Niech informacje oraz aktualności z życia parafii pomogą wszystkim radować się wspaniałym religijnym życiem naszej wspólnoty.

WAŻNA INFORMACJA KS. PROBOSZCZA

     Jutro o 17.00 ( 25  czerwca 2022, sobota ) odmówimy w kościele w Mszanie różaniec za zmarłe tragicznie dziecko z Szabdy. Wiem, że cała ta trudna sytuacja wzbudza w nas dużo niepokoju i rodzi wiele pytań. Chcemy Bożemu miłosierdziu zawierzyć to dziecko, jego rodzinę oraz całe to bolesne wydarzenie.

KONSEKRACJA NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH. WIĘCEJ INFORMACJI POD LINKIEM:

http://www.parafiamszano.pl/wydarzenia/1170-konsekracja-nowej-kaplicy-w-malkach
W niedzielę, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, biskup toruński Wiesław Śmigiel dokonał konsekracji drewnianej kaplicy pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Małkach. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu dla parafii Mszano uczestniczyło wielu kapłanów, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, wykonawcy i licznie zgromadzeni wierni. Podczas uroczystości została zaprezentowana krótka historia budowy nowej świątyni. Uroczystościom konsekracji kościoła towarzyszył śpiew nie tylko organisty, ale chóru parafialnego oraz muzyka w wykonaniu kapeli góralskiej. Ks. proboszcz Sławomir Witkowski podziękował wykonawcom, sponsorom i ofiarodawcom za wszelki trud włożony na rzecz budowy nowej kaplicy. Decyzję o budowie świątyni podjęto w 2015 r. W dniu 1 grudnia 2021 r. poświęcono i włożono pod posadzkę kamień węgielny.
Dzisiaj mamy się z czego cieszyć. Mamy świątynię Boga zbudowaną z żywych kamieni. Mamy miejsce, gdzie będzie gromadzić się wspólnota parafialna. Mamy otwarty dostęp do nieba, do sakramentów, do samego Boga. Obyśmy tylko z tego wielkiego daru mądrze i obficie korzystali.

TRWA BUDOWA CHODNIKA PRZY KAPLICY OD STRONY POŁUDNIOWO - ZACHODNIEJ

   Rozpoczęła się budowa chodnika przy nowej kaplicy w Małkach. Pracę tę wykonuje p. Dariusz Jarecki z Małk. W pierwszej kolejności zostanie wykonany chodnik od strony południowo - zachodniej, przy wejściu do salki. Poświęcenie kaplicy odbędzie się 5 czerwca 2022 r.

TRWA WIZYTA DUSZPASTERSKA W NASZEJ PARAFII - SZCZEGÓŁOWY PLAN KOLĘD

Od 7 maja kontynuuję wizytę duszpasterską w naszej parafii. Część rodzin przyjmowała już wizytę duszpasterską w tym roku, dlatego w nawiasie podaję liczbę rodzin, które jeszcze zostały w danym rejonie. Będę chodził z p. organistą i ministrantem. Ofiary złożone kapłanowi  będą w całości przeznaczone na budowę chodników przy kaplicy i spłatę kredytu. Gdyby któraś z rodzin chciała przygotować posiłek to proszę o wcześniejsze zgłoszenie. Z góry dziękuję.
Przedstawiam plan wizyt do niedzieli 19 maja:
8 V, niedziela, Szabda pozostała część ul. Na Belfort - od „środka ulicy”, od 14.30 ( Uwaga, zmiana godziny, 15 rodzin)
9 V poniedziałek, Mszano  św. Łukasz i św. Jadwiga, od 15.00 od „starej mleczarni”. ( 10 rodzin)
10 V, wtorek , Mszano rejon św. Kazimierz, od 15.00 ( 11 rodzin)
11 V, środa, Mszano rejon św. Andrzej od 15.00 ( 11 rodzin)     
12 V, czwartek , Mszano/Szabda  św. Hubert i Florian –  od 15.00, od p. Żbikowskiej ( 4 rodziny)
13 V, piątek, Mszano, rejon św. Tomasz od 15.00 ( 7 rodzin)
14 V, sobota, Mszano rejon św. Joanna od 11.00 ( również nowe domy za p. Stanisławem Romanowskim - 20 rodzin)
15 V, niedziela, Szabda Cegielnia, od 13.30 (21 rodzin)
16 V, poniedziałek, Szabda rejon św. Patryk i Maryja od 15.00, od figury Matki Bożej  ( 9 rodzin)
17 V, wtorek, Szabda rejon św. Weronika i Marta, od strony Mszana od 15.00 ( 19 rodzin)
18 V, środa, Szabda rejon św. Jan i św. Szczepan od p. Stankowskich, od  15.00 ( 15 rodzin)
19 V, czwartek, Małki, rejon św. Henryk i Franciszek od 15.00 ( 13 rodzin)
W dniach od 20 do 22 maja wizyt nie będzie.

