NIEDZIELA PALMOWA - MĘKI PAŃSKIEJ W PARAFII

       W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmy, które są symbolem "drzewa życia" i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: "Hosanna!".  

       Młodzież ze szczepu Skautów Króla sprzedawała własnoręcznie wykonane palmy. Fundusze pozyskane podczas akcji zostaną przeznaczone na obóz letni Skautów Króla w Białej.

                                                                                                                                  

       Niedziela Palmowa ("Niedziela Męki Pańskiej", zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną", w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: "Druga Niedziela Męki Pańskiej") – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą.
Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza.  W ludowych przekazach wierzba występuje jako drzewo chroniące przed wszelkimi złymi siłami.
Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
W Niedzielę Palmową poświęcamy palmy, które po powrocie do domu umieszczamy obok krzyża jako symbol Bożego pokoju, który powinien panować w rodzinie.
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego punktem kulminacyjnym jest Triduum Paschalne, czyli misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

        W kościele i kaplicy można podziwiać własnoręcznie wykonane palmy przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu parafii Mszano.

 

Adm.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u