PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY I ŚMIGUS DYNGUS - KAPLICA MAŁKI

              W drugim dniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego parafię Mszano odwiedził ks. dr. Paweł Rochman, sekretarz i kapelan ks. biskupa Wiesława Śmigla. Podczas homilii w kaplicy ks. proboszcz Sławomir Witkowski odczytał List pasterski Episkopatu Polski na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. List do przeczytania na: 

http://episkopat.pl/en/w-sluzbie-bogu-i-ojczyznie-list-pasterski-episkopatu-polski-na-100-lecie-katolickiego-uniwersytetu-lubelskiego-jana-pawla-ii/                                         

              Od lat wszelkie dekoracje świąteczne w świątyniach na terenie parafii są piękne. W tym roku, kiedy obchodzimy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości dekoracje z okazji Wielkanocy mają wyjątkowy charakter: biel i czerwień. Biel i czerwień to barwy flagi Rzeczpospolitej Polskiej. A co oznaczają? Kolor biały symbolizuje nasze godło - białego orła, czystość i niepokalanie, natomiast czerwień jest symbolem ognia i krwi, odwagi i waleczności. Naród nasz natchniony dążeniem do wolności, maszerował śmiało do przodu na przeciw trudnościom i wyzwaniom, jakie stawiała przed nim zawierucha dziejów.                                                                                                                

              Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc, czy Boże Narodzenie obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać tajemnice wiary. Za nami mamy jest już pierwszy świąteczny dzień, dzisiaj natomiast mamy Poniedziałek Wielkanocny przez niektórych nazywany Lanym Poniedziałkiem. Pamiętajmy tylko, że mówimy o tradycji, nie zaś o chuligańskim laniu wodą z czego tylko popadnie.Ta tradycja wymaga kultury, taktu i wyczucia. W Poniedziałek Wielkanocny polewa się wodą inne osoby dla żartów. Ma to związek z symbolicznym pożegnaniem zimy, budzeniem przyrody do życia.

              II dzień Świąt Wielkanocnych minął nam przy bardzo dynamicznej pogodzie – od deszczu, śniegu, po chwile pogodne i lekko słoneczne. Wiatr również wiał dosyć silnie. W sumie w trakcie dnia mogliśmy zasmakować wszystkiego. Od samego rana młodzi parafianie smagali kobiety witkami i oblewali wodą. Po Mszy Świętej w kaplicy też było wesoło. Parafianin p. Janusz Klonowski podtrzymując tradycję od lat, popryskał z pistoletu zgromadzonych wiernych H20. Polewanie wodą w granicach rozsądku może być fajną zabawą.

Wielkanocny Poniedziałek 2 kwietnia br. w 13 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 92 dniem roku, do jego końca pozostały więc 273 dni.

Do obejrzenia krótki filmik:

Adm.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u