23 V, poniedziałek Budy, rejon św. Piotr, od p. Rawskiego w stronę p. Kozickich, od 14.00 ( 11 rodzin)

24 V, wtorek, Budy, rejon św. Paweł i Kamil, od 13.00, od p. Dąbkowskich w stronę jeziora do p. Piątek. ( 13 rodzin)
25 V środa, Małki, rejon św. Marcin, Antoni i Augustyn od 14.00 ( 15 rodzin)
26 V, czwartek, Małki, rejon św. Marek i św. Szymon od 14.00 ( 13 rodzin)
27 V piątek , Małki, rejon św. Marek i Szymon od 13.00, od p. Piórkowskich ( 14 rodzin)

28, 29, 30 maja nie będzie wizyt duszpasterskich.

31 V wtorek, Chojno, rejon św. Kacper i Melchior od 14.00 ( 16 rodzin) Początek od świetlicy w stronę „Patrycji”.
1 VI, środa Chojno, rejon św. Baltazar od 14.00 ( 12 rodzin) od p. Edwarda Rumińskiego w stronę p. Borucińskich
2 VI czwartek, Małki, rejon św. Jerzy/św. Zofia od 14.00 ( 10 rodzin) od p. Kruszkowskiej do  p. Malinów.
3, 4 oraz 5 czerwca nie będzie wizyt duszpasterskich.

6 VI, poniedziałek, Niewierz, rejon św. Agnieszka/Krystyna od 14.00 ( 9 rodzin)
7 VI, wtorek, Niewierz, rejon św. Krzysztof od 15.00 ( 7 rodzin) od lasu.
8 VI, środa Niewierz, rejon św. Bartłomiej od 14.00 ( 19 rodzin)
9 VI, czwartek Pasieki, rejon św. Barbara, od 14.00 ( 18 rodzin)
10 VI, piątek, Małki, rejon św. Rafał, od 16.00 ( 4 rodziny)
11 VI, sobota, Niewierz, rejon św. Stanisław/Helena, od 10.00 ( 17 rodzin)
13 VI, poniedziałek, Szabda, rejon św. Józef/Kinga, od 15.00 ( 18 rodzin)

Po 13 czerwca mogą zamawiać wizytę duszpasterską te rodziny, które nie mogły jej przyjąć w wyznaczonym czasie. Proszę o zgłoszenia, można telefonicznie.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KS. PROBOSZCZA SŁAWOMIRA WITKOWSKIEGO

Życzę wszystkim parafianom i gościom, by czas świętowania zmartwychwstania Jezusa umacniał naszą wiarę, a także odradzał miłość do Boga i ludzi.

Chrystus w dzień zmartwychwstania przyszedł do zalęknionych apostołów. Pierwsze słowa, które do nich skierował brzmiały: „Pokój Wam”. 

Niech ten cudowny pokój Chrystusa przenika czasy, w których żyjemy, niech przepełnia naszą codzienność.

Wasz duszpasterz - ks. Sławomir Witkowski

BARDZO WAŻNA INFORMACJA KS. PROBOSZCZA - APEL O MODLITWĘ I POMOC W OBLICZU WOJNY

Drodzy Parafianie!

Gorąco zachęcam do modlitwy o pokój.

