namalowania obrazu przedstawił ks. proboszcz Sławomir Witkowski. To dzięki inwencji i zaangażowaniu naszego proboszcza możemy cieszyć się widokiem cudownego wizerunku Maryi. Ikonę namalowała dla parafii Pani Ludmiła Wagner z Torunia. Pani Ludmiła namalowała wizerunek Maryi za darmo, parafia poniosła tylko koszt farb...

Znalezione obrazy dla zapytania cytat jan paweł ii człowiek jest wielki

Podziękowanie: Bóg zapłać za wykonanie drewnianej podpory do ikony Chrystusa. 

Krótki opis ikony:
Jako Pantokrator Chrystus przedstawiony jest w pozycji stojącej lub siedzącej na tronie, z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni i uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący i zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC. Nie jest to jedyna interpretacja gestu, według niektórych teologów połączony kciuk z palcem serdecznym są symbolem dwoistości natury Chrystusa: boskiej i ludzkiej. Natomiast złączenie trzech palców: małego, serdecznego i kciuka symbolizuje Trójcę Świętą.

Księga, jaką Jezus trzyma w lewej dłoni, nawiązuje do jego misji nauczania. Zwykle zamieszczony jest na niej cytat z Ewangelii według św. Mateusza: (Mt 11, 28).
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”. Każdy z nas jest utrudzony i obciążony samym życiem. Każdy z nas przeżywa trudności. Wszyscy jesteśmy utrudzeni szukaniem pokoju, tęsknotą za ostatecznym spełnieniem siebie. Problem polega jednak na tym, że wielu ulega złudzeniu i myśli, że swoją tęsknotę są w stanie zaspokoić tu na ziemi przez realizację własnych pragnień, ambicji... Nawet sobie wmawiają, że tak w istocie jest albo że co prawda im się to nie udało, ale inni to osiągnęli. Starają się więc tym bardziej osiągać to, co uważają za szczęście. Bywają także ludzie całkowicie załamani, którzy zwątpili i nie widzą dla siebie innego szczęścia jak tylko doraźne przyjemności. Ale i w ich sercu, w sposób bardziej zakryty, tli się pragnienie i tęsknota za realizacją siebie. W ten sposób Jezus chce pokazać, że nie trzeba niczego udawać, zakładać masek, być człowiekiem wykształconym, zamożnym czy też z wyższych sfer, by poznać Boga i wejść z Nim w bliską relację. Pod względem możliwości poznania Boga już tu na ziemi i zjednoczenia się z Nim wszyscy są równi.

Galeria zdjęć:

Beata Maria Klonowska

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u