REKOLEKCJE ADWENTOWE - WYKŁAD III -  ,, Czy jesteśmy pobożni? " - KAPLICA MAŁKI - dzień trzeci rekolekcji

      W niedzielę, 9 grudnia 2018 r podczas Mszy Świętej w kaplicy filialnej w Małkach ks. Paweł Borowski wygłosił kazanie na temat pobożności w życiu człowieka.

Podziękowania dla Księdza Rekolekcjonisty

Słowo ma to do siebie, że potrafi przynieść owoc w odpowiednim czasie. Może nie od razu. Ale gdzieś tam sobie powolutku kiełkuje i - gdy nadejdzie wiosna …pojawi się mały pęd, potem kwiat, a w końcu owoc…
Chcemy z całego serca podziękować Księdzu Pawłowi Borowskiemu za Słowo Boże do nas skierowane podczas trzydniowych rekolekcji adwentowych w naszej parafii. Dziękujemy za trud włożony w przygotowanie nas na radosne nadejście i przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia.

Szczęść Boże!

                                                                                                                                                                                                           Parafianie

Zastanówmy się nad pobożnością. Co to jest i na czym polega pobożność? Czym ona jest dla nas? I czy jesteśmy pobożni?

Bajki I. Krasickiego mówią o tym jakim należy być człowiekiem, aby być dobrym chrześcijaninem i godnym człowiekiem. Demaskują one najczęstsze wady człowieka: próżność, opór, głupotę, lenistwo, nieuczciwość, przebiegłość, chytrość. Poeta uświadamia czytelnikowi bajek, że świat jest straszny, gdyż żyją na nim bezmyślni i grzeszni ludzie, którzy myślą wyłącznie o własnych korzyściach i sprawach. Mimo, że utwory te poruszają wbrew pozorom, tak poważne problemy, są one napisane w znakomity, humorystyczny sposób.

Bajka ,,Dewotka" - Dewotka to kobieta obnosząca się ze swoją religijnością, osoba fałszywa. Bohaterka bajki to szlachcianka, która bije służącą za drobne przewinienie, a przy tym deklaruje słowa modlitwy, zgodnie z którymi odpuszcza bliźnim ich winy. Krasicki krytykuje i naśmiewa się z fałszywej pobożności i obłudy religijnej. Morał zawiera krytykę hipokryzji i obłudy w życiu prywatnym oraz społecznym. Fałszywa pobożność oraz uczciwość na pokaz zazwyczaj współistnieją z brakiem zasad moralnych.

Być może pobożność kojarzy się nam z modlitwą, z nabożeństwami, z przyjmowaniem sakramentów. Kiedy myślimy o pobożności, chodzi nam o związanie swojego życia z Kościołem, parafią, wspólnotami i organizacjami religijnymi.

Na pewno jest to element pobożności. Człowiek pobożny modli się, przyjmuje sakramenty, czuje się związany z Kościołem Chrystusowym, ale to wszystko nie stanowi istoty pobożności. To są sprawy zewnętrzne i jeśli ktoś poprzestaje tylko na nich, to taki człowiek drażni, jest odpychający, nieautentyczny. Nawet ludzie z zewnątrz jakoś przez skórę czują, że jest w tym jakiś fałsz, że to nie to. Także i my nie lubimy takiej czysto zewnętrznej, fałszywej pobożności. A dlaczego? Myślę, że tu każdy bezbłędnie odpowie: "Bo w tym brak ducha, to jest po prostu sztuczne, martwe." - I słusznie.

Pobożność jest zewnętrznym ukazaniem naszej zażyłości z Bogiem. Jeśli nie ma tej zażyłości, to wszelkie zewnętrzne zaangażowanie staje się kłamstwem. Czasami ludzie chcą zbudować tę zażyłość właśnie przez zewnętrzne czynności: modlitwy, litanie, różańce, pielgrzymki ; wydaje się im, że wytrwale powtarzane modlitwy zbudują jedność ludzkiego serca z Bogiem, ale niestety są w błędzie.

 

 Najpierw trzeba dać odpowiedź Jezusowi, powiedzieć Mu Kim On dla nas jest. Bo to "Jezus jest drogą do Ojca i nikt nie może przyjść do Boga inaczej jak tylko przez Niego".

Po Mszy Świętej sprzedawane były świece Bożonarodzeniowe z Caritasu oraz odbyła się zbiórka do puszek na kościół ze Wschodu.

 Ikona Matki Bożej Fatimskiej została z powodu wilgoci przewieziona do kościoła parafialnego w Mszanie. Ikona Najświętszej Pani naszej Bogurodzicy Dziewicy Maryi, nazywana jest „Fatimską” albo „W Tobie jedność”.  W przyszłości pozostanie w nowej, drewnianej kaplicy p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Małkach

O, Fatimska Matko Boża, której matczyne przesłanie pozwala nam swobodnie uczestniczyć w ratowaniu ludzi poprzez pośrednictwo modlitwy Różańca Świętego, zanoszenia dzieł pokuty oraz poświęcenia naszego życia Twojemu Niepokalanemu Sercu! Prosimy Ciebie, ażeby podobnie jak trzem pastuszkom, którym się ukazałaś, podarowała nam swoją Łaskę, którą jest sam Bóg...

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u