Niech informacje oraz aktualności z życia parafii pomogą wszystkim radować się wspaniałym religijnym życiem naszej wspólnoty.


WAŻNY KOMUNIKAT PROBOSZCZA

ZAPRASZAM NA MSZĘ ŚWIĘTĄ POLOWĄ!

MAŁKI - godz. 9.30

MSZANO - godz. 11.30

W każdą niedzielę, jeśli pogoda pozwoli, odprawiana jest Msza Święta polowa o 9.30 w Małkach na placu przy nowej kaplicy oraz o 11.30, a w Mszanie przy ołtarzu polowym za plebanią.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tej Eucharystii - ks. Sławomir Witkowski.

TRWA ZBIÓRKA FUNDUSZY NA WYKOŃCZENIE WNĘTRZA NOWEJ KAPLICY I ZAGOSPODAROWANIE TERENU

Więcej informacji pod linkiem: http://parafiamszano.pl/budowa-kaplicy-w-malkach
Cały czas można wesprzeć budowę kaplicy i o to serdecznie Was proszę, Drodzy Parafianie. Wpłat można dokonywać na konto pomocnicze parafii 82 9484 1150 2200 0029 4438 0002 bądź bezpośrednio do biura.
Ostatnia rata, czyli IV wynosi 246 tys. zł.  Pozostało nam jeszcze do spłacenia 53 488 zł z IV raty z czego 161 tys. zł będzie pokryte z czynszu za ziemię. Staramy się o uzyskanie kredytu w banku na wykończenie kaplicy w środku w wysokości 400 tys. zł. Chcemy oddać ją do użytku w tym roku. Serdecznie dziękuję za złożone dotychczas ofiary - ks. Sławomir Witkowski.


INFORMACJA

MOŻNA ZAMAWIAĆ MSZE ŚW.

ks. Sławomir Witkowski - tel. kom. 601-830-517, do kancelarii (56) 49 819 12


Co dalej z młodzieżą i dziećmi? Czy pandemia jest szansą na ożywienie wspólnot młodzieżowych w Kościele?

    Pytania o to co dalej z naszym życiem i zdrowiem stawia dziś nie tylko ministerstwo zdrowia i gospodarki. Przedłużająca się pandemia zaprasza nas do wielu innych przemyśleń.  Zawsze takie trudne sytuacje doprowadzą nas  także do stawiania pytań bardzo istotnych: „Co jest dla mnie w życiu najważniejsze?”, „Na jakim fundamencie buduje moje życie?”, „Czy istnieje tylko zdrowie fizyczne?”

    Jako kapłan i duszpasterz staram się służyć swojej wspólnocie parafialnej najlepiej jak potrafię ( choć zawsze można lepiej). Kontakt bezpośredni jest teraz utrudniony. Nie jest łatwo dziś o spotkania biblijne i  pozostałe spotkania duszpasterskie w domach parafialnych, ze względu na zagrożenia epidemiczne. Właśnie takie spotkania i małe wspólnoty ożywiają każdą parafię i prowadzą do bardziej świadomego udziału we Mszy Świętej, w życiu Kościoła.

    Zabrakło nam  już drugi raz szkolnych rekolekcji, które zawsze angażowały młodzież także w ich przygotowanie. Brakuje spotkań dla kandydatów do bierzmowania, zbiórek dla skautów, biwaków i obozów, a także innych wyjazdów.

    Skauci Króla, którzy działają w naszej parafii już od czterech lat, przeżywają również swoją próbę przetrwania. Spotkania przez kamerki nie starczają. Dziś już chyba wszyscy wiemy, że potrzebujemy żywego kontaktu z drugą osobą. Nic nie zastąpi prawdziwego spotkania, gestów, emocji, wspólnego działania. Jesteśmy stworzeni do relacji i taką cudowną prawdę przypomniała nam pandemia.

    Jako Skauci Króla widzimy, że jest w nas ten głód zbiórek, wspólnych zaangażowań oraz wyjazdów. Mimo ograniczeń związanych z pandemią staraliśmy się aktywizować dzieci oraz młodzież. Łączymy się wspólnie przygotowując swój udział w liturgii – rozwija się nasz chórek parafialny zasilony skautami i innymi osobami z parafii. Była wieczornica patriotyczna, adwentowa, jasełka i Drogi Krzyżowe. Na miarę możliwości spotykamy się w małych grupach, wychodzimy do lasu, angażujemy się w różne akcje parafialne ( roznoszenia paczek, pomoc w kościele i terenie przykościelnym).

    Pośród wielu ostatnich ogłoszeń parafialnych pojawia się także informacja o letnim obozie dla Skautów Króla. Tak, Drodzy Parafianie, jeszcze żyjemy, nie zwijamy żagli, mimo pandemii i wszelkich innych trzęsień ziemi w życiu społecznym. Skauting katolicki, to bardzo dobra propozycja spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. To doskonała odtrutka na przeciążenie zdalną nauką przy komputerze, to dobre lekarstwo na nasz obecny niedobór kontaktów z innymi osobami, ale to również nieustanna zachęta do pracy nad sobą i próba życia Ewangelią. Nie boimy się życia tym, co mówi Ewangelia. Ta recepta jest ponadczasowa, sprawdzona, prawdziwa. Nie obiecuje łatwego szczęścia.

    Żyjemy dziś w czasach, które proponują nam nachalnie nowe recepty na szczęśliwe życie: bez Boga, bez przykazań, bez ograniczeń. Mówi się dziś: żyj chwilą, dobre jest to, co sam uważasz za słuszne, nie przejmuj się tym, co po śmierci. Czy ci, którzy tak żyją są szczęśliwsi? Wątpię.