Potrzebujemy zarówno modlitwy wspólnej, by odczuć  jedność i wspólnotę, ale ważna jest też modlitwa osobista w ciszy, rozmowa i słuchanie Boga. W piątek lub w inny dowolny dzień  proszę chętnych o post o chlebie i wodzie w intencji pokoju na Ukrainie i naszego nawrócenia. Post, modlitwa i jałmużna dają wielką duchową siłę, otwierają nas na Boga.

Oświadczenie Starosty Brodnickiego, Burmistrza Brodnicy

oraz Dziekana Rejonu Brodnickiego 

Szanowni Państwo, Drodzy Brodniczanie i mieszkańcy Powiatu Brodnickiego!

Wojna zapukała do drzwi naszych bezpośrednich sąsiadów. Kilka dni temu granica państwowa Ukrainy została zaatakowana przez wojska rosyjskie.

Brodniczanie  i mieszkańcy całego powiatu solidaryzują się z Ukraińcami. W związku z agresją Rosji wobec Ukrainy nie możemy pozostać obojętni.  W geście solidarności na budynku Urzędu Miejskiego powiewa flaga w barwach narodowych Ukrainy. W liście  do mera Iwano-Frankowska, miasta z którym Brodnica współpracuje od lat, Burmistrz przekazał od nas wszystkich słowa  wsparcia oraz gotowość  udzielenia pomocy w tym trudnym dla Ukrainy czasie. Wkrótce dowiemy się czego teraz najbardziej potrzebują  mieszkańcy Iwano-Frankowska oraz jakiej pomocy od nas oczekują. Będziemy organizować wspólnie akcje pomocowe.

Wojna to okrutny czas klęski humanitarnej, która najbardziej dotyka najsłabszych – dzieci i osoby starsze. Chcemy przekazać Ukrainie nie tylko gesty solidarności, ale także wymierną materialną pomoc w formie zbiórki środków medycznych, koców, śpiworów.

W naszym mieście, powiecie i parafiach mieszka znaczna liczba osób pochodzących z Ukrainy. Należy się spodziewać, że będzie przybywało do nas osób narodowości ukraińskiej, które dołączą do swoich bliskich mieszkających już w naszym regionie.

Apelujemy do ludzi dobrego serca o udzielanie pomocy tym osobom oraz ich rodzinom.

Obywateli Ukrainy mieszkających w naszym mieście i powiecie otaczamy wielką serdecznością. Łączymy się w bólu ze wszystkimi rodzinami, które straciły najbliższych lub ucierpiały w ostatnich bolesnych dla demokratycznego świata wydarzeniach na Ukrainie.

Módlmy się, by konflikt ten nie przerodził się w wojnę o zasięgu europejskim czy światowym. 

Bądźmy solidarni z Ukrainą.

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz

Starosta Brodnicki Piotr Boiński 

Dziekan Rejonu Brodnickiego ks. Mariusz Stasiak

 

NOWA KAPLICA W MAŁKACH - OKRES BOŻEGO NARODZENIA - 27.12.2021

 

OTWARCIE NOWEJ KAPLICY P.W. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP W MAŁKACH

   W dniu 19 grudnia 2021 r. otwarto nową świątynię w Małkach i odprawiono w niej pierwsze Msze Święte. Proboszcz parafii Mszano, ksiądz Sławomir Witkowski podczas sprawowania eucharystii powiedział, że dla naszej wspólnoty parafialnej to ważne i radosne wydarzenie.

Więcej informacji pod linkiem:

http://www.parafiamszano.pl/wydarzenia/1092-otwarcie-kaplicy-p-w-niepokalanego-poczecia-nmp-w-malkach


"JASEŁKA U PANI HRABINY" W WYKONANIU UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. DYWIZJONU 303 W MAŁKACH - 15 GRUDNIA 2021

Na stałe w tradycję Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach wpisały się już Jasełka, a także klasowe wigilie.
Dzieci przygotowały piękne jasełka pod kierunkiem katechetki p. Marzeny Kopczyńskiej i nauczycielki matematyki p. Anny Sowińskiej. Więcej zdjęć i informacji pod linkiem: http://www.parafiamszano.pl/wydarzenia/1089-jaselka-u-pani-hrabiny-w-wykonaniu-uczniow-ze-szkoly-podstawowej-im-dywizjonu-303-w-malkach

