ŻEBY POLSKA, BYŁA POLSKĄ - 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W PARAFII MSZANO

            Miłość do Ojczyzny, wdzięczność Bogu za odzyskaną niepodległość i prośba o dalszą opiekę Bożą dla Polski i Polaków zgromadziła licznie wiernych w kościele i kaplicy. O godzinie 11.30 w dniu 11.11.2018 r. w kościele parafialnym w Mszanie została odprawiona uroczysta Msza Święta  z darami, ze sztandarami i flagami, z piękną dekoracją patriotyczną koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Sławomira Witkowskiego i ks. Leszka Stefańskiego, który również wygłosił homilię. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Skauci Króla. Na koniec Mszy Św. wszyscy  zgromadzeni Hymn pochwalny ,,Ciebie Boga wysławiamy” oraz katolicką pieśń patriotyczną ,, Boże coś Polskę”. Kilka pokoleń Polaków dźwigało trud walki o wolność, nie szczędząc krwi i poświęceń, tocząc zmagania o zachowanie wiary katolickiej w sercach dzieci poddanych germanizacji i rusyfikacji, o utrzymanie ziemi ojczystej. Dziś w naszych sercach i serdecznej pamięci są wszyscy, którzy swą świętością, ofiarą, pracą, talentem przybliżali dzień wskrzeszenia Ojczyzny. Dzieci z Wrześni wiedziały, że wolna Polska to pacierz odmawiany po polsku, bohaterscy unici podlascy znali cenę, jaką płacili Polacy za wierność Kościołowi i Stolicy Apostolskiej. Dlatego „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Polska odrodziła się i trwa dzięki zdrojom łask płynącym z „drzewa życia”, z krzyżem zrośnięta jest nasza tożsamość narodowa, z krzyża czerpali Bożą moc nasi przodkowie, gdy gasła nadzieja. My mamy dziś szczęście żyć w wolnej Polsce, w kraju nad Wisłą. Wszyscy znani nam z kart historii bohaterowie oraz całe rzesze bezimiennych patriotów, wywalczyli NIEPODLEGŁOŚĆ dla mnie i dla ciebie. Od nas tak wiele zależy, jaka będzie Polska.

Dlatego nasuwa się ważne pytanie: Co każdy z nas zrobi z tą wolnością? Czy zdołamy ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń i słabości?…

Poniżej fragmenty kazania ks. Leszka Stefańskiego:

Galeria zdjęć:

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u