Zarządzenie pruskich władz oświatowych wprowadzało od nowego roku szkolnego (od 1 kwietnia 1901 r.) język niemiecki jako obowiązkowy do nauki religii.

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-20-maja-1901-r-strajk-uczniow-w-szkole-we-wrzesni-w-obronie-,nId,1428671#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

WSPOMNIENIA Z WIECZORU POEZJI PATRIOTYCZNEJ WE WSI BUDY

              LISTOPAD TO MIESIĄC ZADUMY NAD PRZEMIJANIEM LUDZKIEGO ŻYCIA. W TYM OKRESIE SZCZEGÓLNĄ OPIEKĄ OTACZAMY NASZYCH BLISKICH ZMARŁYCH.  PAMIĘCIĄ SIĘGAMY DO KORZENI NASZYCH PRZODKÓW. 11 LISTOPADA 1918 WAŻNA DATA W HISTORII NASZEJ OJCZYZNY. POLSKA PO 123 LATACH NIEWOLI ODZYSKAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ. PRZYKŁADAMI WALKI RODAKÓW O WOLNOŚĆ POLSKI SĄ MIN: TAJNE NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO I HISTORII POLSKI, POWSTANIA, WIELKA EMIGRACJA, STRAJK DZIECI WE WRZEŚNI, CYRKOWY WÓZ MICHAŁA DRZYMAŁY. W OBECNYM ROKU PRZYPADA 100-ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

 

,,Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!"

FRAGM. AUTOR : MARIA KONOPNICKA

 

                BĄDŹMY DUMNI, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI!!!  PAMIĘTAJMY O NASZYCH BLIŹNICH, KTÓRZY POLEGLI W WALCE O WOLNOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY.

                PARAFIA MSZANO PAMIĘTA CO ROKU, PRZYGOTOWUJĄC DLA MIESZKAŃCÓW PIĘKNY MONTAŻ POETYCKI Z OKAZJI LISTOPADOWYCH ŚWIĄT. W PRZEDSTAWIENIU ZAWSZE UCZESTNICZĄ DZIECI PRZYGOTOWYWANE PRZEZ P. WIESŁAWĘ MARTEWICZ ORAZ DOROŚLI Z CHÓRU PARAFIALNEGO POD KIEROWNICTWEM P. IZABELI TĘGOWSKIEJ. NAD CAŁOŚCIĄ WYSTĘPU CZUWA NASZ KS. PROBOSZCZ SŁAWOMIR WITKOWSKI.

                 PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z WIECZORU POETYCKIEGO WE WSI BUDY. MOTTEM PRZEWODNIM WYSTĘPU BYŁY NAJWAŻNIEJSZE WARTOŚCI W ŻYCIU CZŁOWIEKA. 

                 TEKST: ADMINISTRATOR, ZDJĘCIA: P. STANISŁAW ZIEMBA.

STRAJK UCZNIÓW W SZKOLE WE WRZEŚNI - 1901. JĘZYK NIEMIECKI OBOWIĄZKOWY W NAUCE LEKCJI RELIGII.

Zarządzenie pruskich władz oświatowych wprowadzało od nowego roku szkolnego (od 1 kwietnia 1901 r.) język niemiecki jako obowiązkowy do nauki religii.

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-20-maja-1901-r-strajk-uczniow-w-szkole-we-wrzesni-w-obronie-,nId,1428671#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Zarządzenie pruskich władz oświatowych wprowadzało od nowego roku szkolnego (od 1 kwietnia 1901 r.) język niemiecki jako obowiązkowy do nauki religii.

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-20-maja-1901-r-strajk-uczniow-w-szkole-we-wrzesni-w-obronie-,nId,1428671#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

FILM UDOSTĘPNIONY Z INTERNETU:

 

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u