Przedstawienie miało tytuł „Jasełka u pani hrabiny” i treścią nieco odbiegało od tradycyjnych ludowych jasełek, ale dzięki temu było oryginalne i budziło żywe zainteresowanie widzów. Aktorami byli przede wszystkim uczniowie klas VII i VI. Tytułowa Hrabina – zimna, dumna i wyniosła, która nawet nie myśli o świętach Bożego Narodzenia zmienia się pod wpływem swoich służących. Jej serce zaczyna mięknąć, przypominają się jej czasy kiedy sama grała w jasełkach i pod wpływem tajemnicy Bożego Narodzenia otwiera serce na drugiego człowieka. Nasi uczniowie zaprezentowali fenomenalne zdolności aktorskie i wokalne ukazując nam, że tajemnica Bożego Narodzenia ukryta jest w każdym człowieku, nawet gdy o tym zapomniał lub zgubił ją gdzieś na drodze swego życia.

POŚWIĘCENIE I POŁOŻENIE KAMIENIA WĘGIELNEGO POD POSADZKĘ W NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH - CAŁY FILM

Więcej informacji i zdjęć pod linkiem: http://www.parafiamszano.pl/wydarzenia/1080-poswiecenie-i-polozenie-kamienia-wegielnego-pod-posadzke-w-nowej-kaplicy-w-malkach

W środę 1 grudnia 2021 w nowej, drewnianej kaplicy w Małkach poświęcono i włożono pod posadzkę kamień węgielny oraz kapsułę czasu.

Odczytanie aktu przez ks. proboszcza Sławomira Witkowskiego - film

Było to piękne i radosne wydarzenie w parafii Mszano.
Aktu poświęcenia kamienia węgielnego dokonał bp. Wiesław Śmigiel. Była też krótka modlitwa i słowo skierowane przez  Pasterza naszej diecezji do nas, budujących tę nową świątynię.

Słowa wdzięczności do wykonawców, darczyńców i wszystkich osób przybyłych na uroczystość przygotował proboszcz parafii Mszano ks. Sławomir Witkowski i wójt Gminy Bobrowo Paweł Klonowski. W uroczystości wzięli udział: ks. Paweł Kołatka - sekretarz Księdza Biskupa, ks. kan. Mariusz Stasiak - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, przedstawiciele władz lokalnych oraz wielu wiernych.Decyzję o budowie nowej kaplicy w Małkach podjęto w 2015 r. Odprawienie pierwszej Mszy Św. w murach nowego kościoła planowane jest na 19 grudnia 2021 r.

Autor : Beata Maria Klonowska.

TRWAJĄ INTENSYWNE PRACE NAD WYKOŃCZENIEM NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH

KS. PROBOSZCZ SŁAWOMIR WITKOWSKI POKAZUJE PARAFIANOM AKTUALNY STAN PRAC WYKOŃCZENIOWYCH W NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH - 11 LISTOPADA 2021

       W dniu 26 sierpnia 2021 r. rozpoczęły się prace stolarskie wewnątrz nowej kaplicy w Małkach. W pierwszym etapie będzie wykonane ocieplenie i odeskowanie wewnętrzne stropu. Ks. proboszcz Sławomir Witkowski udzielił błogosławieństwa Bożego na dalszą kontynuację rozpoczętych prac i pomyślne ich zakończenie. Kapłan poświęcił również narzędzia, modlił się także o dobre relacje i serdeczną atmosferę podczas prac wykończeniowych na zewnątrz i wewnątrz nowej świątyni.

   Z początkiem lipca rozpoczęły się prace związane z budową głównych schodów wejściowych do nowej kaplicy w Małkach. Schody i chodniki będą wykonane z łupanego kamienia polnego i kostki kamiennej.

UWAGA!!! SPRAWA PILNA!!!
Cały czas są potrzebne kostki brukowe do budowy schodów i chodnika przy kaplicy. Napływają już informacje o możliwości sprawdzenia pewnych miejsc. Prosimy jednak cały czas o pomoc w kwestii tych kostek. 

Kontakt: ks. Sławomir Witkowski - tel. kom. 601-830-517, do kancelarii (56) 49 819 12