PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - KOŚCIÓŁ, KAPLICA 2018

       Parafialne Rekolekcje Wielkopostne…  Co roku zaproszenie w nich kieruje Jezus Chrystus do każdego i każdej z nas, upominając: Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat zyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł? (Mt 16, 26).  Ktoś powiedział, że rekolekcje to są takie lekcje, na których człowiek powinien stać się lepszy. Są to jednak bardzo trudne lekcje, gdyż stać się lepszym nie jest sprawą łatwą, co więcej – lepsi nie stajemy się od razu. Rekolekcje to oczyszczenie, odnowa duchowa, coś czego potrzebujemy przynajmniej raz w roku. Pomagają nam zrozumieć pewne ważne sprawy i pomagają spojrzeć na nie inaczej. W trakcie rekolekcji mieliśmy szansę na nowo zjednoczyć się z Panem Jezusem podczas Spowiedzi Świętej, Sakramentu Eucharystii, czy skłaniającej do przemyśleń  Drogi Krzyżowej. Parafialne Rekolekcje Wielkopostne trwały od 14 do 16 lutego 2018 r. Rekolekcje prowadził ks. dr Paweł Rochman, sekretarz i kapelan ks. Biskupa Wiesława Śmigla.

Tegorocznym mottem Wielkiego Postu są słowa :

,,Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie"  (Łk. 22, 40)

VI. MODLITWA JEZUSA W OGRÓJCU

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną; towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się tymi słowami: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie (Łk 22, 39–46).

Ksiądz rekolekcjonista mówił o różnych aspektach naszego życia. Każdy z nas dźwiga Krzyż, może być to choroba lub niespodziewana śmierć bliskich nam osób, nałogi, inne przykre wydarzenia, złośliwość ludzka, zakłamanie. Czasami życie daje nam złoty bilet, stwarza różne sytuacje, często zastanawiamy się którą drogę wybrać. Należy jednak pamiętać, że sensem życia człowieka jest Jezus Chrystus. Uwierzyć w Jego siłę miłosierdzia i przebaczenia, a będzie to początek przemiany w życiu człowieka. Jeśli zatem idziemy drogą Jezusa, to jest to droga sensowna, prowadząca do szczęścia. Jezus jest Życiem, bo Życie to radość i piękno.
Rekolekcje są czasem, w którym mamy się głęboko zastanawiać nad tym, co mamy robić, aby całym swoim życiem być coraz bliżej Boga. 

                                                                                                                                                                                                                          Zastanówmy się nad naszą wiarą, czy rzeczywiście jest to wiara żywa i utwierdzona, potrafiąca swą mocą zbliżać ludzi do Boga.  

                                                                                                                                                                                                                           Zastanówmy się nad naszą nadzieją, czy jest na tyle mocna, aby myśl o szczęściu wiecznym była dla nas drogowskazem do wszelkiego działania. 

                                                                                                                                                                                                                          Zastanówmy się nad naszą miłością, czy jest cierpliwa, łaskawa, czy nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, czy nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego i nie cieszy się z niesprawiedliwości?

Według mnie był to czas bardzo ważny. Wielu z nas potrzebowało zatrzymać się chwilę nad swoim życiem i w ciszy swojego serca przemyśleć swoje sprawy i problemy.

 

 

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u