HEJ KOLĘDA, KOLĘDA ! - KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W MSZANIE

       Śpiew połączył wszystkich, którzy odpowiadając na zaproszenie ks. proboszcza Sławomira Witkowskiego przyszli, aby przeżyć II dzień ŚWIĄT Bożego Narodzenia na wspólnym kolędowaniu. Na spotkanie przybyli nie tylko starsi, dla których kolędowanie jest równocześnie miłym wracaniem pamięcią do rodzinnego domu, ale i dzieci które miały okazje uczyć się od starszych pielęgnowania pięknych polskich tradycji. Wiele radości sprawiło dzieciom wspólne śpiewanie kolęd. W miłej atmosferze szybko minęło spotkanie i pozostawiło pragnienie u wszystkich wspólnego spotykania się w podobnym duchu, korzystając z różnych okazji.

Kolędy dla nas Polaków mają charakter szczególny. Jeden z najbardziej zasłużonych badaczy kolęd polskich, Stanisław Dobrzycki mówi o nich w sposób następujący: "Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym jak w Polsce". Są nieodłączną częścią nie tylko naszej kultury, ale i naszej historii. Towarzyszyły nam we wszystkich trudnych momentach naszych dziejów.
Już Adam Mickiewicz, w swoich wykładach z literatury słowiańskiej doceniał piękno i potencjał tkwiący w polskich kolędach. Jego zdaniem żadne inne pieśni nie pokazują w tak czysty i delikatny sposób świętej miłości macierzyńskiej i gorliwej czci Maryi dla jej Boskiego Syna.

Kolęda ma jeszcze jedną niesamowitą moc, budzi w każdym z nas dziecko: znowu jest Wigilia, choinka, pasterka i śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i w kościele. Na krótką chwilę trwania tych kilkudziesięciu dźwięków znowu stajemy się dziećmi i z radością wpatrujemy się w świecącą gwiazdę i żłobek, w którym śpi Boża Dziecina. Wraz z upływem czasu i odchodzeniem w przeszłość dawnych obyczajów i kultywujących je pokoleń, zatracamy ścisłą łączność z korzeniami owej tradycji, ale bez względu na to, gdzie rzuci nas los Święta Bożego Narodzenia zawsze pozostają chwilą, kiedy skłaniamy się do refleksji nad naszym życiem i tęsknimy za naszymi bliskimi. Pamiętajmy, że miłość, rodzina i bliskość drugiej osoby to to, co jest dla nas najważniejsze. To prawdziwe szczęście. Jezus nie przyszedł na świat w pałacu, otoczony przepychem i bogactwem. Otaczała go miłość Jego rodziców i wiara pasterzy, którzy przybyli Go uwielbiać. I ta miłość także nam musi dzisiaj wystarczyć.

Kolęda to nasze uwielbienie dla narodzonego Boga, to wyraz naszej miłości, to potwierdzenie, że ponieważ stoimy przy maleńkim Jezusie w żłobie będziemy z nim stali także pod Krzyżem, gdyż On pozostanie z nami do samego końca. Jezus daje nam siły, aby iść wraz z Nim przez świat i wyczekiwać nie tylko ponownego pojawienia się Jego gwiazdy za rok, ale także Jego ponownego przyjścia.
 
Ksiądz proboszcz dziękuje wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie.

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u