PARAFIANIE NA NABOŻEŃSTWIE W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ NA TERENIE OBÓR

     Klasztor karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach położone są 20 km od Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej Bolesnej.

Sanktuarium w Oborach - widok z zewnątrz

Widok z zewnątrz ( źródło: Internet )

      Kościół i klasztor w Oborach powstał na początku XVII w. Objęli go bracia karmelici z konwentu bydgoskiego. Zakonnicy przywieźli ze sobą słynącą już z cudów figurę Matki Boskiej Bolesnej (zwanej oborska Pietą), która umiłowała sobie oborską świątynię i mimo kilku prób jej wywiezienia, zawsze tu wracała.

      Zabudowania klasztorne do dzisiaj utrzymane są w bogatym stylu barokowym oraz rokokowym. Najpierw jednak stanęły tu dwa kościoły drewniane, jeden z nich wkrótce spłonął, drugi okazał się za mały, więc został rozbudowany. Nowa murowana świątynia została ostatecznie ukończona pod koniec XVIII w. Powstała wtedy wysoka na 45 m wieża, która góruje nad okolicą. Warto wiedzieć, że w 1825 r. lato w Oborach spędził młody Fryderyk Chopin, a w czasie Powstania Styczniowego klasztor był miejscem spotkań oddziałów partyzanckich.

      Nasi Parafianie regularnie odwiedzają to wyjątkowe miejsce. Więcej informacji na:

http://www.obory.com.pl/

https://www.facebook.com/sanktuariumMatkiBozejBolesnejwOborach/

Galeria zdjęć z wyjazdu:

 

Autor zdjęć: p. Anna Glabiszewska

Opr. ADM.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u