ŚRODA POPIELCOWA - ,, Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" - KOŚCIÓŁ MSZANO

       Środa Popielcowa w tym roku przypadała 14 lutego 2018 r. Tego dnia świętowaliśmy także Walentynki ( Dzień Zakochanych ).

Walentynki to ogółem rzecz biorąc Święto Zakochanych. Święto, w które można drugiej osobie wręczyć podarek, wysłać kartkę z życzeniami, zaprosić do kina, albo na randkę. Święto, kiedy gburowaty mąż, który zapomniał co to znaczy okazać czułość żonie, powiedzieć, że ją kocha, może okazać jej swe uczucia, wręczyć jej bukiet kwiatów. Piękne święto, same w sobie Walentynki, choć nie mają w chrześcijaństwie żadnej znaczącej rangi, są świętem dobrym z założenia, jeśli tylko ktoś żyje po chrześcijańsku. To właśnie tego dnia pamiętamy o tych, których kochamy.

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".  ( ks. Jan Twardowski )

"Oboje są przekonani, że połączyło ich uczucie nagłe. Piękna jest taka pewność, ale niepewność jeszcze piękniejsza". ( Wisława Szymborska )

Popielec zapoczątkował Wielki Post, który potrwa aż do Świąt Wielkanocnych. Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec, przypada zawsze w pierwszą środę po tłustym czwartku. Środa Popielcowa to jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolickim. W środę popielcową obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Należy powstrzymać się od spożywania mięsa, a liczba posiłku powinna ograniczyć się do trzech, w tym tylko jednego do syta.

W Popielec wierni w naszej parafii przyszli na Mszę Św. do kościoła i kaplicy, podczas której ks. dr Paweł Rochman i ks. proboszcz Sławomir Witkowski  posypali ich głowy popiołem na znak tego, że każdy człowiek jest śmiertelny i kiedyś obróci się w proch. Stąd słowa, które kapłani powtarzają w ciągu posypywania głów popiołem: ,,Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" oraz "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

 

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u