    Skauci Króla stawiają wymagania. Takie wymagania stawiamy sobie też my jako instruktorzy, dorośli opiekunowie i wychowawcy.  To towarzyszenie młodym ludziom i dzieciom zobowiązuje nas do pracy nad sobą, do rozwoju duchowego. Dziś, z perspektywy tych czterech lat widzę także, jak te osoby dorosłe, które wyraziły swoją zgodę na  opiekę nad dziećmi i młodzieżą przeżywają swoją wiarę i poczucie odpowiedzialności za Kościół. To pomaga nam, dorosłym. 

    Przypomnę, że takie same wymagania stawiamy młodym skautom. Mają się rozwijać duchowo, fizycznie, społecznie i intelektualnie. Uczymy ich życia Ewangelią na co dzień. Zbiórki i obozy uzdalniają nas do zaradności, odpowiedzialności i sumienności. Nie jesteśmy jeszcze idealni, ale próbujemy.

    Drodzy Rodzice! Zapraszamy Was do rozważenia tej propozycji dla Waszych pociech. Zapraszamy  także do włączenia się do wspólnoty instruktorów. Wspaniała przygoda.

 ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Wszyscy Drodzy Parafianie i Drodzy Goście!

Na czas przeżywania pamiątki zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa, życzę Wam niegasnącej, chrześcijańskiej nadziei. Nie chodzi tu o zwykłe: „ jutro będzie lepiej”, ale o tę pewność wypływającą z wiary, że jutro, cokolwiek by się nie stało, to z Chrystusem damy radę.

Wielki Post, który zakończyliśmy miał przypominać tę prawdę o nas, że bez Bożej łaski jesteśmy słabi i niestali. Postanowienia, które podjęliśmy realizowaliśmy z różnym skutkiem. O to też właśnie chodzi, abyśmy pamiętali, że bez Bożej pomocy nie dajemy rady w niczym. „ Beze Mnie nic nie możecie uczynić” te słowa powiedział w wieczerniku Jezus do apostołów i już w kilka godzin później przekonali się, że są słabi, bo zostawili Jezusa samego na Jego drodze męki i śmierci!

Kochani, życzę Wam doświadczania tej Bożej mocy. Czytajcie Słowo Boże, bo wiara rodzi się z takiego ufnego czytania i rozmyślania! Dużo zdrowia i radości, mimo wszystko!

Ks. Sławomir Witkowski, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mszanie

KATECHEZA PRZEDŚWIĄTECZNA DLA DZIECI W WYKONANIU AKTORÓW Z TEATRZYKU "SZALONA KUKIEŁKA"

Serdecznie zaprasza do oglądania ks. Sławomir Witkowski wraz ze Skautami Króla.

CZWARTA KATECHEZA WIELKOPOSTNA O CZYTANIU SŁOWA BOŻEGO - 31.03.2021

 TRZECIA KATECHEZA WIELKOPOSTNA:
Przygnębiony pandemią? Czytaj Słowo Boże, słuchaj!

COŚ DLA DUCHA NA WIELKI POST - CZ. 3 - 25.03.2021

 DRUGA KATECHEZA WIELKOPOSTNA:

Jak czytać Pismo Święte?

COŚ DLA DUCHA NA WIELKI POST - CZ. 2 - 16.03.2021

 PIERWSZA KATECHEZA WIELKOPOSTNA DLA SKAUTÓW KRÓLA I NIE TYLKO...

COŚ DLA DUCHA NA WIELKI POST - CZ. 1 - 24.02.2021

TO JUŻ HISTORIA!!!

ŁOPATA WKOPANA, TRWAJĄ PRACE PRZY BUDOWIE NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH

Stało się! 22 lipca 2019 r. ( poniedziałek ) w imieniny św. Marii Magdaleny miało miejsce symboliczne „wkopanie szpadla”  i poświęcenie placu pod budowę nowej kaplicy w Małkach.

WSTĘPNE ROZMOWY DOTYCZĄCE BUDOWY PARKINGU PRZY NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH

      We wtorek 2 lutego 2021r. odbyło się pierwsze spotkanie odnośnie budowy parkingu przy nowej kaplicy. Wójt Gminy Bobrowo zadeklarował, że porozmawia z Radą Gminy w sprawie przejęcia terenu od parafii Mszano na rzecz zasobów komunalnych jednostki samorządu terytorialnego. Cel przejęcia i wydzielenia działki to budowa parkingu na rzecz parafii Mszano i mieszkańców gminy Bobrowo. W spotkaniu dotyczącym budowy miejsc postojowych uczestniczył ks. proboszcz Sławomir Witkowski, przedstawiciele gminy Bobrowo: wójt Paweł Klonowski, inspektor d/s budownictwa Grzegorz Puścian, radny powiatowy i parafialny Piotr Mazur oraz ks. Łukasz Skarżyński -  proboszcz na toruńskim Jarze. Ksiądz Sławomir Witkowski zadeklarował, że złoży wniosek do ks. biskupa o bezpłatne przekazanie gruntu pod budowę parkingu. Planowane są 22 miejsca parkingowe. Parking z kostki brukowej zostanie oddany do użytku na przełomie 2022/2023 roku. Podobne parkingi zostały wybudowane przez gminę Bobrowo przy kościele w Brudzawach, Nieżywięciu, przy cmentarzu w Grzybnie. W tym roku kalendarzowym ma być utwardzony plac przy kościele w Bobrowie. Kolejno planowany jest także parking przykościelny w Grzybnie i w Małkach.Więcej informacji pod linkiem: http://www.parafiamszano.pl/budowa-kaplicy-w-malkach/942-wstepne-rozmowy-dotyczace-budowy-parkingu-przy-nowej-kaplicy-w-malkach